Yazarlar

Beslenme neden size özel?

Beslenme neden size özel?

Toplumların beslenme düzeylerini yükseltmek ve birçok hastalıktan korunmalarını sağlamak, yaşam kalitelerini artırmak adına yeni stratejiler belirleniyor.

Beslenmenin önemini bilmeden yaşamımızı sürdürmek sağlığımızdan çok şey alıp götürmektedir. Oysa beslenme anne karnında başlayıp, ömrümüzün sonuna kadar süren yaşamımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Hatta annenin hamile kalmadan önceki beslenme şekli bile bizim gelişmemize etki etmektedir.

Peki bu kadar önemli olan beslenme konusunda yeterli bilgiye ve bilince sahip miyiz? Cevap koca bir hayır. Son yıllarda bu konuda bilinçlenen bir kesim var. Ama yetersiz.

Son yıllarda Dünya Sağlık Örgütü ve Gıda Tarım Örgütü tarafından uluslararası çalışmalar yapılmaktadır. Toplumların beslenme düzeylerini yükseltmek ve birçok hastalıktan korunmalarını sağlamak, yaşam kalitelerini arttırmak adına yeni stratejiler belirlenmektedir. Bireylerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması ve böylece toplumu kalp damar hastalıklarından, diabet (şeker hastalığı), kanser, obezite, kolesterol, hastalıklarından korumak amaç edinilmiştir. Hastalıkları oluşmadan önüne geçmeye çalışılmaktadır. Bu yaklaşımın kazanımları çok yüksektir.

Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme kişinin sağlıklı bir şekilde büyümesini, gelişmesini, yaşam kalitesini yükseltmesini, hastalıklardan korunmasını sağlar. Hayatımızda bu kadar çok ve önemli fonksiyonları olan beslenme öneminin kavramamız ve gerekli özeni göstermemiz gereklidir.

Beslenme planı hazırlanırken; kişinin yaşı, cinsiyeti, aktivite durumu, sağlık durumu alması gereken besin öğeleri miktarını etkilediğinden dolayı beslenme programı bireye göre hazırlanmalı uygulanmalıdır.
Yayın tarihi: 14.11.2006
« tüm yazıları
2976
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.