Yazarlar

Annelere müjde: Uzm. Pedagog Feriha Şenkaya Dildar mahmure'de!

Annelere müjde: Uzm. Pedagog Feriha Şenkaya Dildar mahmure'de!

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Uzman Pedagog Feriha Şenkaya Dildar, bugünden itibaren mahmure.com'da siz annelerin yanında olacak. Anne-çocuk ilişkilerinde önemli konulara değinerek, annelik yolunda sizlere ışık tutacak....

Güncellenme tarihi:
Annelere müjde: Uzm. Pedagog Feriha Şenkaya Dildar mahmure'de!
Yenidoğan-anne ilişkisi

Daha erkek ve kadının anne-baba olmaya karar verdikleri anda, bebekle ilgili atıflar ve beklentiler başlar. Bebek kime benzeyecektir? Anne ve baba nasıl ebeveynler olacaktır? Bebeğe yapılan bu atıflar, bir yandan kadını ve erkeği anneliğe ve babalığa hazırlar, bir yandan da hamileliği ve doğum sonrası yaşanacak ilk deneyimleri belirler.

Anne rahmine düştüğü ilk andan itibaren bebekle annesi arasında çok özel bir ilişki başlar. Bebek annesinin sesini tanır, kokusunu bilir, kalp ritmine ve kan akışına göre duygularını anlayarak tepkiler verir. Doğumla birlikte hem anne, hem de bebe,k uzun zamandır birlikte olduğu, ama ilk defa gördüğü, dokunduğu diğerini şaşkınlık ve merakla karşılar. Böylece birbirlerini tanımaya ve keşfetmeye koyulurlar. Doğumun gerçekleşmesiyle birlikte anne ve bebek için önemli iki dönem başlamış olur; anne için "loğusalık", bebek içinse "süt çocukluğu" dönemi.

Bebek bu dönemde tümüyle anneye bağımlı durumdadır. Ancak bebeğin bağımlılığına karşılık, anne de bebeğine bağlıdır. Bu çift yönlü bağlılık ve bağımlılık, anne ve bebek arasında ruhsal bir kilitlenme oluşturur. Anne ve bebek arasında erken fiziksel ve görsel iletişim bu bağı kolaylaştırır. Bu nedenle de doğumdan sonra, mümkün olan en kısa sürede anne ve bebeğin fiziksel teması sağlanması yararlıdır.
Doğum heyecanından henüz kurtulmuş ve annenin göğsüne konmuş bebek, memeyi arayıp bulur. Süt dönemi de denilen bu ilk bir yıllık süreç tenden tene, vücuttan vücuda temas dönemidir. Aynı anda, bu dönemde farklı bir iletişimin ana temelleri, sözlü ve sözsüz ilişkiler sayesinde şekillenmeye başlar.
Yayın tarihi: 10.11.2009
« tüm yazıları
7581
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.