Yazarlar

Bilinçsizce diyetler uygulamayın

Bilinçsizce diyetler uygulamayın

Nil Şahin Gürhan, kullanıcılarımızın sorularına yanıtlar vermeyi sürdürüyor.

Merhaba Nil Hanım; ben 24 yaşında bir çocuk annesiyim. Boyum 1,65 ve kilom 75. Acilen kılo vermek istiyorum. Liste istiyorum sizden.

Öncelikle acil kilo verme fikrinden vazgeçin. Sağlıklı bir şekilde düzenli beslenerek yavaş yavaş kilo vermeniz doğrusudur. e-kolay.net/kadin'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek ideal kilonuzu ve durumunu ögreneceğiniz gibi kendinize özel bir diyet programı alıp ve uygulamaya çalışmanızı tavsiye ederim.

Merhaba, 25 yaşındayım. 170 boyunda ve 65 kilodayım ama ben kilomu aşırı buluyorum. 4 yıl önceki kiloma yani 52 kiloya dönmek istiyorum. Sadece basen kısmım kilolu aslında. Çok yemek yemeyen ama herşeyi yıyen biriyim. Ne önerirsiniz? Teşekkürler...

Sakin, kararlı ve aceleci olmayın. Bilinçsizce diyetler uygulamayın. Her insanın anatomik yapısından dolayı yağ hücreleri farklı bölgelerindedir. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan kilo kaybı verirsiniz.

e-kolay.net/kadin'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek ideal kilonuzu, durumunuzu ögrenin ve kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Ancak ne olursa olsun bir şekilde yürüyüş-spor vb. yapın.

Ben 1.70 boyunda 67 kiloyum. 1 aydır aletli jimnastik yapmama ve sıkı bir diyet uygulamama rağmen hiç kilo veremedim. Bunun yanında bedenimde incelme var. Kıyafetlerim bollaşmaya başladı. Ancak tartıda kilo kaybetmemiş olmam sinir bozucu. Not: Daha önce 10 yıl boyunca profesyonel basketbol oynadım bir ilgisi olabilir mi?

Spor yapanlarda karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi düzenli ve yoğun sporu bıraktıktan sonra kilo alınmasıdır. Yaptığınız sporun mahiyeti ve zaman miktarını göz önüne aldığımızda, sizin diğer şartlarınıza göre bir uzman tarafından hazırlanmış bir diyet uyguladığınızda kilo vermeye başlayacağınızı söyleyebilirim.

İyi günler Nil Hanım. Ben hipotiroidi ve hormon tedavisi görmekteyim. Bir ara 85 kilo idim, şimdi ise 70. Biraz kilo verdim ama ne yaparsam devamı gelmiyor. Yediklerime dikkat ediyor ve düzenli olarak her sabah 2 saat tempolu yürüyüş yapıyorum. Gün içinde 2,5/3 litre su içiyorum ama kilo veremiyorum, ne yapmalıyım?

Tedavilerinizi asla aksatmayın, yürüyüş yapmaya ve su içmeye devam edin. Bir Beslenme ve Diyet Uzmanı'nın yakın takibinde kilo verin.

Sevgili ablacım ben 16 yaşındayım. Boyun 1.64, kilom 54. İyi mi?

Gelişme çağındasınız. Bu yaş avantajınızı kullanın. Eğer iyi beslenirseniz ve düzenli spor yaparsanız boyunuzun uzaması devam edeceği gibi sağlıklı bir vücuda kavuşur, ayrıca fazla kilolarınızı daha kolay verebilirsiniz. e-kolay.net/kadin'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek ideal kilonuzu, durumunuzu ögrenin ve kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Ancak ne olursa olsun bir şekilde yürüyüş-spor vb. yapın.

Merhabalar, 28 yaşındayım 66 kg'yum ama guatr hastalıgım var. Bundan önceki yıllarda 58-57 kiloya düşmüştüm ama şimdi ilaçları bıraktığım için kilo alıyorum. Açıkçası da tam başlayacağım dediğim diyete hiçbir zaman başlayamıyorum. Sizden ricam bana kılo verme konusunda yardımcı olmanız. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Tedavi ve kontrollerinizi aksatmayın. Bir Beslenme ve Diyet Uzmanı'nın yakın takibinde kilo verin.

Ben zayıflıyorum ama karnım ve miğdem sürekli şiş. Karnım ve miğdem için ne yapmalıyım?

Bir dahiliye uzmanına muayene olunuz. Eğer bir sorun yoksa, saglıklı ve düzenli beslenerek bir uzman tarafından size özel hazırlanmış diyet listesi uyguladığınızda ve spor yaptığınızda bu sorunlar ortadan kalkar.

Merhaba, sanırım bende nevroz hastalığı var. 15 kilo verdim ve hala vermek zorundaymışım gibi hissediyorum. Yemek yedikten sonra veya yemek yerken suçluluk hissediyorum. Sanki yersem eskisi gibi olacakmışım gibi geliyor. Adetim bu ay gelmedi, doktora gittik Farlutal verdi. Fakat o da kilo aldırırsa diye çok korkuyorum. Bu hapların kilo yapma sebebi nedir? Herkes bu halimin eskiye oranla çok çok güzel olduğunu söylüyor. Bu da psikolojik olarak bana baskı yapıyor. Babamla konuşuyorum fakat bunları ona da söyleyemem çok üzülür. Düzenli spor da yapıyorum, ama hiçbirşey yeterli gelmiyor bana. Lütfen acil yardım edin çok sıkıntılıyım.

Çözüm sizde. Sıkıntı stres yapmadan akıllı ve mantıklı düşünerek hareket edin. Siz psikolojik sorun haline getirmişsiniz. Öncelikle bu ruh halinden ve düşüncelerden kurtulun. Doktorunuzun verdiği ilaçları ve dikkat etmeniz gereken hususları aksatmayın. Bir Beslenme ve Diyet Uzmanı'na başvurun ve yardım alın. Eğer imkanınız yoksa e-kolay.net/kadin'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek ideal kilonuzu ve durumunu ögreneceğiniz gibi kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Merhaba, 1,63 boyunda 55 kiloyum ve basen ve karın bölgesindeki yağlardan rahatsızım. İzmir'de oturuyorum, bana burada başvurabileceğim bir diyetisyen adı verebilir misiniz ve bu arada doğum kontrol hapı (yasmin) kullanmak zorundayım. Bu kilo vermemi zorlaştırır mı? Teşekkür ederim, iyi günler.

Doğum kontrol hapı kilo almaya destek verir, ancak direk kilo almayı sağlar denilemez. Doğum kontrol hapı vucuduzun ödem yapmasına neden olur. Bu da kilo almanıza neden olur. Bu hapları kullandığınızda vücudunuzun yağ oranı artmaya eğilim gösterir, onun için hareketli bir yaşam kurmaya çalışın. Eğer yapabiliyorsanız düzenli spor yapın. Ebru Güneş 463 53 67

13 yaşındayım, 35 kilo ve 1.55 boyundayım. Kilo almak için ne yapmam gerekli? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir doktor kontrolünden geçmenizi ve eğer imkanınız varsa bir Beslenme ve Diyet Uzmanı'nın yakın kontrolünde kilo almanızı öneririm.

Genel olarak uymanız gereken önerilerim:
- Kilo almanız için mutlaka düzenli beslenmeniz gereklidir.
- 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeniz gereklidir.
- Bol su için (günde 2-3 litre)
- Bol salata tüketin (az yağlı)
- Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
- Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
- Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin.
- Bol bol yürüyüş yapın, spor iştahınızı açar. Ayrıca vücudun kendini toparlaması ve kasların güçlenmesini sağlar.
- Yemeklerin üzerine tatlı alın veya meyve tüketin, özellikle sütlü tatlılardan tercih etmenizi tavsiye ederim.
- Kalorisi yüksek bol yağlı, salçalı, kızartmalardan, soslu vb. ağır yiyeceklerden kaçının. Bu tür yiyecekler mideyi geç terk ettiği için tokluk hissi verir. Ondan sonraki öğünlerde yetersiz (az) yemenize neden olur. Bu tür yiyeceklerin sindirimi zor ve aynı zamanda mideyi de yorar.

Öncelikle spor yapmalısınız. Spor iştahınızı açacaktır. Açık havada yapacağınız tempolu yürüyüş vb. sporlar beslenmenizi kolaylaştıracaktır. Öğünlerde et-peynir grubu, ekmek grubu, kalsiyum grubu (süt-yoğurt) dengeli bir şekilde olmalı. Yemeklerinizi yavaş yavaş yemenizi öneririm. Zorlandığınız yerde ara verip bekleyin, kendinize aşırı baskı yapmayın.

Küçüklüğümden beri kilom az ve ne yaparsam yapayım kilo alamıyorum. Boyum 1.62, kilom 41-43 arasında değişiyor ve bu değişiklik herhangi birşeye üzüldüğümde daha da artıyor. İnternette yaptığım teste göre 1975 kalori almalıymışım günde, ama hangi besinleri yiyerek olacak bilmiyorum. Lütfen yardımcı olun, nişanlımın ailesi tarafından da iyi karşılanmıyor bu durum...

Sizin de doktor kontrolünden geçmenizi ve eğer imkanınız varsa bir Beslenme ve Diyet Uzmanının yakın kontrolünde kilo almanızı; bir üst cevabımda yazdığım önerileri yerine getirmenizi öneririm.

İyi günler. 12 yaşında 150 cm boyunda 60 kilo ağırlığında oğlum var. Nasıl diyet yaptırmalıyım? Bu yaşta diyet yaptırmam doğru olur mu? Çok hareketli değil. Ne yapmamı önerirsiniz?

Bizim amacımız kişinin düzenli, saglıklı ve yeterli beslenmesini sağlamak bu nedenle çocuğunuz sağlıklı ve düzenli beslenirse gelişimi de, kilosu da normal olur. Bir Beslenme ve Diyet Uzmanından yardım almanızı öneririm.

Merhaba, 29 yaşında 1.74 boyundayım ve 68 kiloyum. Kısa sürede kilo vermem gerekli. Ayrıca hipertrofik nodüler tiroid bezi rahatsızlığım var. Hormon hapı kullanıyorum. Yaptığım rejimlerden iyi sonuç alabiliyorum fakat sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Neler önerebilirsiniz ? Teşekkür ederim.

Tedavilerinizi aksatmayın ve Beslenme ve Diyet Uzmanı'ndan yardım alın.

Ben 14 yaşındayım. 1,55 boyunda 56 kiloyum. Nasıl zayıflayabilirim, lütfen yardımcı olun.

Gelişme çağındasınız. Bu yaş avantajınızı kullanın. Eğer iyi beslenirseniz ve düzenli spor yaparsanız boyunuzun uzaması devam edeceği gibi sağlıklı bir vücuda kavuşur ayrıca fazla kilolarınızı daha kolay verebilirsiniz. Bir Beslenme ve Diyet Uzmanı'ndan yardım alın. İmkanınız yoksa, e-kolay.net/kadin'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek ideal kilonuzu, durumunuzu ögrenin ve kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Ancak ne olursa olsun bir şekilde yürüyüş-spor vb. yapın.

Ben 16 yaşında, 52 kiloyum. Zayıflamak istiyorum fakat her sabah kalkıp yürümek zoruma gidiyor. Oturduğumuz yer küçük olduğu için diyet uzmanları yok. Bana bir diyet listesi hazırlar mısınız? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

E-kolay.net/kadin'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek ideal kilonuzu, durumunuzu ögrenin ve kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Porsiyon listelerini almayı unutmayın. Ancak ne olursa olsun bir şekilde yürüyüş-spor vb. yapın.

Ben çok sıkı bir diyet uyguladım ve 1 ayda yaklaşık 15 kilo verdim. Ama asıl korktuğum verdiğim kiloların 2 katını alır mıyım? Almamam için ne yapmam gerekiyor? Lütfen beni aydınlatın.

Bir ayda 15 kilo vermeniz ve bu kiloyu verdiren tüm yollar yanlış. Hatayı baştan yapmışsınız. Verdiğiniz kiloyu hızlı bir şekilde almanız kaçınılmaz. Bu şekilde hızlı kilo vermeniz ve verdiren yollar sağlığınız açısından teklikeli. Bir Beslenme ve Diyet Uzmanı'ndan yardım alın. İmkanınız yoksa e-kolay.net/kadin'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek ideal kilonuzu, durumunuzu ögrenin ve kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Ancak ne olursa olsun bir şekilde yürüyüş-spor vb. yapın.

Ben 27 yaşında, 2 çocuk annesiyim. 2 doğumumdan sonra çok kilo aldım, şu anki kilom 76 ve bu kilodan kurtulmak istiyorum. Bana uygun bir diyet listesi hazırlarsanız sevinirim. Boyum 1.63. Saygılarımla.

Bir Beslenme ve Diyet Uzmanı'ndan yardım alın. İmkanınız yoksa e-kolay.net/kadin'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek ideal kilonuzu, durumunuzu ögrenin ve kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Ancak ne olursa olsun bir şekilde yürüyüş-spor vb. yapın.

1,72 boyunda 65 kiloyum ve sorunum belimde yarıklar var. Avon ve değişik markaların kremlerini kullandım ama yararlı olmuyor, ne yapabilirim?

Bir cilt doktorundan yardım alın. Spor ve dengeli beslenme ve bol su tüketimi ile en az düzeye indirebilirsiniz. Sık sık kilo alıp vermek, dengesiz beslenmek, yetersiz su tüketmek, hareketsiz yaşam tarzı, kahve- kola- çay ve diyet (light) yiyecekler artırır. Fazla kilolarınızı verin, ideal kilonuzu koruyun.

Merhaba, ben 13 yaşındayım, erken geliştim 1,56 boyunda 55 kilodayım. Lütfen bana yapmam gereken diyet ve sporları söyleyin. Şimdiden teşekkürler.

Gelişme çağındasınız. Bu yaş avantajınızı kullanın. Eğer iyi beslenirseniz ve düzenli spor yaparsanız boyunuzun uzaması devam edeceği gibi sağlıklı bir vücuda kavuşur ayrıca fazla kilolarınızı daha kolay verebilirsiniz. Bir Beslenme ve Diyet Uzmanı'ndan yardım alın. İmkanınız yoksa, e-kolay.net/kadin'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek ideal kilonuzu, durumunuzu ögrenin ve kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Düzenli spor yapın ve bu sporu yaparken spor uzmanından yardım alın. Eger düzenli spor yapma imkanınız yoksa, bol bol tempolu yürüyüş yapın.

21 yaşındayım, boyum 1.75 ve 50 kiloyum. Kilo almak istiyorum ama alamıyorum. Çok sık ve azar azar yemek yiyorum. Böyle olunca da kilo alamıyorum...Üniversitede okuyorum ve birçok arkadaşım çok zayıf oldumu söylüyor. Kilo almak için ne yapmalıyım? Lütfen yardım edin. Böyle kendimi kötü hissediyorum.

Sık sık, azar azar, 3 ana, 3 ara öğün beslenmeye ve bol su içmeye devam edin. Spor yapmanızı, en azından yürüyüş yapmanızı öneririm. e-kolay.net/kadin'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek ideal kilonuzu, durumunuzu ögrenin ve kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.
Yayın tarihi: 08.08.2005
« tüm yazıları
1311
dahafazlası
YORUMLAR

ben 15 yaşındayım 1.56 boyunda 52 kiloyum baldırlarım çok şişman gösteriyo beni ne yapmalıyım

sevgi 14.11.2011 16:45:34

12 yaşında 157 boyunda 72 kiloyum sizce güzel mi

ben zeynep 14.08.2011 08:14:17

Merhaba. Ben 12 yaşındayım ve 62 kiloyum. N'olur bana bir diyet listesi ver lütfen.

Beyza Tunç 12.02.2008 15:55:28
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.