Yazarlar

Çocuk evliliği monotonluktan kurtarır mı?

Çocuk evliliği monotonluktan kurtarır mı?

Sağlıklı yürüyen bir ilişki de eşlerin her biri sorumluluk ve sınırlarının farkındadır. Bireyselliğinin yanı sıra birlikteliğinin de ne demek olduğunu bilir. Kendisiyle barışıktır, isteklerinin neler olduğunu belirlemiştir ve yalnız kalmak onu korkutmaz.

Kendi mutlu olan birey karşısındaki insanı da mutlu eder. İlişkide güven, sevgi, saygı ve paylaşımlar vardır. Eşler ilişkilerini zenginleştirme çabasındadırlar. Birbirlerini kaybetme korkuları olmayan eşler birlikte olmanın keyfini yaşarken, çocuk doğurma fikri de ilişkilerini pekiştirir ve güçlendirir.
Bunun tam tersinin yaşandığı bir evlilik de ise çocuk doğurmak ilişkiye renk katmak yerine, ilişkiyi kabusa dönüştürebilir. Çocuk evliliği kurtarmaktan ziyade, çocuğu bu evlilik ortamından kurtarmak gerekebilir.

Çocuğa güvenmeyin

'Evliliğinde sorunlar yaşayan çift bir yıl önce terapi için başvurmuştu. İlerde çocukları olursa ona güzel ve sağlıklı bir ortam sunmak istiyorlardı. Gerçekten düşünceleri ve yaptıkları girişim takdir edilecek bir davranıştı. Ancak çift terapiye iki kez gelmişlerdi ki, eşin hamile olduğunun öğrenilmesi ile terapiyi sonlandırmak istediler. Daha sonra çocuk doğmuş ve 2-3 aylık olmuş iken, eşlerden birinin tekrar beni aramasıyla birbirlerinden ayrılmak üzere olduklarını öğrendim. Çocuk eşleri birbirine yakınlaştırmaktan ziyade daha da uzaklaştırmıştı'.

Bu ve buna benzer pek çok örnek ile karşılaşıyoruz. Evliliği güçlendirmek, eşi kendine ya da evliliğe bağlamak için dünyaya getirilen çocuk evliliği kurtaramadığı gibi, sorunların içinde kalıyor ya da parçalanmış ailelere sahip oluyorlar. Kimi eşlerde çocukların varlığından dolayı evliliklerini devam ettirmeye çalışıyor, ama mutlu olamadıkları için çevrelerini özellikle de çocuklarını mutlu edemiyorlar.

Toplumsal yapı içinde çok sık tanık oluyoruz. Özellikle kadınlar eşlerini eve bağlamak ya da ilişkilerinde etkin rol oynamak için evlendikten kısa bir süre sonra çocuk sahibi olmaya çalışırlar. Hatta aile büyükleri ve çevresindeki kişiler tarafından da çocuk doğurmanın evliliklerini sağlamlaştıracağı şeklindeki söylevleri ile karşılaşırlar.

Oysa çocuk mutlu ve sağlıklı bir ilişkide mutluluğu artırır. Evlilikte sorunlar yaşanıyorsa, çocuk evlilikteki sorunları yok etmekten çok daha da artmasına sebep olur.
Yayın tarihi: 11.12.2009
« tüm yazıları
3107
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.