Yazarlar

Diyetteyken canınınız hep tatlı mı istiyor?

Diyetteyken canınınız hep tatlı mı istiyor?

Ne diyetten, ne de tatlıdan vazgeçin. Nasıl mı? Yöntemi bu soruların cevaplarında.

1.71 boyunda ve 110 kiloyum. Üstelik günden güne hızla kilo alıyorum. Üniversite hastanesine gittim, yapılan tahlil sonuçlarında tiroit bezlerimin çalışmadığı ortaya çıktı ve tedavi görmeye başladım. Rejime de başladım. Her gün bir saat yürüyorum ve şeker ve ya kolesterolüm de yok. Sizce kilo vermem kolay olur mu?

Hipotiroit, kilo vermeyi zorlaştıran etmenlerden biridir. Çünkü tiroit hormonları metabolizmamız üzerinde önemli etkileri olan hormonlardır. İlaç tedavisinde doz doğru ayarlandığında uygulanacak kişiye özel yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme programı ve fiziksel aktivite programı sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlar. Bir diyetisyenden yardım almak ve günlük enerji harcamanızı düzenli fiziksel aktivite ile arttırmak sizin için en ideal çözümler olacaktır. Size özel olmayan ve başkalarına ait diyetleri ve medyada yer alan standart diyetleri uygulamayın.

Merhaba, ben 15 yaşında, 40 kilo ve 1.65 cm boyunda bir kızım. Küçüklüğümden beri hep zayıf ve iştahsızdım. Sizce bu kadar zayıf olmam sağlığım için bir dezavantaj mıdır? Teşekkürler.

Boyuna ve yaşına göre olman gereken vücut ağırlığı aralığının çok altındasın. Fazla kilolu olmak gibi fazla zayıf olmakta sağlığa zararlıdır. Bağışıklık sistemi güçsüzleştiği için hastalıklara olan duyarlılığı arttırır. Bayanlarda ise yağ yüzdesinin istenilenden az olması adet dönemlerinin aksamasına ve kesilmesine yol açar. İştahsızlık belirli sağlık sorunlarından kaynaklanabileceğinden ötürü bir sağlık kuruluşunda başta iştahsızlığının sebebi değerlendirilmelidir. Eğer iştahsızlığın ve bulantıların fiziksel veya psikolojik bir sorundan kaynaklanıyor ise sorunun tedavisi ve diyetisyen görüşmeleri bir arada yürütülmelidir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme sadece kilo alman için gerekli değildir. Aynı zamanda sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişmeni sağlar. Bu nedenle bir diyetisyenden yardım almalısın.


Merhaba, ben 1.67 boyunda, 66 kiloyum. Kilo vermek istiyorum ama diyet yapamıyorum. Kan şekerim düşük, tatlı yemeden duramıyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Uygun bir beslenme programı ile hem zayıflamanız hem de kan şekeri dengesi sağlamanız mümkündür. Az ve sık beslenmek kan şekeri dengesi sağladığından ötürü tatlı krizlerinin önüne geçmekte en sağlıklı yoldur. Beyaz şeker ve beyaz şeker içeren besinlerden uzak durun. Çünkü bu besinler yüksek glisemik indekslidir ve kan şekerini hızla yükseltip hızla düşürürler. Tatlı isteğinize çözüm olmaz hatta bu durumu daha da arttırır. Öğünleriniz protein, yağ ve karbonhidrat yönünden dengeli olmalıdır. Ana öğünlerinizde et, süt ürünleri, sebze-meyve ve tahıl ürünlerine yer vermeli, ara öğünlerde ise süt ürünleri ve meyveyi bir arada tüketmeniz uygun olur. Posadan zengin olan tam tahıl ürünlerini tercih edin. Sebze, meyve ve kuru baklagillerde posadan zengin olduklarından ötürü kan şekerinin dengeli olmasını sağlar. Bunların dışında günde 8 ila 15 su bardağı su içmeye ve en az yarım saat tempolu yürüyüş yapmaya özen gösterin. Yeterli, dengeli ve sağlıklı size özel bir beslenme programı için bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Ben 16 yaşında, 1.68 cm boyunda ve 54 kiloyum. Sizce normal mi? Boyumun uzaması için ne yapmalıyım?

Boyuna ve yaşına göre 52 ve ya 56 kilo olman gerekir. Boyunun uzaması için yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeli, düzenli fiziksel aktivite yapmalısın. Bütün besin öğesi ihtiyaçlarını karşılaman düzenli beslenmene bağlıdır. Ana öğünlerinde gelişmen ve sağlıklı olman için gerekli olan et, süt ürünleri, ekmek, pilav, makarna gibi tahıl ürünleri ve sebze-meyveler yer almalıdır.

Ben 13 yaşındayım ve 41 kiloyum. Göbeğim var ben sauna bellti kullana bilir miyim?

Sauna bildiğin gibi terlemeye yol açan bir araçtır. Terleme ile vücuttan sadece su kaybedilir. Yani yağlanma devam eder. Bu nedenle bu tür ürünler kullanmak yerine yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi tercih etmelisin. Bu şekilde hem beden yapın istediğin özelliklere sahip olur hem de büyüme ve gelişmen sağlıklı bir biçimde devam eder. Bir diyetisyenden yardım alabilirsin. Günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yap. İlgilendiğin bir spor faaliyetine katıl.

Dyt. Nil Şahin Gürhan
nil@nildiyet.com
www.nildiyet.com
0 216 348 73 15
Yayın tarihi: 01.01.2008
« tüm yazıları
2581
YORUMLAR

karnımız aç olunca haliyle canımız tatlı istiyor

vesile bilgiç 04.02.2009 22:36:45
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.