Yazarlar

Cilt bakımı ile ilgili sorularınız

Cilt bakımı ile ilgili sorularınız

Bu haftaki yazımda cilt bakımı ile ilgili en çok merak edilen birkaç soru ve cevabını sizinle paylaşmak istiyorum.

Akşam temizleyip yattığımız halde neden sabah kalkınca yine temizleyici ile cildi yıkamak gerekiyor?

Çünkü sabah kalkığımızda cildiniz temiz değildir. Gece boyunca yağ salgılar, bu yağ yine cildimizden atılan ölü deri hücreleri ile birleşir ve yastığımıza sürtündükçe cildimize daha da bulaşır. Bunlara ilave yatak böceklerini de unutmamak gerekir.

Gündüz ile gece kremi arasındaki fark nedir? Gece kremi gündüz kullanılamaz mı?

Gece kremleri gündüz kremlerine göre daha yağlı ve yapı olarak daha kalındır. Bazı gece kremlerinin aktif madde oranları gündüz kremlerine göre daha yoğundur. Bu yüzden akşamları tek başlarına kullanımları önerilirken gündüz kremlerinin genellikle güneş koruyucu kremlerle birlikte kullanımları önerilir. Gündüz ve gece tek bir krem de kullanabilirsiniz.

Cilt her hangi bir ürüne olumsuz reaksiyon gösterdikten sonra takip edilmesi gereken adımlar nelerdir?

Öncelikle olumsuz etkiyi yaratan ürünü bulmanızda fayda vardır. Genellikle cilt bu ürün içeriğindeki bir maddeye karşı tepki veriyordur. Reaksiyon oluştuktan sonra ilk bir iki gün cildinizi sadece su ile temizleyin ve hafif bir nemlendirici (suni koku, renklendirici, lanolin içermeyen) kullanın. Cildiniz toparlandıktan sonra teker teker ürünlerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk önce temizleyicinizle başlayın. Cildinizi temizlerken aynı zamanda sakinleştirecek ve içinde sert ve cildi soyucu maddeler içermeyen bir temizleyici tercih etmelisiniz. Temizleyiciyi tonik takip edebilir. Her yeni üründe araya 3-4 gün koyun. Tercih edeceğiniz toniğin alkolsüz olmasına dikkat edin.

İltihaplı sivilcemi sıksam daha çabuk iyileşmez mi?

Sivilcenizi sıktığınızda iltihaptan kurtularak sanki sivilcenin geçtiğini zannediyorsunuz. Aslında sivilceyi sıkarken uyguladığınız baskı folikülün patlamasına ve iltihabın cildin en steril bölümü olan dermise yayılmasına sebep oluyor. Sonuçta tek bir sivilceniz varken birkaç tane yenisi ekleniyor. Ayrıca bir başka olasılık da sıkarken cildinizde kalıcı izlerin oluşmasına sebep olabilirsiniz.

Gece hayatı neden göz altında torbalar ve morluklar oluşmasına sebep olur? Bunlar için ne yapmak gerekir?

Beden yorgunluğunu göz altındaki morluklar ile ifade eder. Çin Tıbbına göre böbrekler ve karaciğerdeki stres bu bölgede gözlemlenir; bu da sorunun neden kaynaklandığını yeteri kadar açıklar. Bir anda göz altındaki morluklardan kurtulamazsınız; bedeni detoks yapmak, dinlenmek ve iyi beslenmek zaman içinde bu sorunun ortadan kalkmasını sağlar.
Bu arada göz altındaki morlukları gizlemek için doğal ışık yansıtıcı ve lenf akışını hızlandırıcı bitkiseller içeren bir göz bakım kremi kullanmanın faydası olacaktır.


Yayın tarihi: 29.01.2010
« tüm yazıları
1251
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.