Yazarlar

Cilt bakım ürünü seçerken

Cilt bakım ürünü seçerken

Yaz ayları rehavet aylarıdır. Kendimizi güneşe ve denize teslim eder, cildimizin bu koşullar altında neler çektiğini unuturuz. Eylül ayı ile başlayan havadaki serin esinti ve yağmurlar yaz aylarını unutturur ve işte o anda nemlendiricimizi ne kadar özlediğimiz aklımıza gelir. Son günlerdeki yağmur da bana bu konuda yazmam gerektiğini hatırlattı.

Yazın yaptıklarınızı unutalım; gerçi siz unutsanız da cildiniz unutmayacak! Temiz bir başlangıç yapalım ve size özel, doğru cilt bakım ürününü seçmek için ne yapmanız gerektiğine bakalım.

Genelde ürün seçerken neler etkili oluyor? Cilt ihtiyacı, ürünün kokusu, ürünün dokusu, süslü ambalaj, fiyat ve arkadaş tavsiyesi... Eğer siz de sadece kokusu, ambalajı veya arkadaşınıza iyi geldiği için ürün seçiyorsanız hiçbir zaman üründen beklediğiniz performansı alamazsınız; hatta alerjik reaksiyon, akne gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları ortadan kaldırmanın en iyi yöntemi ise uzman tavsiyesine danışmak, cildinizi tanımlatmak ve çok iyi bir ürün "içerik okuyucusu" olmaktır. Amerika'nın seneler önce zorunlu olarak başlattığı ürün içerik listeleme mecburiyeti artık her ülke için geçerlidir ve her ürün ambalajı üstünde bulunur. Her içerik maddesi, her cilt durumu için uygun değildir. Hatta beklenmedik sorunlar da yaratabilir. Bu sorunların başında da akne gelir. Şimdi bu maddelerden özellikle akneye sebep olanları sizlerle bu yazımda paylaşmak istiyorum.

İlk olarak izopropil miristat adlı maddeden başlayalım. Bu madde ürüne kayganlık ve kadifemsi bir doku sağlar. Ağırlıklı olarak makyaj ürünlerinde kullanılır. Bu kadifemsi doku ürünün kolay sürülmesini sağlarken kullanıcıda hoş bir his uyandırır. Ama komedojenik diye tabir edilen yani akne ve siyah nokta oluşumuna sebep olan madde listesinin başında gelir. Yanaklarınızda, dudak kenarlarında daha çok siyah nokta sorunu yaşıyorsanız kullandığınız ürünlerin bu maddeyi içerip içermediğini kontrol edin.

Suni renklendiriciler; ürünü renklendirerek daha cazip hale getirmek amacıyla kullanılırken, özellikle D&C kırmızı boyalar siyah nokta oluşturabilir.

Cilt bakımında ürüne sağladığı kayganlık ve yumuşaklık hissi için çok sık kullanılan başka bir madde mineral yağlardır. Mineral yağlar petrol türevi yağ olup ciltten su ile durulanmazlar ve ciltte yağ butonları oluştururlar. Bu birçok kişinin özellikle göz çevresinde yaşadığı bir sorundur. Mineral yağlar ancak kurutucu alkoller ile ciltten temizlenir. Kurutucu alkoller, adlarında da anlaşıldığı gibi ciltteki doğal nemi sökerek cilt pullanmasına sebep olur. Ciltten doğal yağın ve nemin sökülmesi, cildi bakterilere karşı korumasız bırakır. Bu durum da ciltte akne ve hassasiyet ile sonuçlanır. Eğer cildiniz yağlı ve akneye eğilimli ise özellikle kullandığınız ürün içeriklerinde bu maddelere dikkat edin.

Haftaya cilt bakım ürünlerinde hassasiyete ve zamansız yaşlanmaya sebep olabilecek maddeler ile etiket okumaya devam edeceğiz.

Unutmayın sağlıklı cilt güzel cilttir. Sağlıklı cilde sahip olmak için de doğru ürünü kullanmak gerekir.
Yayın tarihi: 11.09.2009
« tüm yazıları
1331
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.