Yazarlar

Acil ihtiyaç denklemleri...

Acil ihtiyaç denklemleri...

Baba olmak zordur. Hele kız babasıysanız. En büyük sorun da hiç kuşkusuz tuvalet ihtiyacı anı...

Acil ihtiyaç denklemleri...
Yaklaşık 10 gün önce haftalık bir dergi için bir röportajda muhabir arkadaşla sohbet gittikçe uzarken konu baba olmak konusundaki zorluklardan bekâr olmanın zorluklarına geldi. Bekâr olmanın zorlukları diğerine göre çok daha objektif zorluklar elbette ama bu zorlukların derecesi de yine anne ya da baba oluşa göre dereceleniyor.

Bu zorlukların hepsine değil de sonunda yayımlanan haberde kısaca değinilmiş olan ve aslında yer darlığından biraz da eksik değinilmiş olanına odaklanacak olursam, bu haftaki yazının konusuna ulaşacağım: Memleketimizdeki umumi tuvaletler ve çocuklu ebeveynler; hele de yalnız ve çocuklu ebeveynler...

Konuyla ilgili başıma gelen pek çok örnek var... Hemen listelemeden önce kadroyu netleştirelim, baba ve dört yaşındaki kızı, dışarıdayız ve tahmin edileceği gibi, genelde hayatımızı çok kolaylaştıran bir buluş olan katlanabilir ve sırt çantasında taşınabilir lazımlığımız yanımızda değil...

A) Kız tuvalete gitmelidir (en kolayı)
B) Baba tuvalete gitmelidir (lokasyon faktörü dâhil olur denklemimize)
C) Her ikisi de tuvalete gitmelidir (sıralamanın yeri sebebiyle alengirli dursa da zor bir denklem değil aslında)

Gelelim detaylı incelemeye...

İlk durum aslında en kolayı, şu anda nerede olursanız olun kızınızı tuttuğunuz gibi erkekler tuvaletine sokabiliyorsunuz. Hele de küçük mekânlarda hiç sorun yok, tek başınıza giriyorsunuz, durum çok acilse böyle bir yerde bayanlar tuvaletine de girebilirsiniz, çıkışta kimse size ses çıkarmaz çünkü küçük kızınızla birlikte çıkar, kapıda çıkmanızı bekleyen biri varsa, gülümser geçersiniz.

Eğer büyükçe bir tuvaletse, yine sorun yok çünkü en azından şimdilik küçük kızınız kendi cinsiyetiyle ilgili tuvalette girip girmediğine aldırmaz. Öte yandan da bunun sinyallerini vermeye başlamadı değil, yakın zamanda "ben buraya girmem" demesini bekliyorum.

En karmaşık görünen durum, sizin tuvalete girmenizin gerekmesi ve çocuğunuzu ne yapacağınızı bilemediğiniz durum. Hele de büyük alışveriş merkezleri gibi ücretsiz olan ve girişinde görevli kimsenin olmadığı durumlar. Çocuğunuzu ya dışarıda birine emanet edeceksiniz (nasıl yani?) ya da yanınızda götüreceksiniz. Her durumda işler zorlaşıyor. Eğer ki girişte para almak üzere konumlanmış bir varsa iş nispeten kolay, yavru kendisine teslim edilebiliyor. (Başıma geldi oradan biliyorum)
Yayın tarihi: 11.07.2011
« tüm yazıları
3279
YORUMLAR

Artık bir çok alışveriş merkezinde aile tuvaletleri mevcut. Onları kullanabilirsiniz.

İpek 27.07.2011 11:58:11

Bir erkek çocuğunu kadınlar tuvaletine sokmak daha kolay bence. Tabi o da anca belirli bir yaşa kadar olabiliyor...ilerisini henüz bilmiyorum :) En ideali elbette çocuk tuvaletlerinin yaygınlaşmasıdır. Bu arada, siteniz ve yazılarınız bir harika, kutlarım sizi :)

Yasemin A. 12.07.2011 16:50:56

Biri kız diğeri erkek 2 çocuk sahibiyim... Kızımla benzer problemleri yaşadık. Ama ben gözümü karartıp, daha temiz olur diye kadınlar tuvaletine girip, keskin bakışlı kadınların sonrasında daha bi sevecen baktıklarına şahit olmadım değil :-)

Erol 12.07.2011 15:00:56

aynı tespitler anneler - erkek çocukları ve acil ihtiyaç sorunları üzerinden de işler!

oya mutlu 12.07.2011 14:57:04

Gözde, "potette" diye arayabilirsin, hatta e-bebek'te bulabilirsin... ;)

Özgür 12.07.2011 00:16:16

:) Bu senaryonun tam tersi, yani anne ve "ben kızlar tuvaletine girmeem!" diye tepinen bir minik erkek çocuğu sahnesi de sıkça yaşanıyor. Bu seyyar lazımlık konusu iyiymiş ama. Ben sırt çantasında taşınabilecek denli katlanabilen bir versiyon olduğunu bilmiyordum. Hdemen araşıtracağım.

Ayşe Gözde 11.07.2011 15:54:41
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.