Yazarlar

Bebek Hemşiresi Ayşe Öner yazılarıyla mahmure'de

Bebek Hemşiresi Ayşe Öner yazılarıyla mahmure'de

Bebeğiniz size verilen en muhteşem hediyedir ve ben 1989'dan beri bu muhteşem hediyeye en sağlıklı şartlarda kavuşabilmeniz için bilgilerimi ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

1975-1976 döneminde Ankara Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Bölümü'nden mezun olduktan sonra iki yıl üniversite hastanesinin Nöroşurirji bölümünde çalıştım. 1978-1985 arasında İstanbul Alman Hastanesi, Kadın-Doğum departmanında bebek odası sorumlusu olarak görevimi sürdürdüm. Doğum ve bebek hemşiresi olarak çalıştığım yıllarda kadınların gebelik ve doğum konusunda bilgisizlikten kaynaklanan korku, endişe ve önyargılar yüzünden bu dönemi çok gergin geçirdiklerini, zor ve acılı doğum deneyimleri yaşadıklarını gözlemledim. Oysa kadının, bedeni ve ruhuyla yaşadığı bu değişim ve gelişim süreci, gerekli bilgiler ışığında son derece keyifli hale gelebilirdi. Bunun için de öncelikle anne-baba adaylarını eğitmeye ihtiyaç vardı. Özellikle, "gebelik süreci en sağlıklı biçimde nasıl geçirilebilir? Rahat bir doğum için neler yapabilir? Doğum sonrası bebek bakımı sorunlarıyla nasıl başa çıkılır?" gibi yeterince bilmedikleri konularda kurs almaları gerektiğine inandım. Bu inanç beni konu etrafında araştırmalar yapmaya yöneltti. Gelişmiş ülkelerde bu tür kursların uzun yıllardan beri yapılmakta olduğunu, üstelik anne-bebek sağlığı açısından devletin de hastahanelerde çiftlere ücretsiz kurslar sağladığını öğrendim. Yurtdışında ki bu kurslara ve konu ile ilgili seminerlere katıldım. Fikirler edindim, kendi programımı oluşturmak üzere çalışmaya ve araştırmaya başladım.

1989 yılında İstanbul International Hospital'da, Kadın-Doğum bölümünün de desteğiyle bir Ante-Natal sınıf oluşturdum. Bu ilk deneyim bana anne-baba adaylarının ne kadar istekli ve bilgilenmeye hazır olduğunu da gösterdi. Bir taraftan uzun yıllar sürdüğüm doğum ve bebek hemşireliğinde kazandığım birikimi aktarırken bir taraftan da heyecanlı ve öğrenmeye istekli anne-baba adaylarını gözlemleyerek bu konuda daha neler yapılabileceği üzerine bilgilerimi geliştirdim. 1995 yılından itibaren de çalışmalarımı Türkiye'de bu amaca hizmet veren ilk kuruluş olan HEM (Hamile Eğitim Merkezi)'nde sürdürdüm.
Yayın tarihi: 05.01.2010
« tüm yazıları
3396
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.