Yazarlar

Cilt bakım ürünü seçerken II

Cilt bakım ürünü seçerken II

Cilt yapımıza ve ihtiyaçlarımıza uygun doğru ürünü seçerken, o üründen en iyi sonuçları alabilmek için yapmamız gerekenler için ürün içeriğini incelemek ve etiket okumak oldukça önemli.


Bu yazımda ürün içeriklerinde, kullanıldığında ciltte zamansız yaşlanma veya hassasiyete sebep olabilecek maddelerden bahsedeceğim.

Kurutucu alkol ciltten yağın fazlasını emmek ve cilde antiseptik etki sağlamak için temizleyicilerde özellikle toniklerde kullanılır. Bu tip alkoller ciltte aynı sünger vazifesi görür. Kuru bir süngeri suya attığınızda nasıl suyu çekiyorsa, kurutucu alkollerde cilt yağını aynı hızda çeker.

Cildimiz, vücudumuzun en büyük organıdır ve en önemli görevi, vücudumuzdaki tüm organları dış etkenlere karşı korumaktır. Bunu da, ilk savunma ve koruma sistemi PH ile yapar. PH, ciltte salgılanan yağ ve ter ile oluşur. Ciltten kurutucu alkoller ile sürekli yağın sökülmesi sonucunda PH oluşamaz; böylelikle cilt yeterli korumayı yapamaz. Sonuç olarak cilt bakterilere ve dış çevreye daha duyarlı hale gelir. Aynı zamanda alkol sadece ciltten yağı değil suyu da söker ve nemsizlik ile sonuçlanır. Kurutucu alkollü tonik kullanan kişiler bir müddet sonra ciltlerinde kuruluk ve hassasiyetten şikayetçi olmaya başlar. Yağ ve nemin sökülmesi sonucunda ciltte hassasiyetle birlikte inci çizgiler belirginleşir. Bunlar nemsizlik çizgileridir. Genellikle göz kenarlarında dudak kenarlarında daha fazla gözlemlenir. Zaman içinde sorun çözümlenmezse bu ince çizgiler kalıcı hale gelebilir.

Alerjisi olanların dikkatine

Lanolin hassasiyete sebep olan bir maddedir. Cildi nemlendirmek ve yumuşatmak için kullanılır. Lanolin koyundan elde edilir ve alerjik madde listesinin başındadır. Yün kazağın boynunuzu nasıl kaşındırdığını düşünün. Aynı şekilde duyarlı ciltlerde saf lanolin kullanımı alerjileri tetikler.

Cilt bakım ürünlerinde kullanıldığında hassasiyet yaratan bir başka madde de formaldehittir. Formaldehit ürün raf ömrünü uzatmak için kullanılır. Özellikle mukoza tahrişine sebep olur.
Son olarak cilt bakım ürünlerindeki parfümlere bakalım. Parfüm, cilt bakım ürünü içeriğindeki kimyasalların kokularını baskılamak, ürüne hoş koku vermek için kullanılır. Birçok kişinin parfümlere olan duyarlılığı düşünüldüğünde cilt bakım ürünlerinde kullanılması çok da akılcı değildir. Aynı zamanda parfüm güneşe karşı hassasiyet yaratarak ciltte kahverengi pigmentasyon lekeleri yapar. Bir çok kadında özellikle dekolte ve boyundaki lekeler bu yüzdendir.

Unutmayın... Nasıl ki parmak izimiz bir başkasının parmak izi ile birebir aynı değilse cildimizde bir başka kişi ile yüzde yüz aynı değildir. Cilt bakımından iyi sonuçlar alabilmek için cildinize uygun ve sağlıklı içeriklerden oluşan ürünler kullanılmalıdır.

Yayın tarihi: 18.09.2009
« tüm yazıları
1447
dahafazlası
YORUMLAR

ben uzun bir sürdir içinde kurutucu alkol olan ürünler kullanmıyorum onun yerine geçebilecek bir çok doğal ürün varken neden cildimizin dengesini bozalım öyle değil mi

saracl 11.10.2009 13:44:44
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.