Yazarlar

Boşanmak mı zor, evli kalmak mı?

Boşanmak mı zor, evli kalmak mı?

Gönül Derman sizlerden gelen soruları cevaplıyor.

Boşanmak en doğrusu mu?

Soru: merhaba gönül hanım, ben 29 yaşındayım ve 10 yıllık evliyim. 9 yaşında kızım, 8 yaşında oğlum var. Eşimle aramızda büyük bir kültür farkı var (her ne kadar bunu geç fark etmiş olsam da) aramızda saygı, güven diye bir şey kalmadı. Ayrılmak istiyorum yanaşmıyor. Ama bu beraberliğin de böyle yürümeyeceği kanaatindeyim. Bir yandan da bu ayrılığın çocuklarımı olumsuz etkileyeceğinden korkuyorum. Gerçi böyle sağlıksız bir evliliğin içinde büyümeleri de onları olumsuz etkiliyor ama inanın kendimi çıkmazda hissediyorum. Hangisi daha az etkiler onu da bilemiyorum. Bana bir uzman gözüyle, abla gözüyle yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.


Merhaba
Öncelikle üzgünüm! İki çocuğuna rağmen evliliğinin çıkmaza girmesi senin ve çocuklarının açısından hiçte kolay değil. Çok genç yaşta evlenmişsin. Dolayısıyla bazı şeyleri o yaşta fark etmek pekte kolay olmayabiliyor. Bunun için kimse suçlanamaz. Hatalarımız ve yanlışlarımızla doğruları buluyoruz. Bazen bulamayabiliriz ama zararın neresinden dönsek kardır diye düşünebiliriz bazı durumlarda.
Sorunlu evliliklere her şeye rağmen en azından çocuklarınız adına bir şans daha verin derim. (Lakin senin tavrından ve yazından bunları denediğini düşünerek.) Diyorum ki bitmesi gereken bir evlilik olduğuna kesin inanıyorsan bunu çocuklarınla bir psikiyatrist eşliğinde konuşman en doğru ve aklı başın da davranış olur. Çünkü bu işte hiç suçu olmayan çocukların travmalarını en aza indirmek anne ve babanın görevidir. Bu çocuklar siz boşansanız da sonsuza kadar sizin dolayısıyla sorumluluğu paylaşmanız gerekecek. (Bitirmeden önce çocukları hazırlayabilmek adına.)
Soruna gelince erkek çocuklar için en önemli rol model babadır. Sürekli kavganın olduğu ortamlar da kız çocuklarda erkeklerde aynı ölçüde ama farklı tarz da sorunlar yaşayabilir. Sakin ama ayrı anne babaların çocukları sorunsuz bir evde daha mutlu da olabiliyorlar. Önemli olan anne ve baba kendilerinden ziyade yavrularını bu süreçten koruyabilmeli ve öfke adına onları incitmemelidirler. Eşin bunları başarabilir mi? Dahası tüm boşanmalarda iki tarafta çocuklara kendilerini haklı gösterebilmek için diğerini kötüleyebilirler. Dilerim bu yanlışa anne ve baba olarak düşmezsiniz.
Öncelik senin kararındadır. Eminsen bir doktordan yardım alarak bu durumu daha yumuşak bir geçişle atlatabilirsiniz. (Yani sen ve çocukların) Fakat mümkünse boşanmadan bir uzmanla görüşmek belki de göremediğin bazı şeyleri görmeni de sağlar. Açıkçası bazen mevcut durumu korumak daha kolay olabilir. Çünkü bugünkü koşullar da iki çocuğa bakmak hiçte kolay değil. Ve yine çocuklarını tek başına kontrol etmek babayla birlikte etmekten daha zor olabilir. Bunları bir düşün istersen. Kim bilir kafan da yeni soru işaretleri oluşturdum belki ama amacım da bu zaten. Bütün olasılıkları görmen gelecekte daha huzurlu olmanı sağlar diye düşünüyorum. Sen ne dersin?

Sevgiler
Gönül Derman

>>>>>>>>>
Yayın tarihi: 05.01.2010
« tüm yazıları
21158
dahafazlası
YORUMLAR

EVLİLİK KUTSALDIRI ÖĞRENDİK ANANELERİMİZDEN ANNELERİMİZDEN.BİR YASTIKDA BİR ÖMÜR, BERABER YAŞLANMAK.. KULAĞA NE GÜZEL GELİYOR.KAŞININ ÜSTÜNDE GÖZÜN VAR.YADA Dİ,Ş MACUNUNU ORTADAN SIKTI NEDENLERİ İLE BOŞANILMAZ. FAKAT EVLİLİĞİN YÜRÜRMESİ ADINA HER AF EDİLMEYECEK HATADA AF EDİLMEZ. VE ANA BABA ÇOCUĞADA AZAPSA BİTMELİ O EVLİLİK.......

hulyaa 07.01.2010 09:14:10
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.