Yazarlar

Çocuk yetiştirmek anne karnında başlar bebeklikte şekillenir.

Çocuk yetiştirmek anne karnında başlar bebeklikte şekillenir.

Psikolojik danışman Cenk Kahvecioğlu, sorularınızı yanıtlamak için Mahmure sayfalarında.

Güncellenme tarihi:
çocuk

Çocukluk dönemi çok önemlidir kişiliğin temelleri bu dönemde atılır. Sosyal uyum üzerine yapılan araştırmalar ailenin çocuk üzerindeki ilk etkilerinin çok önemli olduğunu göstermektedir. Montessori'nin dediği gibi, çocuklar emici zihin diye adlandırılan bir yetiyle doğarlar. Çevresinde gördüğü her şeyi kaydeder, buda doğal olarak ilk kez aile içinde başlar. Aile içinde birçok sistem mevcuttur ve bu sistemlerin hepsi birbirini etkiler. Örnek vermek gerekirse 3 çocuklu 5 kişilik bir aileyi düşünün bu ailede kişiler arası ilişkileri düşünürsek 20 tane sistem vardır. Gene açmak gerekirse anne- baba ilişkisi bir sistemi oluşturur. Aynı şekilde 1.çocuğun anneyle olan ilişkisi de diğer bir sistemdir Ve bu sistemlerin hepsi bağımsız gibi gözükse de birbirlerinden etkilenirler. Birindeki bir aksaklık diğerlerini de etkiler.

Çocuğun aileden aldığı önemli iki şey vardır bunlar sevgi ve eğitimdir. Olumsuz aile tutumları açıklarken bu iki konu üzerinde duracağız, Sevgiyi aşırı sevgi ve yetersiz sevgi şeklinde, eğitimi de gevşek eğitim ve sıkı eğitim şeklinde ayırabiliriz. Sevgi kabullenme, koruma, kollama ve sevecenlik gibi bütün olumlu duyguları içinde barındırır. Eğitim ise öğretilen her şeyi, verilen bilgileri, yasakları, kuralları, inançları, değer yargılarını, görgü kurallarını ve insanın sosyalleşmesi için gerekli olan tüm toplumsal değerleri kapsar. Olumsuz aile tutumlarında çocuğa verilen ya yetersiz ya da aşırı sevgidir. Aynı şekilde eğitimde de ya çok sıkıyızdır ya da gevşeklik mevcuttur. Hepsinin çocuğa etkileri farklıdır.

Aşırı sevgi gösterildiğinde;

Aile çocuğu adeta sevgiye boğmaktadır. Aynı zamanda onu çok kollayıcı ve koruyucudur. Bunun sonucunda çocukta gelişen şey ise bağımlı olmak ve güvensizliktir. Çocuk karşılaştığı her olayda anne babasına yaslanır onlara güvenir ama kendisine olan güveni yoktur.

Yetersiz sevgide;

Çocukta çevresine ve kendisine güvensizlik, aynı zamanda olumsuz duygular geliştirebilir.

Sıkı eğitimde;

Çocuğa olur olmaz kurallar koymak ve bu yaşanmaz kurallarla çocuğu yetiştirmektir.

Gevşek eğitimde;

Çocuğun olumsuz davranışları hoş görüyle karşılanır, ya da görmezden gelinir.

Eğer siz aşırı sevgi gösterip, gevşek bir eğitim sergiliyorsanız çocuğunuzun sorumsuz bir kişilik geliştirmesi olasılığı yüksektir.

Aşırı sevgi gösterip sıkı bir eğitim anlayışınız varsa çocuğunuz nevroza yatkın olabilir.

Yetersiz sevgi ve katı disiplin anlayışında ise saldırgan ve anti sosyal bir çocuğunuz olma olasılığı yüksektir.

Gevşek eğitim ve yetersiz sevgide ise pasif ve donuk birisi olması muhtemeldir.

Bunların dışında belirtmemiz gereken aile tutumları kadar etkili anne baba arasındaki tutarsızlıktır yani anne evet derken baba hayır demekte -ya da tam tersi- veya kardeşler arası farklı tutumlar sergileme, gene aile için kutuplaşmalarda çok etkilidir.

Sağlıklı anne baba tutumları ise yeterli sevgi, yeterli hoşgörü ve gerektiği kadar disiplin anlayışıdır.

Disiplinde önemli olan ise, uygun sınırlar koymaktır, çocuk disiplin kurallarının ne zaman konulup ne zaman konulmayacağını bilmelidir, belirsizlik bir çocuk için en zararlı durumlardan birisidir, özellikle anne babalar kendi ruh yapıları ve içlerinde bulundukları durumlardan ötürü farklı davranışlardan kaçınmalıdır. Disiplin acındırma yolu, bütün gün bağıran azarlayan anneler, korkutma, utandırma, gururunu kırma ya da dayak olmamalıdır. Maalesef bazı aileler disiplini sorun olduğunda başvurulacak bir yöntem olarak görürler. Anne babaların kesin sınırlar koymamasının diğer bir nedeni de çocuklarının sevgisini kaybedecekleri korkularıdır. Tüm araştırmalar da gösteriyor ki disiplinde tutarlılık ve aynı zamanda ceza yerine ödüllendirme de büyük faydalar sağlamaktadır. Eğer illaki ceza vermek gerekiyorsa da çocuğu sevdiği bir şeyden mahrum etmek en güzel ceza yöntemidir. Çocukları kendi devrimiz için değil onların devirleri için yetiştirdiğinizi asla unutmayınız!

Sevgiye kalın.

Cenk Kahvecioğlu
Psikolojik Danışman ve
Hipnoterapist

Yayın tarihi: 23.04.2009
« tüm yazıları
3238
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.