Mahmure

Yatırım kadın işiymiş

Yatırım kadın işiymiş

Borsada kadınlar daha akıllı oynuyor. Tercihleri perakende ve bankacılık, stratejileri ise az risk...

İnternet üzerindeki analiz sitelerinden Digitallook. com'un araştırmasına göre, yatırımda kadınlar daha başarılı.

Britanya'nın Londra Borsası'nda 100 bin hisse senedi portföyünün incelendiği araştırmada, son 12 ay içinde kadınların daha akıllıca yatırımlar yaptığı ve portföylerinin yüzde 10 oranında geliştiği ortaya çıktı. Aynı zamanda Londra Borsası Financial Times Hisse Senedi ndeksi'nde kadınların erkeklerden daha çok yol aldığı bildirildi.

Uzmanlar kadınların daha isabetli yatırım yapabilmesinin sebebinin daha tedbirci davranmaları, riskli stratejiler geliştirmemeleri ve daha az hisse senedine yoğunlaşmaları olduğunu söyledi. Ayrıca analizde erkeklerin şirketlerin detaylı bilgileri yerine hisse senedi verilerine takıldıkları ve sezgilerini önemsemedikleri vurgulandı.

Sitede erkeklerin daha çok riskli olan teknoloji ve biyoteknoloji alanında hisse senedi aldığı, daha dengeli bir portföy sahibi olan kadınların ise perakende ve bankacılık gibi bildikleri alanlarda yatırım yapmayı seçtiği açıklandı. Kadın yatırımcıların grubu Wily Wye Women da, kadınları başarılı yapan sebebin sağduyu ve araştırma birlikteliği olduğunu, tüyolara körü körüne inanmadıklarını hatırlattı.
Yayın tarihi: 26.08.2004
430
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.