Mahmure

Yaşamımızın bir parçası: Stres!

Yaşamımızın bir parçası: Stres!

Stresi hükmediyor musunuz yoksa strese teslim mi oluyorsunuz?

Strese karşı savaş açmadan elimiz kolumuz bağlı oturursak, ruhsal ve bedensel birçok hastalığa davetiye çıkarmış oluruz. Bunun için yılmadan, usanmadan stresle başa çıkmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Stresin olumlu tarafları olduğunu da unutmadan.

Stres hepimiz için çok önemli bir sorun. Ama bu sorunla yaşamayı öğrenmek yerine ondan kurtulmanın çarelerini aramalıyız. Stresi, her fırsatta bir silah olarak kullanmaktan kaçınmalıyız. Ancak strese karşı savaşmayı göze alırken, bir noktayı aklınızdan çıkarmayın. Stresin, kişiler üzerinde olumlu etkileri de var.

Hayatın bir parçası

Strese hükmetmeyi ve onu bizim için yararlı bir hale getirmenin yöntemlerini de öğrenmeliyiz. Stres, hayat mücadelesinin önemli bir parçasıdır. Aslında hayatımızda hiç stres olmasa, o zaman tekdüze bir yaşam sürmekten sıkılırdık. Şimdi yapılması gereken, stresin bizi harekete geçirmesini sağlamak ve bu arada ona yenik düşmemek.

Stres konusunda bir genelleme yapmanın da imkanı yok. Tıpkı kanser türleri gibi, stresin dozu da, kişiye göre değişiyor. Bir kadın için üzüntü ve endişe kaynağı olan bir sorun, başka bir kadını hiç etkilemiyor. İş hayatında belirli bir düzene uyum sağlamak, bazı kadınlar için stres nedeni olabilir. Bazı kadınlar ise tam tersine düzensiz çalışma hayatı yüzünden strese girerler.

Stresin benliğimizi işgal etmesine izin vermemeliyiz. Stres altında olduğumuzu bilmemiz, onun zararlı etkilerinden kurtulmamızı sağlayamaz. Strese karşı savaş açarken, türüne dikkat etmek zorundayız.

Stres altında yaşıyorsanız, bunu görmezden gelmemelisiniz. Birçok kadın, strese karşı kendini savunmak uğruna, onu yok sayma yoluna gider. İradesiyle sıkıntılarından kurtulacağını sanır. Stres ile yaşamanın bir zorunluluk olduğunu düşünen kişi, çok büyük bir hata yapmış sayılır. Öncelikle hangi olayların size sıkıntı verdiğini saptamalısınız. Vücudunuzun strese tepkisinin ne olduğunu araştırmalısınız.
Yayın tarihi: 12.03.2007
906
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.