Mahmure

Yaratıcılığın önündeki engeller

Yaratıcılığın önündeki engeller

Dünyanın önde gelen NLP koçlarından Ian Mc Dermott ve Wendy Jago, Kariyer Yayınlarından çıkan NLP Koçluğu adlı kitaplarında, evde ve iş yaşamında başarılı olmak için neler yapmak gerektiğini anlatıyorlar. Aşağıda bu kitaptan alınan "yaratıcılığın önündeki engeller" başlıklı yazı yer alıyor:

Zaman Eksikliği

Gerçekte, bu göründüğü kadar önemli değildir. Hakkında konuştuğumuz bir sürecin bağlantılarını yapmak yalnızca saniyeler alır. Herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde gerçekleşebilir. Tabii, eğer doğru ruh halindeyseniz ve dikkatinizi doğru deneyim üzerine yoğunlaştırmış iseniz... Bu nedenle, yaratıcılık daha çok sahip olduğunuz zamanın niteliğiyle ilgili bir şeydir. Zihninizdeki özgürlük size yaratıcılık olarak dönecektir.

Yargılanma Korkusu

Bu herhangi bir beyin fırtınası seansı için ölüm öpücüğüdür. Yaratıcılık, sıradışı görüşleri ve belki de bazı şekillerde farklı olmayı doğurur. Farklılıklar, bazı insanlar tarafından, tuhaf ve tehdit edici şeyler olarak görülebilir. Tuhaf, aptal ve hatta sadece farklı görülme korkusu yaratıcılığı katleder.

Öz Saygı Eksikliği

Eğer yaratıcı bir şeyler yapıyorsanız, aşina olunanın, kendinizin ve belki de diğer insanların sınırlarının ötesine gidiyorsunuz. Bazen bu gerçekleştiğinde onların görüşleri, hareketleri ya da buluşları, farklı olduğu için insanlar korkarlar. Her nasılsa bir şekilde tuhaf ve yanılmış olmak zorunda olduklarını düşünürler. Kendinizden emin olmadığınız zamanlarda herhangi bir şekilde farklı olmak, size çok riskli bir şeymiş gibi gelebilir. Tehlike, sadece onun içinde harmanlanabileceğiniz için elde ettiğiniz yeni kavrayışı bırakmanızdır.

Başarısızlık Korkusu

Bu çok güçlü bir baskı mekanizması olabilir. Fakat, açıklık getirilirse, eğer yeni bir bağlantı kuruyorsanız, onunla ilgili kalıtsal bir "doğru" ya da "yanlış" yoktur. Bu yüzden başarısızlığın yalnızca iki anlamı olabilir:

- O, istediğiniz ya da ümit ettiğiniz gibi gitmedi.

- Birisi ondan hoşlanmadı.

Yaratıcılık, dahilerin tekelinde olan bir şey değildir. Hatta yaratıcı olmak için özel bir uzmanlığa ihtiyacınız yok. Ve yaratıcılığınızın meyveleri tamamen gündelik hayatta gösterilebilir.

Yaratıcı olmak için yeteneğinizden şüphelendiğiniz herhangi bir zamanda her gece beş ya da altı kez kendinize şunu hatırlatın: Kendi yazdığınız, yönettiğiniz, oynadığınız ve izlediğiniz, kısacası tüm duygularınızı kapsayabilen, zamanı ve mekanı değiştirebilen ve bittikten uzun süre sonra dahi etkisini koruyabilen. Tamamen yeni bir rüyayı yaratıyorsunuz. Bu kreasyon öylesine kolay gerçekleşir ki birçok insan onun böyle bir yaratcılık olduğunu fark etmez bile!

Kaynak: www.yenibir.com

Yayın tarihi: 19.09.2003
289
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.