Yazarlar

Bize her gün 8 Mart!

Bize her gün 8 Mart!

Dünya kadınlar gününde kadınlar üzerine methiyeler düzüp, sonrasında bugüne kadar olduğu gibi davranacak olanlar, bugünü hiç hatırlamasınlar daha iyi.

Bize her gün 8 Mart!
Anaerkil toplumdan ataerkil topluma geçerken, erkek egemen bir toplum yaratma yolunda taş taş üstüne konuldu ve bugünlere gelindi. Erkek, kadını toplumda veraset sisteminden günlük hayatın neredeyse tüm alanlarında ikinci plana itme yolunda çalıştı.

Bunların gerisinde bir başka gerçek var. Kadın, doğada erkek karşısında güçlü. Ben, anaerkil topluma hayranlık duyanlardanım. Güçlü olanın kazandığı mantığı erkeğin getirdiği bir mirastır.

Anaerkil toplum, ataerkile döndüğü an hayatlarımıza giren kavramlara bir bak. Anaerkil toplumda erkeğin önemini hissettirmesi için çok az değeri vardı. Fiziksel güç gerektiren işler ve seks. Anaerkil toplumda fiziksel olarak güçlü olmayan erkek, kadınların seçmediği erkek, ortaya bir sürü soru atmaya başladı. Kadın seçmeyi bilmiyor, kadın dünyayı yanlış yorumluyor, kadın ne yaptığını bilmiyor.

Bu yazı, bu sürece yetmez, sadece erkeğin, kadına karşı toplumsal yapıda büründüğü yolun temelinde aslında erkeğin kadına karşı güçsüzlüğünün yattığının altını çiziyorum.

Bir kız çocuk ile bir erkek çocuğun yetiştirilmesine bak. Cinsellik olgusunun onlara nasıl aktarıldığına bak. Hiç bir kız çocuğuna bak şuranı amcana göster diye bir şey söylendiğini duydun mu? Erkek çocuk belli bir yaşa gelince, mektebe gitmek, milli forma giymek gibi tanımlamalarla, çocuğun cinselliğini yaşaması teşvik edilir, baba gurur duyar. Kız çocuğu ise, cinselliği konuşamaz bile. Erkek çocuğun, cinselliğini yaşaması marifettir de kız için utançtır. Erkek çocuğun eve kaçta geldiği sorgulanmaz ama kız çocuğu akşam yemeğinde evde olmalı. Kız masayı toplamaya yardım ederken erkek ayaklarını uzatır. Bunun gibi daha çok örnek sayarız.

Sonra, Bu çocuklar yetişkin olduklarında, evlendiklerinde hayat nasıl devam eder? Kadına bir şekilde, toplumsal yapıda erkeğin istediği kadın olmak öğretilir. Bu konularda, bu sayfalarda daha çok şeyi paylaşacağız.

Bu yazıda özet olarak söyleyeceğim o ki, göstermelik 8 Mart mesajları, hediyeleri, açıklamaları özü sözü bir olan erkeklere hiç yakışmıyor. İyisi mi hiç böyle bir çabaya girmesinler.

Kadınların da özel bir güne ihtiyacı yok. Kadın zaten her gün güçlü olan. Kadın zaten, biyolojik olarak erkeğin mücadele edemeyeceği bir yerde. Yatakta da, yaşamın diğer noktalarında da...


Aret Vartanyan

Mahmure.com
Yayın tarihi: 15.03.2011
« tüm yazıları
1528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.