Yazarlar

Baharla gelen aksesuarlar

Baharla gelen aksesuarlar

Ayakkabı, çanta, kemer, gözlük ve vazgeçilmez takılarımız. Moda ile çok yakın ilişki içinde olan aksesuarlarımız... Bir bütünün birbirini tamamlayan parçaları... 2006 baharının aksesuarları da geçen yıldan devam eden etnik esintilerle yavaş yavaş modayı etkisi altına alan Afrika rüzgarının habercisi.

Sezonun ipuçları doğrultusunda aksesuar seçimlerinizi yaparken sadece modayı değil profesyonel kimliğinizi de göz önünde bulundurmanızı hatırlatmak istiyorum. Günümüz rekabet koşullarında başarılı olmak ve iz bırakmak isteyen çalışan kadının modayı takip ederken verdiği mesajlara da dikkat etmesi gerekiyor. Giysilerimiz gibi aksesuarlarımız da bizi bir bütün olarak tamamlarken, verdikleri mesajlar söylediklerimizle çelişmemeli. Çok yaratıcı bir sektörde çalışmıyorsanız, güven ve saygı uyandırmanız gereken ve işin ön planda olduğu bir düzenin bir parçasıysanız düzeni doğru temsil etmeniz gerekir. Aksesuarlarınızda da giysilerinizde de abartıya kaçmadan küçük detaylarla modanın takipçisi olduğu sinyalinizi verebilirsiniz.

Bu kısa hatırlatmamdan sonra bu sezonun aksesuarlarına beraber bir göz atalım.

Bu bahar bütün aksesuarlarda ortak nokta ölçüleri. Aksesuarlar bu bahar daha büyük, daha göz alıcı, fark yaratan parçalar olarak hayatımıza girecekler. Gözlükler, kemerler, çantalar, yüzükler. Hepsi büyük, daha büyük. Seçim size kalmış, isterseniz dikkat çekmek istediğiniz noktayı vurgulayın, isterseniz bedeninizle orantılı bir uyum sağlayın. Hangi vücut ölçülerine sahip olursanız olun, mutlaka size uygun bir "büyük boy" zevkinize hitap edecektir. Renklere bakacak olursak, doğal, yumuşak tonlar dikkat çekerken, özellikle deri aksesuarlarda makreme, nakış gibi el işlemeleri sık sık karşımıza çıkacak. Kış aylarında ayakkabı ve çantalarda sık sık görmeye başladığımız tüyler, taşlar, nakış ve süslemeler bahar ve yaz aylarında da vitrinlerde boy gösterecek.

Çantalar yumuşak deri ve toprak renklerinde. Ve her şeyinizi alacak kadar ferah bir iç hacme sahipler. Tabii ki onlar da nakışlı alternatiflerden payını almış. Çanta demişken kemerlere de göz atmak gerek. Moda bu bahar kıyafetlerde beli vurguluyor, kemerler imdadımıza koşuyor. Her türden kemer var: Süslü, boncuklu, zincirli, kumaş. Seçin birini ve siz de belinizi gösterin.

Gözlüklerde metal çerçevelerin yerini plastik kalın çerçeveler alıyor. Büyüyen gözlük çerçevelerinde dikkat etmeniz gereken detay degrade camlar, böylelikle tüm yüzünüzün koyu renkli kocaman camlar arkasında kaybolmasını engellemiş olursunuz. Çerçevelerde sarılı, siyahlı ve kremli alacalı tonların dirilişini göreceğiz.

Ve mücevherler...

Son bir kaç yıldır yükselen sarı altın tonları ile birlikte gül kurusu pembe altın tonları da pek çok ten rengini tamamlayan bir alternatif olarak bu bahar yeniden gündemde. Kat kat takmaya alıştığımız kolyeler yine gözde. Değişik zincirlerin kombin kullanımı yanında incikli, boncuklu değişik boylarda kolyelerinizi karıştırıp, kolye uçlarıyla birlikte ya da daha sade bir görüntü için yalnız takabilirsiniz. Broşlar ve dikkat çeken iri yüzükler de popülerliğini sürdürüyor. Tahta ile değerli taşların ve metallerin kombinelerini de takip etmekte fayda var, tarzınıza hitap eden modelleri yakalayabilirsiniz. Taşlarda aytaşı, opal gibi yumuşak tonlarda fildişi, krem ve bejler, ve daha koyuya doğru kamel ve karamel tonları yine sezonun doğal renkleriyle uyum sağlıyor. Bu arada bir hatırlatma: Takılarınızı her zaman giyindikten, saçınızı ve makyajınızı tamamlayıp, parfümünüzü sıktıktan sonra takmayı unutmayın. Böylelikle onların ömrüne ömür katarsınız.

Suna Kabadayı
İmaj Danışmanı
Sekizinci Renk

Yayın tarihi: 15.02.2006
« tüm yazıları
1031
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.