Yazarlar

Atıl Kutoğlu: "İyi tasarım kadının önüne geçmemeli"

Atıl Kutoğlu: "İyi tasarım kadının önüne geçmemeli"

Uluslararası başarısıyla adından söz ettiren modacı Atıl Kutoğlu, özel tasarımlarına bir de hazır giyim koleksiyonu ekledi. Kutoğlu ile Nişantaşı'ndaki butiğinde modadan sanata, kadından kentlere keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Güncellenme tarihi:
Tasarımların çok güzel senin kendi tasarımlarında olmazsa olmaz dediğin bir özellik var mı? Seni simgelediğine inandığın bir özellik?

Geometrik bir şeyler olması. Geometrik çizgiler olması mesela. Eteklerdeki gibi degrade olması ve Türk kültürünü yansıtması, desenlerde gördüğümüz gibi Osmanlı olabilir, Anadolu olabilir, illaki Türkiye'den bir şeyler olması lazım.


Evet, ben görünce senin tasarımını tanıyabiliyorum mesela.

Bir de sadelik benim için önemli. Viyana'da uzun yıllar yaşadım, ben bunu orada öğrendim. Bir Türk ve aslında Ortadoğulu bir modacı olmama rağmen Viyana'da da sade çizgilerin çarpıcılığını yakalamayı öğrendiğime inanıyorum.


Bir de bana göre senin kıyafetlerin, hatta frapan olanlar bile, önce kadını ön plana çıkaran kıyafetler. Kadın kıyafetin gölgesinde kalmıyor.

Evet çok doğru. Kadının kendi kuvvetini ve kendi karakterini gölgelemeyen kıyafetler. Kadının önüne geçmeyecek kıyafetler. O yüzden de böyle sağlam, kendinden emin ve modern dinamik kadın kitleye hitap ettiğimi düşünüyorum. Bir de kozmopolit tabii. Yani kültürle iç içe bir kadına hitap ettiğimi düşünüyorum. Sergi gezen, sanatla ilgili, dünyada olan bitenden haberdar, sanata yakın bir kadın tipi.Sanat demişken, bazı moda tasarımcılarının işleri birer sanat eseri gibi müzelerde de sergileniyor, yapıt gibi algılanıyor. Senin de var böyle işlerin değil mi?

Evet, benim de böyle bir çalışmam oldu. 2000 yılında Avusturya'da ünlü Avusturyalı ressam Gustav Klimt'in en büyük sergisi açıldı. Milenyum kutlamaları çerçevesinde yapılan, "Klimt ve Kadınlar" başlıklı bir sergiydi. Bu sergiye ev sahibi olan müzenin yetkilileri, sergi boyunca Klimt resimlerinin yanında benim 27 parçalık bir kreasyonumu da sergilediler. Sergiyi moda konseptiyle buluşturmak istemişler ve en uygun modacı olarak da beni seçmişler. Çünkü Klimt'in tablolarında da doğudan, Bizans'tan, orta ve uzak doğudan izler, motifler vardır. Bu sergi benim kariyerim çok önemli bir olaydı ve Avrupa basınında çok büyük ilgi uyandırmıştı.


Yayın tarihi: 14.06.2009
« tüm yazıları
5250
dahafazlası
YORUMLAR

Atıl Kutoğlu bu işi çok başarı bir şekilde yapan bir isim.Önerileri her kadı'nın dikkate alması gereken türden.Görünümü, kadının karakteri'nin önüne geçmemelidir.

ebrubilgili 05.05.2009 13:23:28

Çok başarılı ve işini gerçek anlamda en iyi yapan isimlerden biri Atıl Kutoğlu..Söylediklerine kesinlikle katılıyorum,kadın hiç bir biçimde kıyafeti'nin gölgesinde kalmamalıdır.

EBC 28.04.2009 16:14:18

atıl kutoğlu'na katılıyorum bence kıyafet bir kişinin karakterinin ve kişiliğinin önüne geçmemeli hele kadın olunca çünkü türk toplumunda zaten kadın silik 2. plan kalmaya mahkum daha yeni yeni bunu kırmaya çalışıyoruz kadınımız güncel kadın tipini bence yakalamalı çalışan sanata meraklı aktif yaşamdaki yerini kıyafeti ile gölgelememeli kıyafetinin arkasına saklamamalı karaktrerini

hurriyetfigen 23.04.2009 20:57:03

pekiiiiiiiiii...neden bu kadar çok peki kullanmış yazıyı yazan kişi...ayrıca tasarımlarından birer örnek koymak aklınıza gelmedimi...

nesibeysahin 21.04.2009 12:18:01

Atıl Kutoğlu çok iyi bir tasarımcı. İstanbul da da kreasyonlarını sunması büyük bir şans.

baburcelebi 21.04.2009 09:36:41
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.