Yazarlar

Çocukların korkularıyla nasıl baş edilmeli?

Çocukların korkularıyla nasıl baş edilmeli?

Çocukların da belli yaş dönemlerinde yaşadıkları farklı korkular vardır. Yaşadıkları korkunun onların hayatını, uyum ve gelişimini engellemesi durumunda ancak bir problemden söz edilebilir.

Çocukların korkularıyla nasıl baş edilmeli?
Korku ve endişeler normal gelişimin bir parçasıdır ve her bireyin korkuları vardır. Korku, insanın kendini koruyabilmesi için gerekli duygulardan biridir çünkü korkularımızla ortaya çıkan doğal savunma mekanizmalarımız sayesinde karşılaştığımız tehlikeli durumlarla başa çıkmamız mümkün olur. Korku, çocuğun yeni durum ve duygularla başa çıkmasında önemli bir yer tutar. Yaşadıkları korkunun onların hayatını, uyum ve gelişimini engellemesi durumunda ancak problemden söz edilebilir.

Okul öncesi dönem, çocukların duygularının en yoğun olduğu dönemlerden biridir. Ancak gerçek duyguları ile temas etmekte ve söze dökmekte zorlanırlar. Duyguların sözel olarak ifade edilmemesi onların olmadığı anlamına gelmez. Karşılaştıkları pek çok şey onlar için korkutucu olabilir. Çocukların gerçekleri yorumlama becerileri yetişkinlerden farklıdır. Bazen gerçek dünyadan bazen de hayal dünyalarından oluşturdukları malzeme korkularının kaynağıdır. Çocukların da tıpkı bizim gibi kendilerine ait bir iç dünyaları ve fantezileri vardır. Bu yüzden her çocuğun farklı korkuları ve farklı tepkileri olabilir.

Bebekler neden korkarlar?

Okul öncesi dönemde çocukların yabancı insanlardan ve ortamlardan korkmaları sık görülen bir durumdur. Bebekler, 4-6 haftalık olduğunda anne-babalarını diğer insanlardan ayırt etme tepkileri vermeye başlarlar. Yapılan araştırmalar, bir aylık bebeklerin anne-babalarının yüzlerini, seslerini ve davranışlarını diğer insanlardan ayırt edebildiğini gösterir. Bebeklerin, diğer insanlardan endişelenmeleri 5, 8 ve 12 aylık olduklarında tekrar kendini gösterir. Bunun sebebi, bebeklerin yenilikleri daha çabuk fark etmeleri, bilinçlenmeye başlamaları ve tepki verme yeteneklerinin daha çok gelişmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir. 8 aylık bebeğiniz kucağınızda olmasına rağmen, yanından geçen yabancı bir insanın sadece onun gözünün içine bakması bile bebeğinizi huzursuz edebilir. Çünkü bebeğiniz kendini güvende hissetse de bu durumu bir tehdit olarak algılar. Bu yüzden bebeğinizin sakinleşene ve kendisini hazır hissedene kadar kucağınızda kalması, onun yeni deneyimlere karşı güvenini artıracaktır. Bir ay içinde bebeğiniz bu durumlarla nasıl baş edeceğini öğrenecek ve bu korkusunu aşacaktır. Yabancı kaygısı zaman içinde biraz daha azalmış gibi görünse de, bebeğin yürümeye başlaması ve özgürce dilediği yerlere gidebilmesiyle yabancı ortam ve insanlara karşı tekrar tepki göstermesi tekrar ortaya çıkar.
Yayın tarihi: 21.12.2009
« tüm yazıları
2954
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.