Yazarlar

Babanın çocuk gelişimindeki rolü.

Babanın çocuk gelişimindeki rolü.

Haziran Ayının her üçüncü pazarı babalar gününü kutlarız. Sadece bir güne sığdırılamayacak kadar hayatımızda önemli bir yer tutan babalarımıza sevgimizi farklı biçimlerde sunarız.

Her ne şekilde olursa olsun babanın çocuklar üzerindeki etkisi yadsınamaz. Babamızın yanında olduğumuzu hissettirmek onu ne kadar mutlu etti bilinemez?

Çoğu zaman anne ve çocuk ilişkisi üzerine makaleler yazılmıştır. Annenin rolünün yanında babanın rolü ikinci planda kalmıştır. Geçmiş dönemlere baktığımızda anne ev içi sorumlulukları ele almıştır ve buna çocuklarda dahil olmuştur. Oysa baba ancak akşam saatlerinde görülen ve eve maddi olanaklar sağlayan biri olarak kalmıştır. Yine geçmiş dönemlerde çoğu zaman baba otorite figürü olarak görülmüştür, anne ve çocuk arasındaki ilişkinin dışında kalmıştır. Ancak çok önemli olaylarda ve sorumluluğun büyük olduğu durumlarda babaya danışılırdı. Anne ile yüz göz olunmasına karşın, babadan hep çekinilmiş ve söylediği ya da uyguladığı kurallara uyulmaya çalışılmıştır.
Geçmişten söz açılmışken, babamla olan iletişimimi hatırladım. Babam her zaman bizlerin yanında oldu. Kendi anne babası ile yaşayamadıklarını bizlerle yaşamaya çalıştı. Otoriter görünmesine rağmen, öylesine duygusal biriydi ki. Her derdimizde, sıkıntımızda onun varlığını yanımızda hissettik. Onu çok sevdiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

Roller değişti

Değişen toplumsal yapı ile kadın erkek rollerinde de değişimler oluştu. Kadının da çalışma hayatına geçişi ile ev içindeki ve çocuklar üzerindeki roller de farklılaştı. Baba artık kadının hamile kaldığı andan itibaren eşine duygusal olarak destek olmaya, doğumdan sonra da bebeğin bakımını paylaşmaya, büyüyen çocuğun gelişiminde de dolaylı olarak değil daha etkin bir biçimde rol almaktadır. Olması gereken bu aslında.

Kadın ve erkeğin hayata bakış açıları, bilişsel, duygusal, sosyal ve cinsel gelişimleri farklıdır. Çocuk her ikisiyle de birlikte ve kaliteli zaman geçirmelidir ki, bilişsel, duygusal, sosyal ve cinsel gelişimi sağlıklı olsun. Babayı model alan erkek çocuk için babayla geçirilen zaman nasıl önemliyse, ilk karşılaştığı erkek figürü olan kız çocuk içinde babayla iletişim o derece önemlidir. İlerleyen yaş dönemlerinde karşı cinsle kuracağı iletişim için de bir örnek olacaktır.
Yayın tarihi: 13.01.2010
« tüm yazıları
3733
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.