Yazarlar

Doğum sonrası dönemde, bebek-baba ilişkisi neden önemlidir?

Doğum sonrası dönemde, bebek-baba ilişkisi neden önemlidir?

Bebeğin doğumu ile birlikte kadın ve erkeğin kendilerini ve birbirlerini algılayış biçimleri de değişikliğe uğrar. Doğumdan hemen sonra, babanın sürece aktif katılımı öncelikle kendisini baba gibi hissetmek için kaçınılmazdır.

Güncellenme tarihi:
Doğum sonrası dönemde, bebek-baba ilişkisi neden önemlidir?
Öncelikle kadın artık anne olmuştur. Bu değişim, duygusal ve fiziksel olarak hamilelikle ve öncesinde annenin zihninde başlar. Bebek fikri kadını anne kılar. Oysa babanın 'babalık' hakkında tek referansı kendi babasının çocuğu olduğudur. Bunun dışında babalığı bebekle birlikte yavaş yavaş öğrenecektir. Doğumdan hemen sonra babanın sürece aktif katılımı öncelikle kendisini baba gibi hissetmek için kaçınılmazdır. Temel bakıma katkı sağlamak babanın uyum sürecini hızlandırır. Kadın için doğum sonrası depresyon veya duygu dalgalanmalarını atlatmak için en büyük destek eşiyle birlikte paylaşabileceği, yardım alabileceği bir çift ilişkisidir. Pek çok çift, bu dönemdeki kopukluklarının üstesinden gelmekte zorlanmaktadır. Süreci paylaşmak, anne-babalık için olduğu kadar karı-kocalık için de önemlidir.

Annenin Rolü

Bebeklerin biricik figürleri başlangıçta anneleridir. Anne bebeğin yemek, bakım gibi fiziksel ihtiyaçlarının yanı sıra, bebeğin psikolojik ihtiyaçlarını da sağlayabilmelidir. Bunun için anne, bebeğin dışarıdan üçüncü kişilerle de bağını desteklemelidir. Böylece bebeğin bireyselleşmesi daha hızlı ve sağlıklı olabilecektir. Ayrıca bebeğin anne ile yaşadığı yoğun ilişkiye babanın da katılımı ileride, bebeğin baba ile daha sağlam ilişki kurması için zemin hazırlamaktadır. Bu sayede, babaya da anne kadar yakın olması beklenen yaşta gerçekleşecektir. Aksi durumlarda kopuk, uzak, anlaşılamayan baba-çocuk ilişkisi için risk faktörü doğacaktır. Bu nedenle babanın ilk bebeklikten başlayarak bakım sürecine katılacak enerjiye ve isteğe sahip olması sağlıklı aile ilişkileri için önemli bir temel oluşturacaktır.

İlişki Farklılaşabilir

Bazen ilişkide yeni bebekle birlikte değişimler görülebilir. İlişki farklılaşır, gelişir hatta bazı durumlarda bozulabilir. İlişkinin bozulması, çoğunlukla doğum öncesi başlayan bir süreçtir. Örneğin; ailenin bebeğe hazırlıklı olmayışı, bir tarafın bebeği istemeyişi, bebeğin cinsiyetinden ya da doğum vaktinden duyulan memnuniyetsizlik gibi nedenler ilişkinin dokusunda bozulma yaratır ki, bu durumda genellikle bebeğe çıkamayan öfkeyi eşler birbirine yöneltir. Dolayısıyla, ilişkinin bozulmasındaki gerçek sebep, doğum öncesinden getirilen, bebekle ilgili beklentiler ve kaygılarla ilgili olabilir.

Yayın tarihi: 25.11.2009
« tüm yazıları
3838
YORUMLAR

benım kızım babaaçok düşkün ve bu da benı çok mutlu ediyor onlara bakmadan doyamıyorum çok iyi anlaşıyorlar .eşimde sağ olsun şimartmıyor şımartnadan seviyor.

mucuk82 25.11.2009 11:47:44
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.