Mahmure

Yöneticinizi takdir ediyor musunuz?

Yöneticinizi takdir ediyor musunuz?

Yöneticiniz tarafından sürekli motive ediliyorsunuz, peki ya siz onu takdir ediyor musunuz?

İş dünyasında kişisel ve kurumsal performansı artırmaya yönelik eğitimlerde çalışanın motivasyonu konusu üzerinde önemle durulur. Çalışanın moral ve motivasyonunun yüksek olmasının işletmenin performansını olumlu etkileyeceği hemen herkes tarafından kabul edilir. Gerçekten iş tatminini sağlayan insanlar daha üretken, yaratıcı ve özverili olurlar. Bu nedenle yönetici eğitimlerinde katılımcılar, kendilerine bağlı çalışanların motivasyonunu artırmak için parasal özendiricileri kullanmaları, motive edici ortam yaratmak için yönetim tarzlarını geliştirmeleri önerilir.

Bu konular yöneticilere anlatıldığında çoğu kez onların tepkisi "peki bizim motivasyonumuzu kim sağlayacak" şeklinde bir sorudur. Bu soruya eğiticiler de çoğu kez içsel motivasyondan ya da patronların ilgi ve anlayışından söz ederek cevap verirler. Bu cevap çoğunlukla yöneticileri tatmin etmez. Ancak söyleyecek başka bir şey de bulamazlar.

Oysa yöneticilerin, açıkça söyleyemeseler de en çok bekledikleri takdir yönettikleri insanlardan gelecek olan olumlu geribildirimlerdir. Yöneticiler bilgi ve deneyim birikimlerinin, karar alma, sorun çözme becerilerinin, cesaret ve özverilerinin ve elde ettikleri sonuçların çalışanlar tarafından fark edilmesini, tebrik ve takdir edilmesini beklerler. Yöneticiler genellikle, çalışanlarının sorumluluklarını taşıdıklarını, başarılarını kolaylaştırdıklarını, iş tatminlerini ve performanslarını iyileştirdiklerini düşünürler. Şüphesiz bütün bu yaptıklarının kendi iş tatminleri ve performanslarını artırdığını da bilirler. Ancak, çalışanlarının da kıymet bilmesini, harcanan fiziksel ve zihinsel emeğin değerini anlamasını isterler. Değer bilmeyen insanlarla çalışmak istemezler.

Bazı çalışanlar, nedense, yöneticinin işinin ne kadar zor, sorumluluklarının ne kadar ağır olduğunun farkında değillerdir. İşin yükünü, zorluğunu kendilerinin taşıdığını, yöneticinin ise masa başında "ahkâm kestiğini" düşünürler. Onlara göre yönetici, işi de insan ilişkilerini de bilmeyen, çalışanların neler yaşadığını görmeyen bir kişidir. Hep tutarsız davranmakta, ayrımcılık yapmakta, yanlış kararlar vermekte, insanları ezmekten, üzmekten zevk almaktadır.
Yayın tarihi: 09.03.2007
635
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.