Yazarlar

Diyetle ilgili sorular ve cevapları

Diyetle ilgili sorular ve cevapları

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan beslenme ve diyet konusunda tüm sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İyi günler benim sorunum sizin sıkca karsılastıgınız bir sorundur herhalde ben basen ve kalca bölümümdeki fazlalıklardan kurtulmak istiyorum bunun icin uzman birinden yardım
bekliyorum ben 16 yasındayım size simdiden cok teşekkür ediyorum...


Cevap: Gelişme çağındasınız. Eğer iyi beslenirseniz ve düzenli spor yaparsanız boyunuzun uzaması devam edeceği gibi sağlıklı bir vücuda kavuşur ayrıca fazla kilolarınızı daha kolay verebilirsiniz. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan olur. Mutlaka bol bol yürümelisiniz ve imkanınız varsa haftada 2-3 gün spor yapmalısınız. Kas yoğunluğunu arttırmak dengeli bir görünüme sahip olmak için spor çok önemli.

Bol su içmelisiniz. Beslenme şeklinizi mutlaka sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 ana öğün, 3 de ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün şeklinde olmalıdır. Ara öğünlerde süt veya ayran içerek geçirebilirsiniz.

Merhabalar; benim 44 günlük bir bebeğim
var ve onu emziriyorum. Hamile kaldığımda 58 kiloydum doğuma gittiğimde 76 kilo olmuştum ve boyum 1.59.Bebeğimi emzirirken aynı zamanda kilo vermemin bir yolu var mı? Bu arada şu an 64 kiloyum. Şimdiden teşekkürler.


Cevap: Emzirme döneminde de eğer diyet yaparsanız hızlı kilo verebilirsiniz. Ancak yapacağınız diyet bebeğinizin sağlıklı olması için besin öğeleri açısından yeterli olmalıdır. Mutlaka bu konuda bir Beslenme ve Diyet Uzmanından yardım almalısınız. Size özel diyet programı ile haftalık takiple kilo vermelisiniz. Kendi başınıza standart diyet programları bebeğinizin yetersiz beslenmesine neden olabilir.

Merhabalar ben 18 yaşında 1.70 boyunda 70
kiloyum ve hic diyet yapmadim kişiye ozel diyetinizi aldim uygulamak istiyorum.


Cevap: Olmanız gereken ağırlık 57-63 kğ aralıgıdır. 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeye çalışın. Öğün atlamayın, porsiyonlarınızı eksiksiz tüketin. Mahmure com'dan porsiyon listelerini de alın.

İyi günler ben 1.78 boyunda 61 kilo
ağırlığındayım yaşım 21 pek yemekle aram yok şu sıralarda da spora başladım hala iştahım yok yalnız tatlı şeyleri çok seviyorum sorum şu
nasıl sağlıklı beslenir ve karın ,kalça bölgemde ki yağları nasıl eritebilirim kilo verebilirim teşekkürler


Cevap:Yağlı, salçalı yemekler gibi ağır tatlılar da iştahı kapatır. Bu nedenle iştahınızı açmak için aç karına tatlı yemeyiniz. Düzenli beslenmeye çalışın, tatlı tüketiminizi yemeklerden sonra ve az tüketin. Boyunuza göre kilonuz fazla değil , bölgesel probleminizi düzeli beslenme ve sporla giderebilirsiniz. Sürekli karbonhidrat- tatlı ağırlıklı beslenirseniz mevcut probleminiz artar. Vücudunuzda kas azalır- yağ oranı artar. Çünkü vücuda alınan fazla karbonhidrat yağ olarak depolanır.

Boyum 1,75 kilom 80 sadece göbek üstü kilo sorunum var. Göbek, mide ve kol kısımlarında kilo olarak sorun yaşıyorum. 2 haftadan beri 1 saat olmak üzere yürüyüşe başladım. Bu bölgeleri eritmem için ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Her insanın anatomik yapından dolayı yağ hücreleri farklı bölgelerindedir. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Sizin de yapısal olarak basen bölgenizde yağ hücreleriniz sayı olarak yoğun olduğu için kilo alınca o bölgeden alıyorsunuz. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Yürüyüşlerinizi daha sık ve tempolu bir şekilde arttırarak devam edin. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan verirsiniz.

Mahmure com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Bol su içmelisiniz. Beslenme şeklinizi mutlaka sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 ana öğün, 3 de ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün şeklinde olmalıdır. Ara öğünlerde süt veya ayran içerek geçirebilirsiniz.

Merhabalar; ben 33 yaşında 1,63 boy 57 kiloda bır bayanım ayrıca 4.5 yaşında ikizlerım var. Bundan 5 sene once kortizon tedavisi gördümm sanırım ne olduğunu biliyorsunuz o dönemler yüksek doz aldığım ıçın çok fazla yedim ve bel
bölgemde bir kalınlaşma ve yağlanma oldu. Bel
bölgemde ki yağları eritmek ve belimi inceltmek isitoyorum tabi vücudumun diğer kısımlarını inceltmemek şartıyla bu arada bıraz yediğim zaman daha fazla kalınlaştığımı mmidemin çıktığını hissediyor çok rahatsız oluyorum
nasıl beslenmeliyim nelere dıkkat etmeliyim? Bu arada spor da yapıyorum aerobik, jmnastik, step aletler ve tenıs.


Cevap: Olmanız gereken kilo 53-58 kğ arasındadır. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan olur. Mutlaka bol bol yürümelisiniz ve imkanınız varsa haftada 2-3 gün spor yapmalısınız. Kas yoğunluğunu arttırmak dengeli bir görünüme sahip olmak için spor çok önemli.

Bol su içmelisiniz. Beslenme şeklinizi mutlaka sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 ana öğün, 3 de ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün şeklinde olmalıdır. Ara öğünlerde süt veya ayran içerek geçirebilirsiniz.

Selam, ben 75 kg, 1.65 cm boyunda 24 yaşındayım kilo vermeyi çok istiyorum 5 yıl önce 55 kg idim 3 doğum sonucu85 kilo oldum. Şu an 1 yıldır 75 kg. önerilerinizi bekliyorum.

Cevap: Olmanız gereken kilo 54-60 kg aralığıdır. 3 doğum sonucu kilo alınması normal fakat sizin aldığınız kilo fazla ve aynı zamanda doğum sonrası da kilo alımı devam etmiş gibi. Yaşınızın çok genç olması kilo vermeniz için bir avantaj bu avantajı kullanın kullanmadığınız takdirde bu kilolar kalıcı olur ve vermesi ilerde daha zor olacağı gibi çeşitli hastalıklara neden olabilir. Öncelikle düzenli beslenmeyi ve sporu ihmal etmemeniz gereklidir.

Mahmure com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Merhaba ben 4 ay önce doğum yaptım ve
doğumdan sonra kilomu veremedim, şimdi de bebeğimi emzirdiğim için diyet yapamıyorum. 1,65 boyundayım 70 kiloyum acaba bana önerebileceğiniz birşey var mı?


Cevap: Olmanız gereken kilo aralığı 54-60-68. Hamilelik döneminde alınan fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyetlere çok dikkat edilmesi gereklidir. Yaptığınız diyet sizi halsiz bırakmayacağı gibi süt verimizi de artıracak şekilde olmalıdır. Sık sık az az ve çok çeşitli beslenmeye çalışın. Ağır, yağlı, salçalı yiyeceklerden, gaz yapıcı yiyeceklerden ve ağır tatlılardan kaçının. Sütlü tatlıları tercih edin. Her gün bir yemek kaşığı helva da sütünüzü artırabilir. Bol bol su için. Günde en az bir saat tempolu yürüyüş yapın, 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere altı öğün beslenin öğün atlamayın. Bol yağsız mevsim salatası ve meyve tüketin. Önceliğin bebeğinizin beslenmesi olduğunu unutmayalım. Bebeğiniz altı aylık olana kadar sıkı diyet programı uygulamayın. Bebeğiniz altı ay olduktan sonra ona ek gıdalar vermeye başladıktan sonra diyete ağırlık vermenizi tavsiye ederim. Ancak uyguladığınız diyet bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için gerekli besin öğelerini içermelidir.

Mahmure com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Merhabalar ben 1.79 boyunda 77-78
kilodayım 2 yıl önce 94 kiloydum ve bir düşük yaşadım. Şimdiyse geri kilo almak istemiyorum ve tekrar diyet yapmak istiyorum bana uygun bir diyet
programınız varmı? Ev hanımıyım günlük rutin işler dışında fazla bir hareketim yok. bilgilendiriseniz sevinirim.


Cevap: Aşırı kılı fazlası durumlarda hamile kalma olasılığı düşük olduğu gibi, düşük riskini artırmakta ve bebeğin anne rahminde sıhhatli gelişmesini engellemektedir. Bu nedenle ilerde bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız hamile kalmadan önce fazla kilolarınızdan kurtulmanız gereklidir. Eğer kilo vermek veya verdiğiniz kiloyu tekrar almak istemiyorsanız yaşam tarzınızı değiştirmeniz gereklidir. Öncelikle az az sık sık beslenecek, ağır yiyeceklerden, tatlılardan, hamur işlerinden kaçınacak, bol bol su içecek, günde en az bir saat tempolu yürüyüş yapacak veya düzenli spor yapacaksınız. Bol bol yağsız salata tüketin.

Merhaba! Ben diyet yapmak istiyorum fakat
migrenim var o yüzden diyet yapamıyorum.daha doğrusu açlığa dayanamıyorum,anında basım ağrıyor ne yapmam gerekiyor? Tesekkür ederim...


Cevap: Migren tedavisini eksiksiz uygulayın. Diyet yaparken size uymayan herhangi bir diyeti uygulamayın sizi aç bırakan diyetlerden kaçının. Az az sık sık yiyin. Midenizi hiç boş bırakmayın. Hazmi zor yiyeceklerden kaçının. Açık havada bo oksijenli ortamda yürüyüşler yapın.Bol su ve salata tüketin.

Ben 20 yasında bir ogrenciyim. Boyum 1.60 kilom 56. Benim merak ettiğim günde ortalama kac kaloriye ihtiyacım olduğu ve bu kalorinin biraz altında alarak yavas yavas kilo verip veremeyeceğim. Normal derecede hareketli bir
hayatım var. Şimdiden teşekkürler.


Cevap: Olmanız gereken kilo aralığı 51-56 kğ. Almanız gereken enerji miktarı: 1346 kalori.Maksimum almanız gereken kalori 2000'dir. 2000 kalori üzerinde yavaş yavaş kilo alımı gerçekleşir. 2000 kalori enerji alırsanız kilo verimi olur ancak aldığınız enerjinin karbonhidrat- yağ-protein içeriği önemli yani iyi beslenmeniz gereklidir. Bu yaşlarda düzenli spor yapmaya başlamanızı öneririm. İhtiyacınız olan kaloriyi düzenli almanızı, kalori harcamayı arttırmanızı öneririm.

Merhaba ben 14 yaşındayım.Boyum 1.70,kilom 86,5.bu durum beni çok üzüyor.1 aya yakındır az yemeye çalışıyorum. Ekmeyi tamamen olmasada hayatımdan çıkardım. Küçükken çok süt içmişim. Halen de içiyorum. Bana yardımcı olun. Bana 50 kiloya düşebileceyim bir diyet önerir misiniz? Ve yürüyüş yapmam,bisiklete binmem kilo vermeme
yardımcı olur mu?


Cevap: Boyunuz 1.70 olabileceğiniz minumum kilo 58 kg'dır.Yaşınız büyük bir avantaj spor yapmaya başlayabilirsiniz. Gelişme çağındasınız. Eğer iyi beslenirseniz ve düzenli spor yaparsanız boyunuzun uzaması devam edeceği gibi sağlıklı bir vücuda kavuşur ayrıca fazla kilolarınızı daha kolay verebilirsiniz. Mutlaka bol bol yürümelisiniz ve imkanınız varsa haftada 2-3 gün spor yapmalısınız. Kas yoğunluğunu arttırmak dengeli bir görünüme sahip olmak için spor çok önemli. Bol su içmelisiniz. Beslenme şeklinizi mutlaka sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 ana öğün, 3 de ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün şeklinde olmalıdır. Ara öğünlerde süt veya ayran içerek geçirebilirsiniz.

Bir uzmandan yardım alarak gelişme çağında düzenli bir beslenme proğramı ile geleceğe hazırlanın.

Merhaba; Ben 1,65 boyunda 66 kiloda olan bir bayanım.Ben hergün bir saat yürümeme rağmen ve aşırı derecede de yemek yememe rağmen halen basen ve karın bölgesindeki yağlardan kurtulamadım.Ne gibi hareketler yapacağımı bilmediğim için size başvurdum bana yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap: Bu yürüyüşleriniz her gün düzenli ve en az bir saatten az olmamalı ve ayrıca tempolu olmalıdır. Öğünlerinizin arsı 4 saati aşmamalıdır. Az az sık sık, bol salata içermelidir. Bol bol su için. Beslenme konusun da bilgiler edinerek beslenmenizi ayarlayın. Aç kalarak veya size uygun olmayan tek yönlü beslenmeyi öneren diyetlerden kaçının. Çeşitli gıdalardan az ve sık sık tüketin. Sizde de bölgesel olması her insanın anatomik yapından dolayı yağ hücreleri farklı bölgelerindedir. Sizin de yapısal olarak karın bölgenizde yağ hücreleriniz sayı olarak yoğun olduğu için kilo alınca o bölgeden alıyorsunuz. Bilimsel olarak hazırlanmış bir diyet ile kilo verirseniz kilo aldığınız (nerede yağ varsa) yerden verirsiniz.

Merhaba, ben yurtdışında yaşıyorum henüz
15 yaşındayım ve benim kilo sorunum var. Evde bir iki spor aletlerimiz var ama yapmıyorum daha doğrusu canım sıkılıyor evde yaparken, yüzmeyi sevmiyorum, aerobic gibi birsey yapmak istiyorum ama evde yapmam mümkün mü ki? Nasıl yapacağımı bilmiyorum..


Cevap: Yüzmek çok ideal bir spor yapabiliyorsanız ihmal etmeyin. Bir spor salonunda düzenli spor yapmanız çok iyi olur. Ancak yapamıyorsanız her gün düzenli olarak yürüyüşler yapabilirsiniz böylece sıkılmazsınız. Daha gelişme çağındasınız eğer düzenli spor yapar hele boy uzatmaya yönelik basketbol gbi sporları yaparsanız , beslenmenizi de düzenlerseniz bu olumsuz durumu kendiniz için bir avantaj haline getirebilirsiniz.

Merhabalar, ben 24 yaşındayım boyum 1.67,
kilom 58. 7 ay önce doğum yaptım doğumda 11 kg. aldım doğum öncesi kiloma geri döndüm, fakat göbeğim oluştu ve belim çok kalınlaştı, basen bölgemde kalın ve selülit var, belki kg. fazla kilom yok olabilir ama görünüş açısından kendimi kötü hissediyorum bana göre bir diyet önerebilir
misiniz? şimdiden teşekkürler...(Bebeğimi emzirmiyorum, çok su içiyorum, ekmek yemiyorum, sadece spor yapamıyorum)


Cevap: Hamilelik döneminde vücudun topladığı ödemlerin atılmaması, alınan kiloların bölgesel birikmesi, vücudun hamilelik dönemince geçirdiği değişiklikler gibi nedenlerden dolayı bahsettiğiniz sorunlar oluşmaktadır. Eğer emzirmeniz devam ediyorsa yapacağınız diyet emzirmenizi etkilemeyecek şekilde olmalıdır. Vücudunuzun kendini toparlaması ve ödemi atması için spor yapmalısınız. Bol bol tempolu yürüyüşler yapın veya düzenli spor yapın. Beslenmenizi az az ve sık sık beslenerek, bol su tüketerek beslenin. Mahmure com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Ben 1,63 boyunda 51 kiloyum. Aslında kilom
normal ama ne yaparsam yapayım basen bölgemi yok edemiyorum. Bana yardımcı olur musunuz
?

Cevap: Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan verirsiniz. Spor yaparak bölgesel kilo probleminizi daha kolay çözebilirsiniz.

Merhaba ben 26 yaşında 1.58 boyunda bir
bayanım 1 sene önce 51 kiloydum ama şu anda 61 kiloyum strese ve hareketsizliğe bağlı olarak 10 kilo aldım ve kilolarımın olması beni çok
üzüyor diyet yapamıyorum sinirlendiğimde daha çok yemek yiyorum ama sakinken o kadar çok yemiyorum tabii kilolu olmamda stres yapıyor ve kendime
olan güvenimi kaybettim artık giydiklerimi yakıştıramıyorum ve kilolarımdan kurtulmak istiyorum bir diyetisyene gitmekiçin ya da spor
salonuna gitmek için bütçem uygun değil yardımınızı bekliyorum teşekkür ederim


Cevap: Neden kilo aldığınızın bilincindesiniz. Öncelikle bu nedenleri ortadan kaldırmanız gereklidir. Yaşamınızı hareketlendireceksiniz. Bol bol tempolu yürüyüş yapacaksınız. Evde spor yapmaya çalışın. Hareketli bir yaşam tarzı kurun. Sinirlerinize hakim olmaya çalışın.Ayrıca sinirlendiğinizde yeme alışkanlığınızı ancak kendiniz yenebilirsiniz. Mahmure com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Merhaba ben saglıklı beslenmeye calışan
biriyim fakat bir tane çikolata yedim mi 4 / 5 tane daha yiyorum ardından. Çünkü dayanamıyorum hiç yemesem yemicem ama bir tane yedim mi
gerisi geliyor kendimi tutamıyorum. Kaşık kaşık bal yiyorum. Çok şekerden bir şey olucak diye korkuyorum. Lütfen önerileriniz ve yardımlarınızı
bekliyorum.Teşekkürler


Cevap: Bal doğal bir besin olduğu için herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak her şey de olduğu gibi fazla tüketmek zararlıdır. Çikolata sizi rahatlattığı için çok yemek istiyorsunuz. Bu durumu çözmenin tek yolu sizin iradenize sahip olmanız.

İyi günler benim migrenim var ve ben genelde baş ağrısından dolayı başladığım diyetleri tamamlayamıyorum sizce ne yapmam gerekiyor birde eylülde evleniyorum o zamana kadar kişiye özel
diyetle ideal kiloma ulaşabilirmiyim yada daha başka bir öneride(diyette)bulunabilirmisiniz şimdiden teşekkürler


Cevap: Migren tedavisini ihmal etmeyiniz. Bol bol açık havada yürüyüşler yapın. Sık sık az az beslenin ve bol bol su tüketin. Mahmure com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Ben 20 yaşında ve 1.60 boyundayım. Kilom 70 ve 20 kilo fazlam olduğunu düşünüyorum. 4 ayda bu
kilolarımdan kurtulmak istiyorum. Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?(Herhangi bir sağlık problemim yok çok şükür:))


Cevap:Olmanız gereken gereken kilo :51-56 kğ arası. Bir uzmanadan yardım alabilirsiniz. Eğer imkanınız yoksa Mahmure com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeye çalışın.
· Bol su için günde 2-3 litre
· Bol salata tüketin (yağsız veya az zeytin yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin. Bu içecekler su kaybını hızlandırır.
· Bol bol yürüyüş yapın, Eğer yapabiliyorsanız spor yapın.

Zayıflamak istiyorum evlendikten sonra
yaklaşık 8 kilo aldım ve bu 2 sene içinde oldu sporcuyum ama 2 senedir spor yapamıyorum çalışmıyorum bana tavsiye edeceğiniz bir formül
sevgilerimle


Cevap: Sporu bıraktıktan sonra kilo almanız kaçınılmaz. Çünkü aldığınız enerji aynı devam etmiş harcamanız azalmıştır. Bu durumda ya aldığınız enerjiyi düşüreceksiniz yada harcamayı arttıracaksınız yani spor yapacaksınız. İkinci yolu öneririm. Beslenmeniz ide bir düzene koymanız gereklidir. Gelecekte daha sıhhatli bir yaşam için spora en azından belli ölçüde devam etmeniz gerekli olduğunu düşünüyorum.

Merhabalar ben daha önce karbonhidrat değerlerine dikkat ederek kilo vermiştim. Şu anda 8 aylık bebeğim var. Diyetede çok ihtiyacım var.
bana uygun diyeti önerir misiniz? Bebeğimi emziriyorum. Bolca süt içiyorum. İlginizden dolayı şimdiden teşekkürler...Boy:170, kilo:86


Cevap: Öncelikle bebeğinizin sütü çok önemli. Sütünüzün artması ve uzun süre verebilmeniz için dengeli ve sıhhatli beslenmeniz gereklidir. Kesinlikle öğün atlamayın. Öğünleriniz bol çeşit içermelidir.

Ben 17 yaşındayım ve aşırı kiloluyum.9-10 yaşlarımda böbreklerim için kortizon iğnesi kulandım ve aşırı derecede büyümeye,kilo almaya başladım.Akapuntura başvurdum fakat sonuç almadım.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
TEŞEKÜRLER


Cevap: Bir Beslenme Diyet Uzmanının yakın kontrolünde diyet vermenizi tavsiye ederim.

Merhaba ben 80kilo 1.65 boyunda bir bayanım diyet yapmak istiyorum ama benim 2 aylık bir kızım var ve emziriyorum. Bu 2 aylık süreçte 6 kilo kendiliğinden gitti eski formuma dönmem için nasıl bir diyet tavsiye edersiniz?

Cevap: Bebeğiniz 6-7 aylık olana kadar diyet yapmak isterseniz mutlaka bir uzman kontrolünde yakın takiple vermelisiniz. Aksi takdirde bilinçsiz standart size uygun olmayan diyetler bebeğinizin yetersiz beslenmesine neden olur. Doğru diyet programı uygularsanız emzirdiğiniz için çok enerji harcadığınız için daha hızlı kilo verirsiniz.

Ben 28 yaşındayım biri 2 biri 6 yaşında iki oğlum var hamileliklerimde çok kilo aldım şuan 74 kiloyum bütün diyetleri denedim verdiğim kiloları iki kat fazlasıyla geri aldım spor yapmaya imkanım yok bana yol gösterirseniz sevinirim sevgiler

Cevap: Yaptığınız diyetler size özel olarak bir uzman tarafından hazırlanmamışsa hata yapmışsınız. Ayrıca vücudunuz deneme tahtası değil. O sizin en büyük hazineniz ona iyi bakmalısınız. Hamilelikte alınan kiloların verilmesi zor ve sabır ister. Tabi ki diyetin sporla desteklenmesi gereklidir. En azından bir kez bir uzmanla görüşerek beslenme hakkında bilgi alın ve kendinize uygun bir diyet programı alın.. Bol bol yürüyüş yapabilirsiniz. Ev içerisinde kendiniz eksersizler yapabilirsiniz.

Merhaba ben meltem 1.65 boyunda ve 73
kiloyum yaşım 13 zayıflama için ne yapmam gerek?


Cevap: Olmanız gereken kilo 54-60 kğ arasıdır. Gelişme çağındasınız eğer düzenli spor yaparsanız boyunuzun uzaması devam edecektir. Bu yaş avantajınızı kullanın. Beslenmenizi bir düzene koyun. Bir uzmandan yardım alın. Eğer alamıyorsanız.

Kilo vermek istiyorum, kilom 59, boyum .56, yasım 19. Hiç bir sağlık sorunum yok. Sizden ricam bana uygun diyet verebilir misiniz? Tesekkurler

Cevap: Mahmure com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Anemi kilo vermeyi zorlaştırır mı? Yoğun
bi anemi problemim var ama zayıflamak istiyorum.


Cevap: Evet zorlaştırır. Yoğunluk derecesine göre imkansız hale de getirir. Önce mutlak demir tedavisi görmelisiniz. Kansız- anemi olan insanların metabolizması çok yavaş çalışır. Kilo almaları çok kolay olur.

Uzun süredir kilo vermek için uğraşıyorum. Pazartesi sendromu yaşıyorum. Ancak bir türlü başarılı olamıyorum. Sabırsız bir yapıya sahip olduğum için kısa zamanda kilo vermek
istiyorum. Boy:1.62,kilo:60 ne yapmam gerekiyor.Teşekkürler


Cevap: Öncelikle moralinizi yüksek tutup, kilolarınızı aşılması sabır ve kararlılık isteyen bir sorun olduğunu kabulleneceksiniz. Sorununuz çözümsüz değil sadece bu konuda kararlı ve bilinçli hareket etmeniz gereklidir. Kiloları nasıl uzun zamanda yavaş yavaş aldıysanız aynı şekilde yavaş yavaş vermeniz haftada 1 kilo şeklinde en sıhhatlisidir. Kısa zamanda kilo verebilirsiniz ama sıhhatli olmadığı gibi aynı hızla geri alırsınız ayrıca kendinizi sınırlamanız anlamsız. Mahmure com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Ekmek, et, meyve listelerini de almayı unutmayınız.

Nil Hanım, merhaba Vücut kütle oranım 22,58 bulundu. Ben çok az beslenen biriyim buna
göre çok da zayıf biri değilim nasıl bir beslenme şekli izlemem konusunda
bana yardımcı olursanız sevinirim.


Cevap: Beden kitle endeksinin normal değeri:20-25 arası olması gerekir. Sizin normalde kilo probleminiz yok görünüyor. Ama 6 öğün beslenmeli-et-ekmek-süt-meyve- ve sebze gurubu yiyeceklerin hepsinden her gün tüketmeye çalışmalısınız. Vücudunuzun sağlıklı olması iyi görünmesi için mutlaka spor yapın.

Ben 15 yaşındayım. Boyum1,61 kilom 51 ama bacaklarım çok yağlı ve beni çok şişman gösteriyor selülitte başladı bu beni çok üzüyor ne yapmalıyım?

Cevap: Gelişme çağındasınız boy uzamanız spor ve sağlıklı beslenme ile çok sağlıklı bir şekilde devam edecektir. Spora başlamak için çok uygun bir yaştasınız. Bu fırsatı mutlaka değerlendirin. Boy uzaması için mutlaka spor yapın örneğin basketbol oynayın, bol bol tempolu yürüyüş yapın ve özellikle yüzün. Her insanın anatomik yapından dolayı yağ hücreleri farklı bölgelerindedir. Sizin de yapısal olarak bacaklarınızda yağ hücrelerinin sayı olarak yoğun olduğu için kilo alınca o bölgeden alıyorsunuz. Bilimsel olarak hazırlanmış bir diyet ile kilo verirseniz kilo aldığınız (nerede yağ varsa) yerden verirsiniz.

Merhaba Sayın Nil Hanım, 36 yaşında ve 2
çocuk annesiyim. Boyum 1.70 kilom 64 fakat basen ve bacaklarımda bölgesel şişlikler var bazen bunlar daha fazlalaşıyor gibime geliyor. 4 ay aerobik yaptıktan sonra bırakmak zorunda kaldım. 2 kilo alınca basen ve kalça çevresine toplandı. şimdi kondisyon bisikleti kullanıyorum. Bu çalışmanın etkilediği bölge genellikle neresidir? Aeorobik ile yakın bir etkiyi gösterir mi? Ayrıca ne kadar sıklıkla ve sürede yapmalıyım? Kalori harcama değeri kaç olur? İlginize teşekkür eder, cevabınızı görmekten mutluluk duyacağımı bildirmek isterim. Başarılar.


Cevap: Her insanın anatomik yapından dolayı yağ hücreleri farklı bölgelerindedir. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Sizin de yapısal olarak basen ve bacak bölgelerinizde yağ hücreleriniz sayı olarak yoğun olduğu için kilo alınca o bölgeden alıyorsunuz. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan verirsiniz.

Mahmure com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Bol su içmelisiniz. Beslenme şeklinizi mutlaka sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 ana öğün, 3 de ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün şeklinde olmalıdır. Ara öğünlerde süt veya ayran içerek geçirebilirsiniz.

Merhaba, ben evli ve 1 çocuk annesi,31 yaşında,1.68 boyunda 45 kilo bir bayanım. Yıllardır kilo almak için uğraşıyorum.Çeşitli
iğneler,ilaçlar(genelde vitamin)kullandım.Bunlar sadece enerji veriyor. İştah açıcı özellikleri yok. Çok az yemek yiyebiliyorum hemen doyuyorum. Günde 1334 kalori almam gerekiyormuş, ne yapabilirim? Bu arada arasıra tansiyon düşüklüğü ve aşırı sinirlilik şikayetlerim var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.


Cevap: Kilo almak için yaptığınız bu çalışmaları bir uzman kontrolünde yapmadıysanız sakıncalı bir durumdur. Öncelikle vitamin ilaçlarını doktor tavsiyesine göre kullanmanı öneririm. Ancak sürekli vitamin takviyesi böbrekleri yorar.

Genel olarak uymanız gereken önerilerim:
· Kilo almanız için mutlaka düzenli beslenmeniz gereklidir.
· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeniz gereklidir.
· Bol su için günde 2-3 litre
· Bol salata tüketin (az yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin.
· Bol bol yürüyüş yapın, Spor iştahınızı açar. Ayrıca vücudun kendini toparlaması ve kasların güçlenmesini sağlar.
· Yemeklerin üzerine tatlı almanızı veya meyve tüketin , özellikle sütlü tatlılardan tercih etmenizi tavsiye ederim.
· Kalorisi yüksek bol yağlı, salçalı, kızartmalardan, soslu vb. ağır yiyeceklerden kaçının. Bu tür yiyecekler mideyi geç terk ettiği için tokluk hissi verir. Ondan sonraki öğünlerde yetersiz (az) yemenize neden olur. Bu tür yiyeceklerin sindirimi zor ve aynı zamanda mideyi de yorar.

Öncelikle spor yapmalısınız. Spor iştahınızı açacaktır. Açık havada yapacağınız tempolu yürüyüş vb. sporlar beslenmenizi kolaylaştıracaktır. Öğünlerde et-peynir gurubu, ekmek gurubu, kalsiyum gurubu (süt-yoğurt) dengeli bir şekilde olmalı. Yemeklerinizi yavaş yavaş yemenizi öneririm. Zorlandığınız yerde ara verip bekleyin kendinize aşırı baskı yapmayınız.

Boyum:1.57, kilom:54. Sağlıklı bir şekilde ideal kiloma ulaşmak istiyorum. Ancak benim gaz
şişkinliği ve de kabızlık problemim var. Süt içmekten nefret ederim. İçinde sütün olmadığı bir diyet gönderebilir misiniz? Ayrıca gaz şişkinliğim için önerebileceğiniz bir şey var mı?
Mesajımı yanıtlarsanız çok memnun olum.İYİ ÇALIŞMALAR..


Cevap: Süt ihtiyacınızı yoğurt, ayran v.b. süt ürünlerinden alabilirsiniz. Gaz yapıcı yiyeceklerden kaçınmanız gereklidir. Kuru baklagiller gibi . Sindirimi zor yağlı, salçalı vb. yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Bağırsakları çalıştırıcı etkisi olan kuru kaysı, incir ve bol salata tüketin. Ayrıca bol su tüketin. Hergün sabah kahvaltıdan önce 2-3 bardak ılık su için. Bağırsaklarınızın hızlı çalışmasına yardımcı olacak diğer etken spor yapmanızdır. En azından her gün bir saat yürüyüş yapın.

Merhaba, 10 gün önce bademcik amaeliyatı
oldum. Ameliyattan sonra hiçbir şey yiyemedim ve bir hafta icerisinde yaklaşık 5 kilo verdim. Aslında ideal kiloma ulaştım. Şuan 60 kiloyum,
1.70 boyundayım.Tekrara yemek yemeğe başlarsam çok kilo almaktan korkuyorum. Yiyerek bu kilomu muhafaza etmem mümkün mü? İlginiz için
şimdiden teşekkür ederim.


Cevap: Tabi ki mümkün.
· Kilo almanız için mutlaka düzenli beslenmeniz gereklidir.
· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeniz gereklidir.
· Bol su için günde 2-3 litre
· Bol salata tüketin (az yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin.
· Bol bol yürüyüş yapın, Spor iştahınızı açar. Ayrıca vücudun kendini toparlaması ve kasların güçlenmesini sağlar.
· Yemeklerin üzerine tatlı almanızı veya meyve tüketin , özellikle sütlü tatlılardan tercih etmenizi tavsiye ederim.
· Kalorisi yüksek bol yağlı, salçalı, kızartmalardan, soslu vb. ağır yiyeceklerden kaçının. Bu tür yiyecekler mideyi geç terk ettiği için tokluk hissi verir. Ondan sonraki öğünlerde yetersiz (az) yemenize neden olur. Bu tür yiyeceklerin sindirimi zor ve aynı zamanda mideyi de yorar.

Sık kilo alıp vermekten bacağımda çatlaklar oluştu. Son olarak 6 kilo verdim diyete devam ediyorum. Ama çatlaklarda bir azalma yok. Bunun bir tedavisi var mı?

Cevap: Öncelikle bu sorunu oluşturan sık sık kilo alıp vermeyi ortadan kaldırmanız gereklidir. Sağlıklı bir diyetle ideal kilonuza ulaşıp onu korumanız gerekir. Sağlıklı beslenmeniz durumunda bu sorunun büyümesini engellediğiniz gibi azalmasını sağlayabilirsiniz. Spor yaparak vücudun kendini toparlamasını sağlaya bilirsiniz. Vücut daha sıkılaşır. Bahsettiğiniz sorunlar azalacaktır. Ancak tamamen kaybolmaz. Bir cilt doktoruna görünerek bilgi almanız daha doğru olur.
Yayın tarihi: 11.08.2003
« tüm yazıları
3112
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.