Yazarlar

"Bana ne önerirsiniz?"

"Bana ne önerirsiniz?"

Hepimizin sorusu aynı, siz de kendi cevabınızı bulmak için, sorunuzu bize yollayın!

Merhaba şeker hastaları için diyet listesi arıyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler...

Kişinin beslenme programı düzenlenirken dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır. Kişinin yaşı, boyu, cinsiyeti, vücut ağırlığı ve vücut yapısı, sağlık durumu, kan parametreleri, kullanmakta olduğu ilaçlar, beslenme alışkanlıkları, günlük fiziksel aktivite durumu, sosyal yaşantısı ve iş koşulları bu faktörlerden bazılarıdır. Bu faktörler bilinmeden beslenme programı düzenlenemez. Ayrıca diyabet beslenme ile güçlü ilişkileri bulunan bir hastalıktır. Bir beslenme ve diyet uzmanına başvurmanız kesinlikle gerekmektedir.

Ben 170 boyunda, 70 kiloyum ve 15 yaşındayım. Acil zayıflamam lazım. Sizce ne yapmalıyım?

Bu dönemde büyüme ve gelişmenin durmaması için yeterli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programının uygulanması şarttır. Büyüme ve gelişme çağında düşük kalorili diyetlerden ve bir beslenme ve diyet uzmanı tarafından hazırlanmamış bütün diyetlerden uzak durmalısın. Ana öğünlerinde gelişmen ve sağlıklı olman için gerekli olan et, süt ürünleri, ekmek, pilav, makarna gibi tahıl ürünleri ve sebze-meyveler yer almalıdır. Ara öğünlerde meyveleri tercih edebilirsin. Öğün aralarında 2–3 saat olmasına ve gün içerisinde 4saatten fazla aç kalmamaya özen göstermelisin. İlgi duyduğun bir sportif faaliyete düzenli olarak katılman boyunun uzamasına ve kilo vermene yardımcı olacaktır.

Merhaba, ben 20 yaşındayım. 85 kilo ve 1.68 cm boyundayım. Doktora gittim, birşeyimin olmadığını, sadece boğazımı tutmamı sölediler. Ama ben tutamıyorum. Nası zayıflayabilirim, öneriniz nedir?

Az ve sık beslenmeye özen gösterin. Günde 6 öğün beslenmeye ve öğün atlamamaya gayret edin. Öğünleriniz arasında 2–3 saat olmalı ve 4 saatten uzun aç kalmamalısınız. Öğünlerinizde et, süt ürünleri, 1–2 dilim tam buğday ekmeği ve sebze-meyve yer alsın. Ara öğünlerinizde ise süt, yoğurt, meyve gibi hafif besinleri tercih edin. Günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yapın. Ayrıca günde 8–15 su bardağı su içmeyi de ihmal etmemelisiniz. Günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yapın. İştahınızın dengelenmesi kan şekerinizin dengede olmasına bağlıdır. Şeker ve şekerli yiyecekler kan şekerini hızla yükseltip hızla düşürdüklerinden ötürü iştahınızı arttırır. Şeker tüketiminizi azaltmaya özen gösterin.

Selam, ben 16 yaşında, 55 kilo ve 1,56 cm boyundayım. Boyumun kısa olduğunu düşünüyorum, ne yapmam lazım?

Boy uzunluğu genetik ve çevresel faktörlere bağlıdır. Çevresel faktörlerin başında ise sağlıklı beslenme gelmektedir. Yaşına uygun yeterli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli egzersiz ile boyunu 3–4 cm daha uzatmayı başarabilirsin. Sana özel diyet programı için bir beslenme ve diyet uzmanından yardım almayı denemelisin. Kalsiyumun kemik gelişimi için olan önemini unutmamalı, günde 2 su bardağı süt veya yoğurt ve 1-2 dilim peynir tüketmelisin.

1.65 boyunda ve 85 kg ağırlığındayım. 20 kg vermek istiyorum. En sağlıklı olarak ne kadar zamanda vermeliyim bu kiloları?

Büyüme ve gelişmenin durmaması için yeterli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programının uygulanması şarttır. Ana öğünlerinde gelişmen ve sağlıklı olman için gerekli olan et, süt ürünleri, ekmek, pilav, makarna gibi tahıl ürünleri ve sebze-meyveler yer almalıdır. Ara öğünlerde meyveleri tercih edebilirsin. Öğün aralarında 2-3 saat olmasına ve gün içerisinde 4saatten fazla aç kalmamaya özen göstermelisin. Dengeli bir beslenme programı için bir beslenme ve diyet uzmanından yardım alabilirsin. Günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yap. İlgilendiğin bir spor faaliyetine katılmalısınız.

Yayın tarihi: 01.04.2008
« tüm yazıları
2564
YORUMLAR

ben nasil zayiflarim ev kendi kendime

sultan fidan" 08.07.2011 12:22:45

ben 14 yaşındayım 1.59 boyundayım ve 83 kiloyum en kısa zamanda 60 kiloya düşmem lazım bunun için ne yapabilirim

aleyna yıldız 17.08.2009 19:08:30

Ben 17 yaşındayım. Boyum 1.66 cm ve 74 kiloyum. 1 ayda 10 kilo vermek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Gamze 16.04.2008 22:31:18

ben 17 yaşındayım 1.50 boyum var ve 65 kiloyum. Kilo vermek istiyorum ama veremiyorum. 1 senedir ne yaptıysam olmadı. İnceliyorum gibi gelıyor ama tartılıyorum yine aynı. Şekerden, tuzdan, hamurdan ,herşeyden yememeye başladım. Daha doğrusu artık kilo alacağım korkusundan hiç birşey yemiyorum. Spor yapıyorum ama veremediğimi görünce onu da canım istemiyor. Sizce ne yapmam gerek?

Aslı 12.04.2008 17:09:33
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.