Yazarlar

Çay ve ben - Ben ve çay

Çay ve ben - Ben ve çay

Benim çaya bir düşkünlüğüm olmadığı için evimde de çay demleme alışkanlığım olmamıştı. Ama Sinan bebekken bana eve yardıma Mehmet adında biri gelirdi. Temizlik, yemek ve ev işlerini yapardı. O çok meraklıydı çaya. Sinan'ın da "dadısı" gibiydi! Bana çaktırmadan nadiren de olsa ona çay verir, beni deli ederdi.

Sinan ilk defa ishal olduğunda Mehmet'e teşekkür ettim. Çünkü su dışında bir tek çay iyi geliyordu ishale ve oğlum beyaz peynir kızarmış ekmeği anca çayla yutabiliyordu. Eğer Mehmet onu çayla tanıştırmasaydı hasta bir çocukla işim çok daha zor olurdu.

Aradan yıllar geçti. Çay ara ara içtim. Ama geçen hafta Lipton'un yeni çıkardığı Doğu Karadeniz çayını denemek ve ilk çay hasatının tadını çıkarmak için Rize'den döndüğüm gece kendime isli çay demledim!

Türkiye'nin yüzde 96'sı çay içiyor. Günde ortalama içilen bardak sayısı da 3,8. Ciddi rakamlar bunlar. Çayın içecek olarak niteliğini etkileyen faktörler; yaprak çeşidi, büyüme şartları, orijini, toplama zamanı ve yöntemi ve tabii ki çayın nasıl demlendiği imiş. Çayı saklarken karanlık yerde saklamalısınız çünkü hava ve ışık en büyük düşmanı. O yüzden cam kavanoza falan koymaya kalkmayın. Doğru saklarsanız 2–3 sene dayanır. Sudan sonra dünyada en çok içilen içecek olan çayı demleyeceğiniz su çok önemli. Klorlu ve kireçli su iyi değil. Kaynadığı anda suyu çayın üzerine dökmelisiniz. Soğumuş suyu lütfen tekrar kaynatmayın. Eğer yeşil çay içecekseniz, suyun 70–80 derece olması idealdir. İsterseniz kaynayan suyun üstünü açık olarak biraz soğumasını bekleyerek de bu dereceye düşürebilirsiniz. Çünkü yeşil çay sıcaktan bunalır.

Doğrusunu isterseniz en iyi çay demleme diye bir şey yok. Herkesin damak adına göre bu değişiyor. Bardak başına bir kaşık ve bir kaşık da demlik için.

Çay inanılmaz koku çeker. O yüzden de eskiden kadınlar küçük poşetlere çay koyup istenmeyen kokuların olduğu yere bu poşetleri yerleştirirlermiş. Mesela ayakkabıların içine!
Çay demliğini ve içtiğiniz bardakları temizlerken ağır deterjanlar kullanmamalı ve çok iyi durulamalısınız. Porselende olan renklenmeyi temizlemek için de bu bilgileri aldığımız köy kahvesindeki çaycının önerisini size iletmek isterim: Limon ve tuzla temizleyebilirmişsiniz. Denemedim, söyleyeyim.

Çayın yararları hakkında Uzman Diyetisyen Dilara Koçak'tan bilgiler
Çay bir sıvı kaynağıdır: Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çay, günlük sıvı ihtiyacının karşılanmasına ve vücudun hidrasyon durumunun korunmasına önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

Çay teanin içerir: Teanin vücut ve zihin üzerinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir ve odaklanmaya yardımcı olur. Çay aynı zamanda tein (kafein) de içerir. Çayın canlandırıcı etkisinin arkasında içeriğindeki teanin ve teinin birleşimi olduğu düşünülmektedir.

Çay antioksidan kaynağıdır: Çaydaki antioksidan madde, flavonoid olarak adlandırılır. Antioksidanlar, hücrelere zarar veren serbest radikalleri etkisiz hale getirerek birçok hastalığa neden olan zincirleme reaksiyonları önlemeye yardımcı olur.

Çay damar sağlığını korur: Son yıllarda birçok araştırmaya konu olan siyah çayın kalp hastalarında damar sağlığını koruduğu bilimsel olarak saptanmış. Amerikan Kalp Derneği'nin bir araştırmasına göre, daha önce kalp sağlığında olumlu etkisi belirlenen siyah çayda, siyah üzüm, greyfurt suyu ve soğanda da bulunan flavonoid maddesinin yüksek oranda bulunduğu kaydedilmektedir.

Çay kalorisizdir: Günlük beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de tüketilen besinlerin kalori miktarıdır. Çayın kalorisi sıfırdır.

Çay diş dostudur: Çay şekersiz içildiğinde, içeriğindeki florid sayesinde dişlerin korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olur.

Yayın tarihi: 26.05.2009
« tüm yazıları
3485
dahafazlası
YORUMLAR

çay ve rize çok güzel bende çaysız yapamayanlardanım oldukça güzel bir yazı olmuş gerçekten faydalı sahsen ben içtiğimde kendimi daha iyi hissediyorum ..severim ben çayı...

man2009 12.09.2009 09:26:02

Rize de harika, oğlunuz da, siz de... sevgiler

Hatice Şenkal 28.05.2009 14:24:40

Rize'yi de çayı da çok severim. Elinize saglık

necla 27.05.2009 20:21:52

"Neymiş bu çay yahu" dedirttiniz bana... Hemen çoook sigara için kocamı çay banyosuna sokacağım. Belki kokusunu alır : ) Sevgiyle kalın.

sosyete gelini 27.05.2009 10:22:30
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.