Yazarlar

Cildinizi kışa hazırlayın II

Cildinizi kışa hazırlayın II

Geçen hafta cilt bakımının sonbahar aylarında bir başka önemli olduğunu ve yaz aylarında kalınlaşan cilde neler yapılması gerektiğini yazmıştım. Kalınlaşan cilt aynı zamanda nemsizleşir. Nemsizlik ile çizgiler belirginleşmeye başlar.

Genellikle nemsizliğe hassasiyet eşlik eder. Eğer bu duruma müdahale edilmezse özellikle çetin kış koşulları durumu daha da kötüleştirir.

Nemsiz cilt ne demektir? Cildin içsel ve dışsal nedenlerden dolayı ihtiyacı olan suyu kaybetmesidir. Cilde bu suyun geri kazandırılması gerekir. Aynı zamanda cilt bariyeri olarak adlandırılan, su ve yağdan oluşan, ciltte bulunan suyun kaybolmasını ve dışarıdan yabancı maddelerin cilde girmesini engelleyen yapının kuvvetlendirilmesi gerekir. Bu bariyer cildin gereğinden fazla kalınlaştığı durumlarda, alkol ve sabun gibi cilt yapısına ters maddeler kullanımı ile ve çevresel etkenler ile incelir. Çevresel etkenler dediğimiz mikro ve makro ortamımızdır. Çalıştığımız mekân, yaşadığımız ev; buradaki ısıtma, soğutma sistemi, iç ve dış ısı farklılıkları, ortamdaki nem farkı gibi etkenlerin hepsi cildin nem seviyesini etkiler.

Yağlı cildin nemlendiriye ihtiyacı var

Cildimizin bu tip koşullardan etkilenmesini engelleyen ve cilt bariyerini kuvvetlendiren ürünler nemlendiricilerimizdir. Nemlendiriciler içerdikleri maddeler ile cildin kaybettiği suyu geri kazandırıp incelmiş cilt bariyerini tekrar yapılandırırken, dışarıdan gelecek hasarlara karşı cildi bir örtü gibi sararlar. Nemlendiriciler özellikle bu günkü koşullar düşünüldüğünde herkesin muhakkak kullanması gereken ürünlerdir. Ciltteki nem kaybı seviyesi ve diğer ihtiyaçlar göz önünde tutularak nemlendirici seçimi yapılır. En yağlı cildin dahi nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Yağlı bir cilt için önerilen nemlendirici aynı zamanda ciltteki yağ fazlasını da emerken, çok kuru bir cilde ise cildi besleyen bir nemlendirici önerilir. Özellikle gündüz kullandığınız nemlendiricinin UV filtreli olanlarını tercih etmeniz gerekir. Hatta yeni gündüz nemlendiricileri üç işlevi tek bir ürün ile yapmaktadırlar. Cildi nemlendirirken UV ışınlarından koruyup aynı zamanda içeriklerindeki doğal renklendiriciler ile cilde natürel görünümlü bir kapama sağlamaktadırlar.

Nemlendirici kullanın

Daha fazla neme ihtiyaç duyulan cilt durumlarında, nemlendiriciler özel ürünler ve nem maskesi ile desteklenmelidir. Bu özel ürünler genellikle serum gibi likit formda olan ürünlerdir. Nemlendiricilere göre aktif madde içerikleri daha yoğundur ve cilde yoğun miktarda su taşırlar. Hyaluronik asit, yosun, bal cilde nem sağlayan maddelerden bir kaçıdır. Bu tür ürünler nemlendiricinizi güçlendirmek için nemlendiricinizden önce ya da nemlendiricinizin içine katarak kullanılır. Özellikle Dermalogica Skin Hydrating Booster'ı tavsiye ederim. Nem maskeleri ise cildi destekleyen haftalık bakımlardır. Günümüz koşullarında herkesin nasıl nemlendiriciye ihtiyacı varsa nem maskesine de ihtiyacı vardır. Nem maskeleri tüm cilde ya da nemsizliğin daha yoğun olduğu bölgelerde kullanılır. Nem maskesi denilince benim aklıma gelen ve hiçbir şekilde vazgeçemeyeceğim ürün Skin Hydrating Masque'dır. Cilt temizlendikten ve tercihen peeling yapıldıktan sonra tüm yüze, göz ve dudaklar dâhil uygulanır. 10 dakika beklenip ılık su ile ciltten durulanır. Hafta 2-3 kez kullanılabilir. Maske kullanımından sonra cildinizin suya doyduğunu hissedersiniz.
Tabii ürünler ile dıştan suyu takviye ederken içten de beslemek gerekir. Çay, kahve gibi kafeinli içecekler yerine daha fazla su ve meyve suyu içmeye özen gösterin. Cildinizde her zaman ılık su kullanın. Soğuk ve sıcak su cildi nemsizleştirir. Duştan çıktıktan sonra 3 dakika içinde cildinizi nemlendirmeyi de sakın ihmal etmeyin.
Yayın tarihi: 23.10.2009
« tüm yazıları
1116
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.