Mahmure

Ürün Yöneticisi

Ürün Yöneticisi

P&G'nin en büyük markalarından biri olan firmada ürün yöneticisi olarak çalışan 26 yaşındaki Özgür Dağlı, insanların ona bir kumaş yumuşatıcısı için nasıl bu kadar heyecanlanabildiğini sorduklarını anlatıyor.

Eski mühendislik öğrencisi işini şöyle anlatıyor; " Marka pazarlama tamamen yeni fikirleri hayata geçirmek ile ilgili, bu da çok heyecen verici"diyor.

Ürün ya da marka yönetimi, TV'den tuvalet kağıdına, içecekten beyaz eşyaya kadar her türlü tüketici ürününün yönetiminden ibaret. Yani bu iş için ihtiyacınız olan şey yaratıcılık ve analiz yeteneğinin birleşimi.

Analiz uzmanı olmanıza gerek yok ama satış trendlerini nasıl dğerlendirmeniz gerektiğini ve kar paylarını belirlemek için temel finansal konulara hakim olmanız gerekiyor. Ayrıca güçlü liderlik ve takım çalışması yapabilme yetenekleri de gerekli vasıflar arasında. Bu iş aslında büyük bir firmanın kaynakları ile kendi küçük işinizi yürütmek gibi birşey!

Traş malzemeleri üreten bir firmada ürün yöneticisi asistanı olarak çalışan 27 yaşındaki Öner Çakmak ise mesleğini " Belli bir bütçeniz var ve bu bütçe ile ürünün paketlemesinden reklamına, pazar araştırmasından promosyonlara kadar her şeyini hazırlamanız gerekiyor. Ürünün satışından sorumu değilsiniz ama en iyi şekilde tüketicinin eline ulaşmasından sorumlusunuz" diye tanımlıyor.
Yayın tarihi: 13.04.2001
297
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.