Mahmure

Utangaçlığınızı yenebilirsiniz!

Utangaçlığınızı yenebilirsiniz!

İlk kez girdiği bir ortamda rahat rahat konuşmak, her babayiğidin harcı değildir. Utangaçlık ve çekingenliği yenmek için önce karşınızdaki kişinin de sizin gibi sıkıldığını hatırlatın kendinize. Sonra da dürüst olun ve sıcak bir gülümsemeyle söze başlayın.

Çoğunluğunu yakından tanımadığınız kişilerin oluşturduğu bir toplulukta, hiç ağzınızı açmadan bir köşede öylece durup kalmak istemezsiniz. Ama tanımadığınız kişilerle sohbet etmeyi de göze almanız zordur. Sıra konuşmaya gelince, çoğumuz birdenbire utangaç, çekingen kişiler oluveriyoruz.

Tabii kelimeler ağzımızdan kerpetenle diş çektirir gibi çıkarsa, karşınızda sizin ne söyleyeceğinizi merak eden kişinin de sabrını tüketirsiniz. Yabancı bir ortamda buzları eritip, tatlı bir sohbet havası yaratmak için öncelikle karşınızdaki kişileri rahatlatmalısınız.

En büyük düşman utangaçlık

Şu gerçeği, her zaman aklınızda tutun: Karşınızdaki kişiler, sizin konuşmaktan zevk aldığınızı anlarlarsa, sözlerinizi zevkle dinleyeceklerdir. Sizin kendinizi zorladığınız, kelimeleri doğru dürüst sıralamaktan aciz kaldığınız fark edilince, sözlerinizin hiç bir değeri kalmaz. Kalabalık topluluklarda konuşmaya pek alışkın olmayabilirsiniz. Böyle zamanlarda birdenbire çevrenizdekilerden utanmaya başlarsınız. Utangaçlık, dilinizin ucuna kadar gelen kelimeleri size unutturur. Söyleyeceğiniz sözlere karşınızdaki kişilerin nasıl bir tepki vereceklerini merak etmeniz, konuşmanızı etkiler.

Oysa hepimiz insanız. Bazılarımız diğerlerinden farklı ortamlarda yetişmiş olsalar da sonuçta onları üstün yaratıklar saymak, konu bu kişilerle konuşmamızı zorlaştırır.
Yayın tarihi: 16.11.2006
827
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.