Mahmure

Yeni Bir İş Bulana Kadar İşinizden Ayrılmayın

Yeni Bir İş Bulana Kadar İşinizden Ayrılmayın

Uzun süredir işsizsiniz. Eski işinizden patronunuz size kötü davranıyor diye ayrılmıştınız. İyi çalışıyordunuz ama patronunuz sizden bir türlü memnun kalmıyordu.

İş görüşmesine gideceksiniz ve "Eski işinizden neden ayrıldınız?" sorusuna nasıl cevap vermeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Dürüst olmak istiyorsunuz ama elinize geçecek fırsatları da tepmek istemiyorunuz. Bütün gerçekleri söylemeden dürüst kalmayı nasıl başarabilirsiniz?

Böyle bir koşulda, iş görüşmesine gittiğinizde karşılaşacağınız "Eski işinizden niye ayrıldınız?" sorusunun en iyi cevabı " Eski işimden daha iyi bir fırsat bulmak için ayrıldım. Eski iş verenimle çalışmak geleceğim için akıllıca olmayacaktı" olmalıdır.

Bu dürüst olmayan bir cevap değildir. Siz anlaşamadığınız bir patronun yanında çalışmaktan vazgeçerek kendinize daha iyi bir fırsat yaratmaya çalışmışsınızdır. İlk çalıştığınız iş yerinin sizin için doğru yer olmadığı doğrudur.

Soruları cevaplamadaki hileler olabildiğince kısa olmalıdır. Görüşmeyi, olası iş vereninize nasıl iyi bir çalışan olabileceğinize getirmek akıllıca olur. Eski patronunuzla ilgili uzun konuşmak ve onunla ilgili negatif şeyler söylemek istemezsiniz.Görüşmeyi kısa, dürüst ve pozitif cevaplar vererek kontrol altında tutmaya ve konuyu neden bu yeni iş için görüştüğünüze getirmeye özen göstermelisiniz.

Önemli diğer bir ders ise, yeni bir fırsat bulana kadar eski işinizde kalmanın en doğrusu olduğudur. Eğer mümkünse, yeni bir iş bulana kadar eski işinizden sakın ayrılmayın. İşsiz olarak iş aramak demek hala çalışan ve iş arayan birinden daha itibarsız olduğunuz anlamına gelir. Full time çalışırken yeni iş seçeneklerinin peşinden koşmak zordur ama imkansız değildir. Sonuçları ise her koşulda daha iyidir.
Yayın tarihi: 15.07.2002
331
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.