Yazarlar

Aşk: O bir mit mi, yoksa..?

Aşk: O bir mit mi, yoksa..?

Aşk. Özellikle de Hollywood işin içindeyse en büyük rüyadır o. Başınıza gelebilecek en iyi şey: sonsuza dek mutlu yaşayacağınız, hayalinizdeki o partneri bulmak. Sonsuza dek mutlu. Hmm. Bunu gerçekten başarmış kimse var mı?

Ben altı hafta kadar bazen de biraz daha fazla 'sonsuza dek mutlu' olmayı başardım. Sonra yargılar devreye girmeye başaldı. Neden dişmacunun kapağını kapatmadı?! Beni gerçekten sevseydi bana daha çok özen gösterirdi. Yanılsamalar kısa süre sonra, zamanla paramparça olur çünkü partnerimize daha yakından baktıkça hoşlanmadığımız şeyleri görürüz. Yahut diğer bir deyişle kendimizi görmeye başlarız.

Tam burada benim sorum ortaya çıkıyor... Kendini sevmiyorsan nasıl başkasını sevebileceksin? Yanıt, sevemeyeceksin, en azından bütünüyle. Kendini koşulsuz sevene kadar kimseyi koşulsuz olarak sevemezsin çünkü nihayetinde onları kendini olduğun gibi yargılayacaksın. Kendinde kabullenemediğin şeyleri, onda olduğunda da kabul edemiyeceksin. Butün ilişkiler anlamsız ya da denemekten bile vazgeçmemiz gerekiyor demek değildir bu. Bu sadece, hayatımızdaki en önemli ilişkiye, kendimizle olan ilişkimize dikkat etmemiz gerektiği anlamına gelmektedir.

Bağlanmakla birlikte kontrol de gelir!

Kendimizle ilişkimiz en sona bırakma eğiliminde olduğumuz bir şeydir. İhtiyaçlarımız genellikle listenin en sonundadır, herkesinkinden sonra gelir. Biz sanırız ki kendimizi sevmek bencilliktir. Oysa kendimizi sevmeyi öğrenmediğimiz sürece ilişkilerimiz ihtiyaç ve karşılıklı bağımlılıklarla dolu olacaktır. İhtiyaç bağlanmaya sebep olan bir şeydir. Biz mutlu olmak için birisine –ya da bir şeye- ihtiyaç duyduğumuzu hissettiğimizde, bağlanmış oluruz. Ve bağlanmakla birlikte kontrol de gelir. Biz balanmış olduğumuz şeyleri kontrol etmemiz gerektiği hissine kapılırız çünkü bizim mutluluğumuz onların varlığına bağlıdır.

Partnerimizi kontrol etmek, onu bizim ihtiyaçlarımızı giderecek halde tuttuğumuzdan emin olmak zorundayızdır. Kontrol maniple etmeye; diğer kişinin bizim istediğimiz şeyi yapmasını sağlayacak olan, öğrenmiş olduğumuz tüm o küçük oyunlara sebep olur. İyi ama tüm bunların arasında aşk nerede kaldı? Maniple etmek ve kontrol sevgiden kaynaklanmaz; onlar korkudan kaynaklanır.

İronik olan şey şudur ki partnerimiz de tam olarak aynı şeyi yapmaktadır. Bu oyunları oynuyoruz, reddedilme korkusuyla, diğerini memnun etmek için gerçekten hissettiğimiz şeylerden vazgeçerek kendimizi ona göre ayarlıyoruz. Hepimiz, şayet tam olarak olduğumuz gibi olmamıza izin verirsek sevdiğimiz kişi tarafından acımasızca eleştirileceğiz diye düşündüğümüzden sınırlamalar ve tatminsizlikler içerisinde yaşıyoruz. Ama onlar da aynı şeyi yapıyorlar!

Dürüstlük faktörü!

Kendini sevdiğinde ilişkilerin dürüst ve şeffaf hale gelir çünkü kaybetme korkusundan kurtulmuş olursun. Kendine, gerçek olmak için, tam olarak neysen o olmak için izin verirsin ve bunu yaparak partnerine de aynı şeyi yapması için özgürlük tanırsın. Bu dürüstlük hakiki bir sevgi ilişkisinin temeli olan güveni inşa eder.

Kendini sevmekle sen reddedilme korkusunu ve kontrol etme ihtiyacını bırakırsın. Ayrılık ve yargılamaya sebep olan tüm davranışlar kendini sevmenin ışığında dağılır gider. Kendimizi kucakladığımızda, özgürce, kontrol etmek ve maniple etmek yerine yüceliğine sarılarak partnerimizi de kucaklarız.

Kendi içimizde bütün hissettiğimiz zaman, o yanımızda olmadığında diğerinin yokluğunu hissetmeyiz, böylelikle onu kontrol etme ihtiyacı da doğal bir biçimde kaybolur. Bununla birlikte muazzam bir özgürlük ve birbirinin varlığından hakikaten hoşlanmak da kendiliğinden gelir. Zannederiz ki bağlanmaktan vazgeçtiğimizde sevdiklerimizden de vazgeçmek zorunda kalacağız, onları kaybedeceğiz ama hakikatte bunun tam tersi geçerlidir. Koşullar olmadan sevdiğinde, diğeri yanında olmasa bile, onu hiç olmadığı kadar yakın hissedersin. Çünkü onu kendi içinde bulmuşsundur.

Isha Judd


Isha Judd Mayıs 2010'da öz sevgi ve bilinç genişlemesi sistemini anlatan son kitabı ve filmi Uçmak Varken Yürümek Niye?'yi sunmak üzere İstanbul'u ziyaret edecek.

Daha fazla bilgi için:


www.ucmakvarkenyurumekniye.com

http://isha.ganj.com.tr/about/

Yayın tarihi: 08.02.2010
« tüm yazıları
1321
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.