Yazarlar

Başlangıçlar ve bitişler

Başlangıçlar ve bitişler

Başlangıç, hayalin, düşün, düşüncenin gerçeğe döndüğü noktadır. Başlangıç, bugüne aittir. Yarına köprüdür. Bitirmek dünden bugüne uzanır. Tamamlamaktır. Yol açmaktır, yer açmaktır, esnetmektir, genişletmektir.

Bugün sizi başlangıçlar ve bitişler konusunda biraz düşünmeye davet etmek istiyorum. Çok yönlü irdelenebilecek bu iki eyleme birkaç noktadan bakalım beraber. Koçluk çalışmaları bir şeylerin başladığı ya da bitmek durumunda olduğu noktada da destekleyici oluyor ve çalışırken bu iki, yakın ama sırt sırta durmuş, birbirini kollayan arkadaş sıklıkla karşımıza çıkıyor.

İlk soruları sorayım o halde; nedir başlangıç, nasıl başlıyor, nasıl bitiriyorsunuz?

Başlangıç, hayalin, düşün, düşüncenin gerçeğe döndüğü noktadır. Başlangıç, bugüne aittir. Yarına köprüdür. Bitirmek dünden bugüne uzanır. Tamamlamaktır. Yol açmaktır, yer açmaktır, esnetmektir, genişletmektir.

Başlangıcın ve bitişin enerjileri farklıdır çoğu zaman. Başlangıçta umut, heyecan, neşe, beklenti bazen korku biraz kaygı vardır. Bitişler genelde hüzünlü, üzüntülüdür. İstisnası bitişini ön gördüğümüz, hesapladığımız ve arzu ettiğimiz durumlardır. Hiç düşündünüz mü başladığımız gibi bitirebilseydik neler farklı olurdu? Bitirmekle yüz yüze kaldığınız şeyleri düşünün, bazen bir iş olabilir, bazen bir ilişki, bazen bir görev, bir alışkanlık, bir sevgi, bir korku... Daha çok sayabiliriz. Bitirmek için o şeyle önce biraz yaşamış olmamız gerekiyor sanırım değil mi? Yani bitirmek istediğimizin yakınımıza girebilmiş, yaşamımızın bir yerine dokunmuş olması gerekiyor.

Bitirmeyi başlangıçtan ayıran keskin çizgi de burada. Başladığımız şey henüz bizim olmayan ama bizim olmasını istediğimiz çoğu zaman. Hadi düşünün 15 senedir çalıştığınız şirketten ayrılmak durumundasınız, oysaki ne heyecanla hatta belki kalbiniz pır pır ederek başlamıştınız. Ne çok şey yaşadınız orada. Emekli olacağınızı düşünüyordunuz oradan ve çok da emek vermiştiniz. Bu satırları okurken empati yapanlarınız fena halde sıkılmış yapmayanlarınız aman Allahtan benim başıma gelmedi diyor olmalısınız. Bunu değiştirseydik, mesela içimizdeki peki yarın ne olacak korkusunu kaygısını bir kenara bırakıp ilk günkü heyecan ve pır pır eden kalp ile ayrılabilseniz o kapıdan neler farklı olurdu? Düşüncesel olarak bu dönüşümü yaşamak mümkün müdür? Evet mümkündür, sizin ihtiyacınıza ve şartlarınıza uygun olanından hem de...
Kendi hikayenizi kendi tarzınızda yaratmanız mümkündür.

İkinci grup sorular geliyor. Başlangıçlar ve bitişlerle aranız nasıl? Sizde ne tür duygular uyandırıyorlar? Bu duyguları nasıl yönetiyorsunuz?

Yaşama nasıl bakıyorsunuz? Güvenlik alanlarınızın dar sınırları içinden mi yoksa içinizdeki çocuğu besleyip maceralara atılmasına, yeni deneyimler yaşamasına izin vererek mi?

Yeni bir şeye başlamak istediğinizde içinizde adım atmanızı engellemeye çalışan o bildik korkuyla ve kaygıyla karşılaştığınızda ne yapıyorsunuz?

Seçeneklerden biri mevcut durumu korumak, bir diğeri ise sizi güçlü yapan özelliklerinize, kazançlarınıza ve gerçekleşecek olan güzel şeylere odaklanarak adım atmak ki başlamak bitirmenin yarısıdır.

Adımları baştan tanımlamak, bir zaman planına oturtmak, varacağınız noktanın ne olduğunu en baştan saptamak sizi doğru yolda ilerletecektir.

Tüm bunları yaparken ihtiyaç duyacağınız motivasyonunuzu yüksek tutmak için size kullanabileceğiniz zevkli bir yöntem hediye edeyim.

Kendinizi bir zaman çizgisi üzerinde her şeyin tamamlandığı noktada, mevcut zamanınızdan daha ileri bir tarihte düşünün. Belki 3 ay, belki 6 ay belki 1 yıl sonraki bir zamana gidin ve bunu bir kağıt üzerinde şimdiki zaman ve tam da o zaman olarak işaretleyin. O tarih tüm kaygılarınızdan arınmış halde ve ulaşmak istediklerinizi yaşadığınız zamandır. Neler yaşadığınızı ve nasıl hissettiğinizi tüm detayları ile canlandırmanızı istiyorum. Her şeyin yolunda olduğu o zamandan sıkıntı duyduğunuz bu zamana bakın ve bunu aşmak için bugün neler yapabileceğinizi her şeyi halletmiş olan kendinize sorun. Göreceksiniz işinize yarayacak olan en güzel tavsiyeler yine sizden çıkacaktır. Hiçbir sorunun kalmadığı o noktada siz nelerin sizi oraya nasıl taşıyacağını zaten biliyorsunuz.

Son olarak, sevdiğim dostlarımdan küçük bir gruba sordum bu kelimelerin uyandırdığı duyguyu, gelen cevaplar öyle güzeldi ki olduğu gibi paylaşıyorum sizinle. Bu satırlarda başlangıç ve bitişlerin her birey için nasıl farklı, bazen nasıl da aynı temelde biraz zor olduğunu göreceksiniz.

>>>>>>
Yayın tarihi: 30.09.2009
« tüm yazıları
3483
dahafazlası
YORUMLAR

evet suan bi şeye başlamak istiyorum ..lakin bitişini kestıremıyorum.o yuzden başlamaya korkuyorum ne yapmalıyım acaba.. sonu ne olursa olsun devam mı etmelıyım.aslında başlamak istıyorum ama....

eliif_rose 10.11.2009 22:12:04
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.