Yazarlar

Çocuğu olmayan biriyle evlenir misiniz?

Çocuğu olmayan biriyle evlenir misiniz?

Gönül Derman sizlerden gelen soruları cevapladı. Mutlaka siz de kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

Başkasıyla evlenecek sevgili 5 yıl beklenir mi?

Soru: merhaba gönül abla; bazı sorular sormuşsun bunlara eksiksiz cevap vermeye çalışacağım bir şey atlamadan. Annesinin tedavisi için gidecek çünkü annesi kalp hastası ameliyat olması gerekiyormuş. Fakat ameliyatı illaki yurt dışında olması lazımmış çünkü burada ssk ile ilgili içinden çıkılamaz durumları var. Yani burada ameliyat olması demek anında yakalanmaları anlamındaymış. Ailesinin bana karşı olma sebebi ise başta ilk ayrıldığımız zaman mezhep ayrımı yüzünden istememişler beni. Onlar Alevi ben Sünni bu durumda ben onlara ayak uyduramazmışım vs. sebebini sonradan öğrendim saçma geldiği için de üzerinde durmadım. Geri dönebilme süresine 5 yıl zaman biçmesinin sebebi tamda dediğiniz gibi oturma izni vatandaşlık vs için. Gitmeye mecbur olmasının sebebi ise de dediğim gibi ssk ile ilgili olan sorunlarıymış. Bana o kadar saçma şeyler gibi geldi ki artık bunları konuşmaktan da tartışmaktan da vazgeçtim onunla. En son senin ailen hakkında en ufak bir şey bile duymak istemiyorum dedim. Zaten bir ablası yurt dışında diğer ablasını ve sevgilimi de geçtiğimiz yaz yurt dışından 2 kişiyle nişanladılar. Sevgilimi nişanladıkları kız ise ablasının kocasının bir akrabası. Nişandan önceki zamanlarda internet üzerinden kızla konuşturmuşlar. Ben bunları bir kaç ay sonra tesadüfen gördüm. Zaten aklımdan atamıyorum. Benimle beraberken nasıl olur da zorla da olsa konuşabilir.

Biz ayrı şehirlerdeyiz 1 buçuk saatlik mesafe var aramızda. Her fırsatta geliyor. Ve en başından beri 1 buçuk yıldır hep ailesinden gizli geliyor. Tabi anladılar artık o yüzden nikâh işini hızlandırmaya çalışıyorlar. Annesi benim yanıma gelmekten vazgeçmeyeceğini anlayınca da kriz falan geçiriyor güya. Sözde doktora götürmüşler doktor üzmeyin yormayın ne istiyorsa yapın demiş. Benim sevgilim o kadar saf ki ailesinin ağzından çıkar her şeyi kayıtsız yapıyor neredeyse. Ya da ben o kadar inandım ki ona beni kandırıyor bilemiyorum. Artık düşünmekten helak oldum. Sevgim yıpranıyor gün geçtikte. Son geldiğinde de artık dedim nikâh olunca bana dürüstçe söyle çünkü nikâhtan sonra seninle irtibatımı keseceğim dedim. Ağladı ve en azından bir yıl bekle ilk izne geldiğimde oturup konuşalım sevgimiz yaşadıklarımız bu 1 yılı hak ediyor dedi. Tabi bu bir yıl içinde benim hayatıma kimse girmeyecek bunu da şart olarak koyuyor. Ben evli bir adamla olmak istemiyorum yapamam bunu sevgisinden ölsem de yapamam çünkü bana geldiğinde evli değildi benimle ilişkisi sürerken evlenmesini nasıl kaldırabilirim ki. Ben ne yapabilirim?


Sevgili genç kardeşim,
Öncelikle bu kadar aklı başında olduğun için seni yürekten kutlarım. Bir ablası da yurt dışındaysa işlemleri o hal edebilir. Bunlar dediğin gibi boş laflar. Sevgilin sonu belli bile olmayan bir gelecek için sana şartlar koyuyor. Onu beş yıl bekleyeceksin. O başkasıyla evlenmişken sen her gece başka bir kadının yanında olduğunu bileceksin. Sen ona güveniyorken o başkasıyla görüşmeyi kabul edip görüşüyor. O evlenecek ama senin hayatına kimse girmeyecek. Ya diğer kız! O da ayrı bir kayıp. Hiçbir şey bilmeden bir ailenin oyunlarına kurban gidecek ve şimdiden beş yıl sonra bitirilmesi planlanan evlilik oyununa dâhil edilmiş. Sevgilin ve ailesi kendi çıkarlarını korumak için bütün dalavereleri deniyor ve başka hayatların üstüne basarak yoluna çıkabilecek her insanı ezip geçebiliyor. Dahası da var.
Bu nasıl bir pazarlıktır ben bile bunca şeye tanık olduğum halde olamaz dedim. En doğru kararları almışsın zaten. Senin geleceğin ve hayatın üzerine hiçbir şartı kabul etmemelisin. Evlendiği an ne kadar seversen sev bu ilişki bitmeli. Seni gerçek anlamda seviyor olsaydı sana bu endişeleri ve korkuları yaşatmazdı. Sevgilin de bu çirkin oyunların sonuçlarında kahrolacak iki genç kızı zerre kadar önemsemiyor. Sana bekle demesinin sebebi ise kendince seni sevdiğini düşünüyor ve seninle de bir şekilde ilişkisini sürdürmek istiyor. Bencillik ötesi bir durumu yaşıyor ve yaşatıyor. Kendisi ve ailesi için faydalı olacak her çirkinliğe evet demiş.

O hayatının her dönemini planlarken senin hiçbir beklentiye girmene bile izin vermiyor. Bu süre zarfında ya evlendiği kadınla birlikte olmaya devam ederse sen neler yaşayacaksın? Belki de çocuğu bile olabilir. Bunlar olamayacak şeyler değil sende biliyorsun. Sonrasın da kaybedilen zaman ve çekilen acılarla baş başa kalabilirsin.
Niye sadece sen bu kadar büyük bedeller ödeyesin ki? Bu durumda nikâhı bile beklemen yanlış olabilir. Çünkü kafasına evlenmeyi koymuşsa evlenecektir. Senin tepkilerini bildiği içinde saklayabilir. Biliyorum bu kadar seviyorken bunları okumak sana zor gelecektir. Ama senin kendine inancın ve gücünle bunların üstesinden gelebileceğini düşünüyorum. Sen kendi doğrularını çok büyük bir akıl yoluyla zaten bulmuşsun. Bana düşen sadece seni onaylamak olabilir bu durumda ancak. Benimle ne zaman fikir alışverişi yapmak istersen seni her zaman dinlemeye hazırım.

Sevgi ve saygıyla kal.
Gönül Derman


>>>>>>>>>>>
Yayın tarihi: 13.04.2010
« tüm yazıları
10461
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.