Yazarlar

Çocuğumu cinsel istismardan nasıl koruyabilirim?

Çocuğumu cinsel istismardan nasıl koruyabilirim?

Çocuk cinsel istismarı, yetişkinlerin çocukları kendi cinsel doyumları için cinsel temasa zorlamalarıdır. İçeriği ne olursa olsun, cinsel istismar çocuk için oldukça travmatik bir deneyimdir. Pek çok unsur, istismarın çocuk üzerinde bıraktığı olumsuz etkileri belirler.

Çocuğumu cinsel istismardan nasıl koruyabilirim?
Cinsel istismardan söz etmek için cinsel birleşmenin olması şart değildir. Cinsel birleşme ve fuhuşa zorlama gibi yüz yüze ya da telefon ve internet aracılığıyla yapılan sözel istismar, teşhircilik, fiziksel temas, pornografi amacıyla çocuk kullanma veya izlettirme de cinsel istismar tanımına girer. Cinsel istismar çoğunlukla erkekler tarafından ve çocuğun yakın çevresinden biri tarafından gerçekleşir; çoğunlukla da aile içinde yaşanır ve aile içindeki cinsel istismar "ensest" olarak adlandırılır. En sık rastlanılan aile içi cinsel istismar, baba-kız arasında gerçekleşmekle birlikte, abi, amca, dede tarafından yapılan cinsel istismar da sıklıkla görülmektedir. Araştırmalar, cinsel istismar mağduru çocukların çoğunlukla sevgi ve denetimden uzak bir aile ortamında yetersiz ebeveynlik ile yetiştiklerini; şiddet yanlısı, baskıcı, alkol ve madde kullanımı veya bağımlısı olan bir baba figürüne; aşırı bağımlı, baskı gören, depresif ve kendine güvensiz bir anne figürüne sahip olduklarını ortaya koymuştur.

İçeriği ne olursa olsun, cinsel istismar çocuk için oldukça travmatik bir deneyimdir. Pek çok unsur, istismarın çocuk üzerinde bıraktığı olumsuz etkileri belirler. Bunlar; cinsel istismarın şekli, ne sıklıkta yaşandığı, çocuğun istismar edilmeye ne şekilde zorlandığı, istismara maruz kaldığı zamanda yaşı, cinsel istismarı açığa çıkardığında anne-babasının tepkisi, kişilik yapısı ve hayatındaki dengeleyici unsurlardır (sevgi üzerine kurulu kardeş ve arkadaşlık ilişkileri, okul başarısı, ebeveyn dışındaki diğer aile üyeleriyle güven içinde geçirilen zaman).

Cinsel istismar mağduru çocukları ne bekliyor?

Cinsel istismar çocuğun psiko-sosyal gelişimini önemli ölçüde örseler. Araştırmalar istismara uğrayan çocukların kendileriyle ilgili oldukça olumsuz düşüncelere sahip olmakla birlikte, özgüven problemi yaşadıklarını, pek çoğunun saldırgan veya depresif bir ruh hali sergilediklerini, bir kısmının ise intihara meğilli olduğunu ortaya koymuştur. Yanı sıra, kendini çevreden soyutlama, yetersiz sosyal beceriler, sorunlu akran ilişkileri ve bir başkasıyla güvene dayalı bir ilişki kurmada güçlük mağdur çocukların ortak özelliklerindendir. Uygunsuz cinsel davranışlarda bulunma da (cinsel aktiviteye aşırı ilgili, kendini teşhir etme gibi) istismar sonrası göze çarpan davranış bozukluklarındandır. Diğer yandan, kendinden güçlü bir yetişkin tarafından istismara uğrayan çocuğun güç ve otorite kullanımı konusunda kafası karışır ve "Ben kimim? Hem bir çocuk, hem de beni koruması gereken birinin cinsel partneri..." şeklinde bir kargaşa içine sürüklenir.
Yayın tarihi: 16.12.2009
« tüm yazıları
5727
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.