Yazarlar

2 yaşındaki enerjik oğlumla nasıl başa çıkabilirim?

2 yaşındaki enerjik oğlumla nasıl başa çıkabilirim?

İlk çocukluk dediğimiz 1-3 yaş döneminde, çocuk keşfetme ihtiyacı çok güçlü olduğundan, istediği halde kendini durdurma konusunda yetersizdir.

2 yaşındaki enerjik oğlumla nasıl başa çıkabilirim?
İlk çocukluk döneminde, çocuk anne-babasını memnun etmek ve onlarla ortaklık oluşturmak için isteklidir. Ebeveynlerin oluşturmaları gereken strateji, kabul edilemez davranışların etrafında kademe kademe kontrol geliştirme şeklinde olmalıdır. Bunu yapabilmek için öncelikle ne yapması gerektiğini bilmeyen çocuğunuza yaptıkları için öfkelenmemeyi başarmalısınız. Sürekli başınıza dert açtığı yolundaki inanç ya da söylemler başa çıkmanızı zorlaştırır ve çocuğunuzun kendini kötü hissetmesine neden olur. Çocuğun belli bir hareketini ufak bir açıklama ile durdurmasını söyleyerek çocuğun davranışları ve etkileri arasındaki bağlantıyı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Örneğin;

* "Başına bir şey gelmesinden çok korktum. Seni çok seviyorum ve başına bir şey gelmesini istemiyorum."

* "Sana söylediğim bir şeyi yapmamandan hoşlanmıyorum."; "Sana durmanı söylediğimde durmalısın."

Sözcükler genellikle yeterli değildir ve çocuğu durdurmak için kararlı bir hareket yapmanız ve aynı anda neden yaptığınızı kısaca açıklamanız gerekir. İlk çocukluk döneminde çocuklar, ebeveynlerinin sözlerinden çok, koruyucu hareketlerinden daha iyi öğrenirler. Çocuklar dürtülerini deneyimleriyle dengelemek için kararlı ebeveyn duruşuna ihtiyaç duyarlar. Belirsiz bir şekilde söylenen ''Bunu yapma'' komutu, çocuğa inandırıcı gelmez. Eğer ebeveyn hareketle desteklenmiş net komutlar verebilirse çocuk bunu ciddiye alır. İtaat için tehdide gerek yoktur, çünkü anne-babanın onayı yeterince etkili bir teşviktir.
Yayın tarihi: 18.12.2009
« tüm yazıları
2717
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.