Yazarlar

Deodorant seçerken dikkat!

Deodorant seçerken dikkat!

Terlemek ne yazık ki birçoğumuzun kabusu. Ve ne yazık ki sadece kokudan kurtulmak da yeterli değil. Yapış yapış bir his, kıyafetlerin koltuk altı kısmının ıslak görünmesi büyük bir problem. Yapacağınız doğru deodarant seçimi ile bir sorunuzua daha veda etmeniz mümkün.

İnsan vücudunda 3 milyon ekrin ter bezi vardır ve bu ter bezleri her gün litrelerce ter üretir. Yoğun bir egzersiz ile bu miktar 10 litreye kadar çıkar. İnsanoğlu en terli yaratıktır. Ter sayesinde hem vücut ısımızı kontrol ederiz hem de vücuttan toksinleri atarız. Bu yüzden terlemek vücut için gereklidir ama genellikle terle ortaya çıkan koku ve ıslaklık hissi hoş değildir. Kokuya sebep olan erkin ter bezlerimiz değil apoktrin ter bezleridir. Koku apokrin terindeki lipit ve karbohidratlardaki bakteryel aktiviteye bağlı olarak oluşur.
Deodorantlardan beklenen genellikle, terlemeyi azaltması, kokuyu baskılaması, yapış yapış ve ıslak hissini gidermesidir.

Antiperspirant kategorisine giren deodorantlar, bütün bunları gerçekleştirdikleri için toplumda kullanımları daha fazla tercih edilirken gözenekleri sıkıştırıp veya tıkayarak terlemeyi azaltırlar. Genellikle alüminyum klorhidrat veya alüminyum zirconium içerirler. Yine terlemeyi ve ıslaklık hissini azaltmak amacı ile pudra içerirler. Kokuyu baskılamak üzere alkollü ve parfümlüdürler.

Deodorant seçiminde dikkat edilmesi gereken birinci konu deodorant'ın ter bezlerini tıkamamasıdır. Ter bezlerini tıkanması bazi durumlarda enfeksiyonlara hatta ter bezi faaliyetlerinde anormalliklere sebep olabilir. Bunun yerine kokuya sebep olan bakteriyi azaltmaya yardımcı olan içeriklere sahip olan deodorant tercih edilmelidir.

Deodorantlarda hangi içerikler bazı ciltlerde hassasiyete yol açıyor?

Deodorantlar içindeki parfüm ve alkol ve aluminyum tuzları hassasiyeti artıtabilir. Özellikle ağda ,jilet sonrası aşırı yanma ve hassasiyet yaratır.Vücutta bir çok bölgeye göre daha hassas olan koltuk altında aşırı kızarıklık oluşur. Parfüm yaz aylarında gün ışığı ile temas edince lekelenmelere de sebep olur.

Deodorantlardaki hangi içerikler hassasiyeti azaltıyor?

Deodorantlarda bitkisel özler veya esansiyel yağlar hassasiyeti engellerken aynı zamanda cildi nemlendirir.Bunlar arasında Aloe Vera, Bambu Sütü ve bitkisel Gliserin ,lavanta
okalüptus,Limon kabuğu, Biberiye,Çay ağacı esansiyelleri gelir.

Eğer bu güne kadar denemediyseniz Dermalogica Environmental Control Deodorant'ı deneyin. Bu roll-on stick,gözeneklerini sıkıştırarak terlemeyi azaltan anti-perspirant (ter önleyici) değildir. Ürün bitkisel özler, aromatik esansiyal yağlar ile bakteriyel aktiviteyi engelleyerek kokuyu azaltır.Yapay koku ,pudra ve alkol içermez.Maydonoz, karanfil, kişniş, biberiye, limon kabuğu, okaliptüs ve çay ağacı esansiyal yağları farklı içeriğinden sadece birkaç tanesidir.

Yayın tarihi: 08.09.2009
« tüm yazıları
2812
YORUMLAR

LaNaturel deneyin. %100 Organik ve %100 Bitkisel. Alkolsüz ve aluminyum içermiyor. Sahibinden.com a bakın. web sitesi www.lanaturel.com

AoA Trades 07.09.2011 01:06:04
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.