Yazarlar

Doğumdan kalan kilolar

Doğumdan kalan kilolar

Diyetisyenimiz Nil Şahin Gürhan zayıflamanıza yardımcı oluyor!

Güncellenme tarihi:
Kişiye özel diyet programı almak için tıklayın!

Doğum sonrası kilo vermek istiyorum. Boyum 1,65, kilom 72, yaşım 35.

Hamilelik döneminde alınan fazla kiloları vermek doğumdan sonra çok zor olmaktadır. Yaptığınız diyet sizi halsiz bırakmayacağı gibi bebeğinizin gelişimini artıracak şekilde olmalıdır. Sık sık az az ve çok çeşitli beslenmeye çalışın. Ağır, yağlı, salçalı yiyeceklerden, gaz yapıcı yiyeceklerden ve ağır tatlılardan kaçının. Sütlü tatlıları tercih edin. Bol bol su için. Günde en az bir saat tempolu yürüyüş yapın. 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere altı öğün beslenin öğün atlamayın.

Bol yağsız mevsim salatası ve meyve tüketin. Önceliğin bebeğinizin beslenmesi olduğunu unutmayalım. Ayrıca doğumdan sonra, bebeğiniz altı aylık olana kadar sıkı diyet programı uygulamayınız. Bebeğiniz altı ay olduktan sonra ona ek gıdalar vermeye başladıktan sonra diyete ağırlık vermenizi tavsiye ederim.

Standart diyet listelerini asla uygulamayın. Eğer imkanınız varsa bir Beslenme ve Diyet Uzmanı'ndan yardım alın, yoksa mahmure. com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek ideal kilonuzu, durumunuzu öğrenin ve kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Porsiyon listelerini almayı unutmayın, her hafta bilgilerinizi girerek yeni diyetinizi alın. Mutlaka spor yapın en azından yürüyüş yapın.

Merhaba benim 8 yaşında bir kızım var ve sorunumuz aşırı kilo. Vücudunda yağ ve şimdiden selülit var. Üstelik çok fazla. Ne yapmamı önerirsiniz?

Sağlık taramasından geçirilmesini ve bir Beslenme ve Diyet Uzmanı kontrolünde beslenmesinin planlanmasını, ayrıca düzenli spora yönlendirmenizi öneririm.

Ben beslenme ve diyetetik 2.sınıf öğrencisiyim. Mesleğin geleceği ve çalışma şartları hakkında bana bilgi verir misiniz? Teşekkürler.

Ülkemizde yeni yeni tanınmakta ve önemi kavranmakta olduğu için kendine has sıkıntıları var. Çok çalışmak ve mücadele vermek gerekiyor. Belki bir gün yüz yüze uzun uzun konuşuruz.

32 yaşındayım ve 3 ay önce 2. kez anne oldum. Doğumdan sonra 13 kilo fazlam var ve ben yememe dikkat ettiğim halde hiç kilo veremiyorum. Şu anda 77 kiloyum. Boyum 1.70 cm. Üstelik bebeğimi de emziriyorum. Bana nasıl bir diyet önerirsiniz?

Emzirme döneminde bilinçsizce diyetler uygulamayın. Hamilelik döneminde alınan fazla kiloları vermek doğumdan sonra çok zor olmaktadır. Yaptığınız diyet sizi halsiz bırakmayacağı gibi bebeğinizin gelişimini artıracak şekilde olmalıdır. Sık sık az az ve çok çeşitli beslenmeye çalışın.

Ağır, yağlı, salçalı yiyeceklerden, gaz yapıcı yiyeceklerden ve ağır tatlılardan kaçının. Sütlü tatlıları tercih edin. Bol bol su için. Günde en az bir saat tempolu yürüyüş yapın. 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere altı öğün beslenin öğün atlamayın. Bol yağsız mevsim salatası ve meyve tüketin. Önceliğin bebeğinizin beslenmesi olduğunu unutmayalım. Ayrıca doğumdan sonra, bebeğiniz altı aylık olana kadar sıkı diyet programı uygulamayınız.

Bebeğiniz altı ay olduktan sonra ona ek gıdalar vermeye başladıktan sonra diyete ağırlık vermenizi tavsiye ederim. Standart diyet listelerini asla uygulamayın. Eğer imkanınız varsa bir Beslenme ve Diyet Uzmanı'ndan yardım alın.

Merhaba, boyum 160, kilom 60, 29 yaşındayım. 2004 yılında sezaryenle doğum yaptım. Ve doğumdan sonra aldığım kiloları hiç veremedim. Özellikle karın, mide ve bel bölgemde yağlanmalar oldu. Beni çok rahatsız ve mutsuz ediyor. Bana önereceğiniz neler olabilir? (ayrıca evde bebeğimle uğraştığım için pek fazla aktivitem yok)

Eğer imkanınız varsa bir Beslenme ve Diyet Uzmanı'ndan yardım alın yoksa, mahmure.com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek ideal kilonuzu, durumunuzu öğrenin ve kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Porsiyon listelerini almayı unutmayın, her hafta bilgilerinizi girerek yeni diyetinizi alın. Mutlaka spor yapın en azından yürüyüş yapın.

Kişiye özel diyet programı almak için tıklayın!

Dyt. Nil Şahin Gürhan
nil@nildiyet.com
www.nildiyet.com
0 216 348 73 15
Yayın tarihi: 05.11.2006
« tüm yazıları
3086
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.