Yazarlar

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek, ilişkinize ne katar?

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek, ilişkinize ne katar?

Ebeveynlerin çocuklarıyla beraber geçirdikleri zamanın süresi değil, kalitesi daha önemlidir.

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek, ilişkinize ne katar?
İletişimin temel ilkelerinden biri, 'iki kişi arasındaki ilişkinin'zaman içinde paylaşılan deneyimlerle ortak geçirilen zamanın katkısıyla gelişmesidir. İnsanlarla ilişkimiz beraber geçirdiğimiz zamanın miktarına ve iletişimin kalitesine bağlıdır. Ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişki de, birçok yönden daha farklı ve özel olmasına rağmen, bu genel ilkenin dışında değildir. Ebeveynlerin çocuklarıyla beraber geçirdikleri zamanın süresi değil, kalitesi daha önemlidir. Yani çocuğunuzla dolu dolu sadece ikinize ayrılmış bir yarım saat, sadece orada bulunduğunuz uzun bir günden daha çok 'kaliteli zaman' tanımına uyar. 'Kaliteli zaman' fikri, çalışan meşgul anne-babaların, iş hayatının ve ev içi sorumluluklarının çakışmasından çıkan karışıklığı çözmek için etkili bir taktiktir. Tüm o karışıklıklara rağmen aslında birçok aile, çok uzun zaman geçirmeden de, güvene dayalı ve sevgi dolu bir ilişki oluşturabiliyor.

İletişiminiz güçlenir!

Ailelerin ortak endişelerinden biri çocuklarının gerçekten neler hissettiğini ve düşündüğünü onlarla paylaşmamasıdır. İletişim kuramayan bir yetişkini, çocuğu ya da genci iletişime açmak kolay olmayabilir. Çocuğunuzu gergin bir kaliteli zaman için zorlamak iyi olmayabilir. Sabırlı olmak ve zamanı iyi kullanmak gerekir. Çocukların aileleriyle konuşmamalarının sebeplerinden biri, anne-babaların yeterince etrafta olmamalarıdır.

Beraber zaman geçirmek, o zamanın her saniyesini aktivitelerle doldurmak en iyiyi, en gerekeni öğretmek değildir. Çocuğunuzu fazla zorlamadan, iletişim kurulabilecek rahat bir ortam oluşturmak önde gelir. Rahat bir atmosfer içinde şekillendirilmemiş zaman geçirmek, ebeveynlere de dinleme alışkanlığı kazandırır.
Yayın tarihi: 25.12.2009
« tüm yazıları
2305
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.