Yazarlar

Bumblebee

Bumblebee

Bir an için kendinize dışardan baktığınızı düşünelim, sizin tüm fiziksel, zihinsel ve ruhsal kaynaklarınıza sahip olan bir kişi yaşamda başka neleri gerçekleştirebilirdi?

Bumblebee bir tür yaban arısı. Aerodinamik kurallarına göre kanat açıklığı ve vücut ağırlığı bumblebee'nin uçmasını imkansızlaştırmaktadır. Bu kabul edilen bir gerçektir. Fakat yaşanan gerçek farklıdır. Bu bilgiden haberi olmayan bumblebee tüm aerodinamik kurallara inat uçar. Bu güzel örnek için sevgili Müge Bıyık'a teşekkür ediyorum. Onun arkadaşına yıllar önce gönderdiği minik bir kart bugün bu yazıyı yazmam için bana ilham verdi.

Beynin gelişimi ile ilgili incelemelerde üç aşamalı bir süreçten bahsediliyor. İlk aşama 'reticular brain' ani kararları verebilen tehlikelere karşı hayatta kalmamızı sağlayan kısmı. Dinazorlarla geliştiği söyleniyor. Açım, yorgunum, gibi fiziksel tanımlamalar bu kısımdan çıkıyor. Sıcak bir sobaya dokunduğumuz anda elimizi ani bir hareketle çekmemizi sağlayan sistem bu merkezde kontrol ediliyor.

İkinci aşamada 'emotional brain' gelişiyor ki bunun %98'i tüm memelilerde aynı. Beynin bu bölümünü grup içinde yaşamak, farklı mesajları algılamak, hiyerarşi, aynılık, seçimler gibi konularla ilgili. Beynin bu iki fonksiyonu beraber çalışarak fiziksel ve duygusal olarak farkındalığımızı yaratıyorlar. Beynin üçüncü kısmı, en genç olan kısım 'cerebral brain' ise görsel. Hayaller, canlandırmalar bu kısmın eseri. Saydam bir ev canlandırın gözünüzde yada bir çölde oturduğunuzu düşünün dediğimizde bunu yapabiliyor olmamızı beynin bu kısmına borçluyuz.

Bir çocuk büyüyünceye kadar binlerce defa elleme, atlama düşersin, oraya tırmanamazsın, bunu yapamazsın, şu olmaz, becerebilirsin, beceremezsin gibi söylemlerle karşılaşıyor. Çocuk tüm bu uyarıları kayıt ediyor. Bu kayıtlar sadece fiziksel kapasite ile ilgili değil yetenek, koşul ve durumlarla ilgili de oluyor. Gerektiğinde tekrar kullanmak üzere saklanan bu kayıtlar pek çok yerde işimizi kolaylaştırırken kendimizle ilgili algımızı da şekillendiriyorlar.

Hepimiz yaşamımızın bir bölümünde o çocuk olduk... Bazen korunmak, kollanmak istenen, bazen yanlış kelimelerle yönlendirilen, bazen yanlış anlayan. Bunu kendi hayatımızda da gözlemleyebiliriz aslında. Kendimizle ilgili olumlu yada olumsuz pek çok inancımız var, değil mi? Bu inançlar doğduğumuz andan itibaren deneyimlediklerimiz ve çevremizden duyduklarımızla şekilleniyor. Sonra bu inançları dönüştürüyor ve kendimize ait gerçekler olarak sabitliyoruz.

Bazen yaşam bizi bu gerçekliğin dışında şeyler yapmaya zorluyor. Başımıza gelenlerle ki bunlar genelde zorluklarla mücadele ederken ortaya çıkıyor, gücümüzün sınırlarının aslında düşündüğümüzün çok üstünde olduğunu fark ediyoruz. Yaşananlarla beraber açılımlar bizi sınırlarımızı genişletmeye zorluyor. Bu tür örnekleri yaşamınızın içinde, çevrenizde, hatta tarihimizde görmek mümkün...

Peki bu sınırların içinde olduğunu fark etmeyenler ne yapıyor? Onlar eğer kendilerini zorlayacak şartlarla karşılaşmazlarsa, yaşamlarını potansiyellerine ulaşmadan, gerçekleştirmeden devam ettiriyorlar. Tabi bu tür bir hayatın sorgulama kısmında elimizde yapılmamış ve yaşanmamışlıklar listesiyle kala kalıyoruz.

Bir an için kendinize dışardan baktığınızı düşünelim, sizin tüm fiziksel, zihinsel ve ruhsal kaynaklarınıza sahip olan bir kişi yaşamda başka neleri gerçekleştirebilirdi? Yaşamını arzu ettiği gibi şekillendirmesine yardımcı olacak özellikleri neler olurdu? Peki hangi özelliklerini geliştirmesi, kendine neler eklemesi gerekirdi? Bunu nasıl yapabilirdi?

Sizi sınırlayan o sanal çizgilerin olmadığını düşünün, hadi kapatın gözlerinizi, kendinizi her şeyi yapabildiğiniz bir zaman diliminde, bir yerde düşleyin. Böyle bir noktada, yaşamınızı isteyeceğiniz en dolu haliyle yaşamak için neleri farklı yapardınız? Hayallerinizin şartlarınıza uygun olmadığını, uçmak için kanatlarınızın bedeninizi taşımaya küçük kaldığını söylemeyeceksiniz değil mi?

Başka kimler bumblebee olmak ister?

Sevgiyle kalın...

Tülin Kahvecioğlu
İş ve Yaşam Koçu

tulin@tulinkahvecioglu.com
www.tulinkahvecioglu.com
Yayın tarihi: 09.08.2006
« tüm yazıları
1272
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.