Yazarlar

Anne-baba, çocuğu boşanmaya nasıl hazırlamalı?

Anne-baba, çocuğu boşanmaya nasıl hazırlamalı?

Boşanma her çocuk için travmatik bir olaydır. Bu yüzden çocuğun ayrılık öncesinde hazırlanması çok önemlidir. Çocuk boşanmaya hazırlandıklarında; başına geleceklerle daha kolay baş edebilir, kendine ve ailesine güvenini yitirmez.

Güncellenme tarihi:
Anne-baba, çocuğu boşanmaya nasıl hazırlamalı?
Çocuklarınızla ayrılık veya boşanmayla ilgili konuşmanın bir tek iyi yolu yoktur. Bu konuda ne söyleyeceğiniz sizin içinde bulunduğunuz şartlara ve çocuğunuzun yaşına bağlıdır. Ama yine de bu zor konuyu çocuğunuza incitmeden ve kırmadan anlatmanın belli başlı ana hatları vardır.

- Çocuğunuzla konuşmak için vaktinizin çok olduğu ve evde olduğunuz bir zamanı seçin!

Böyle önemli bir haberi parkta, lokantada ya da benzeri bir yerde vermeyin. Çocuğunuzla onun veya sizin okula ya da işe gitmek üzere olduğunuz bir zamanı seçmeyin. Verdiğiniz haberi sindirmesi, sorular sorması, isterse ağlaması ve kendini güvende hissedebilmesi için size sarılması için zaman verin.

- Çocuğunuzla duygusal olarak sakin olduğunuz bir anda konuşun!

Evliliğiniz bittiği için ne kadar üzgün veya kızgın olursanız olun, kendi duygusal yükünüzü çocuğunuza taşıtmayın. Tabii ki, kızgınlığınızı ve üzüntünüzü çocuğunuzla paylaşabilirsiniz ama sakin olmaya çalışın.

- Boşanma kararınızı çocuğunuza nasıl anlatmalısınız?

En kötü evliliklerde bile ayrılma kararı çocuğu incitir. Bu incinmeyi yok etmeniz mümkün değildir, ama bu haberi nasıl verdiğiniz tepkilerin şiddetini azaltmanızda yardımcı olacaktır.

Ayrılma kararı >>>
noadpop
Yayın tarihi: 04.12.2009
« tüm yazıları
5914
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.