Mahmure

Yemek Pişirmenin Psikolojinize 5 Faydası

Yemek Pişirmenin Psikolojinize 5 Faydası

Yemek pişirmek bazı insanlar için bir hobi, bir tutkuyken; bazıları içinse başlı başına bıkkınlık sebebidir. Yemek yemek konusunda ise genelde kimsenin sorunu yoktur. Çünkü bu, tıpkı hava ve su gibi yaşamsal bir ihtiyaçtır. Ancak nasıl ki yemek yememek ve açlık, psikolojik olarak insanı etkiliyorsa; yemek pişirmek de, insan psikolojisi üzerinde oldukça etkilidir. Hatta bugün yapılan birçok bilimsel araştırma, bu aktivitenin insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkilerini açıkça ortaya koyduğu için, bir çeşit terapi yöntemi olarak da tercih edilmektedir. Canınız sıkkın olduğunda egzersiz yapmak, yürüyüşe çıkmak gibi şeyler sizi ne ölçüde rahatlatıyor ve iyi hissettiriyorsa, yemek pişirmek de aynı ölçüde iyi hissettirir.

Güncellenme tarihi:

1- ÇEŞİTLİ DUYULARINIZI HAREKETE GEÇİREREK RUHUNUZU BESLER

Yemek yemek sadece vücudunuzu beslerken; yemek pişirmek ruhunuzu da doyurur. Çünkü yemek pişirmek duyma, dokunma, tat ve koku alma gibi duyularımızı yoğun bir şekilde kullanmanızı sağlar. Ve bu, aslında bir tür zihin egzersizi anlamına gelir.

Yayın tarihi: 21.11.2017
3484
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.