Mahmure

Üniversite diploması şart mı?

Üniversite diploması şart mı?

Üniversite mezunları diplomaları sayesinde büyük fırsatları kapıp sizi geride mi bırakıyor? Özgeçmişinizde eğitim düzeyinizin yetersizliğini telafi etmek ve daha iyi eğitim görmüş adaylarla rekabet etmek için bu önerileri takip edebilirsiniz.

En güçlü özelliklerinizi vurgulayın

Bir düşünün; patron pozisyon için başvuran bütün adaylar arasından neden sizi seçsin? Onlarda olmayan da sizde olan şey nedir? Örneğin, sizin bu pozisyon için çok geçerli sayılacak deneyiminiz ve becerileriniz olabilir.

Deneyiminiz aldığınız eğitimden daha güçlüyse özgeçmişinizde iş geçmişinizi eğitimden önce yazın. Kariyerinizde elde ettiğiniz başarılardan, somut sonuçlardan ve sektör hakkındaki bilgi birikiminizden de söz edin.

Kariyeriniz boyunca yaptıklarınızı ayrıntılı biçimde açıklayın. Çalışma performansınızın gerçekten yüksek olduğunu ve başvurduğunuz şirket için çok değerli bir eleman olacağınızı kanıtlayın. Özgeçmişinizin eğitim bölümünü okuduklarında deneyiminizden o kadar etkilenmiş olsunlar ki eğitim düzeyiniz artık önemsiz kalsın.

Bazı işverenler pozisyonun gerektirdiği eğitim düzeyine sahip olmadığınız için sizinle ilgilenmeyebilir. Fakat deneyiminize, becerilerinize ve uzmanlığınıza değer veren işverenler de çıkacaktır.

Alternatif eğitim

Belki bir lisans veya yüksek lisans diplomanız yok fakat kariyeriniz boyunca kendinizi geliştirmek için kurslara katıldınız. Eğitim bölümü içinde bir de Profesyonel Gelişim bölümü yaparak aldığınız alternatif eğitimi ön plana çıkarabilirsiniz. Aldığınız sertifikaları, katıldığınız kursları, meslek içi eğitim programlarını, seminerleri, konferansları ve hatta kendi yaptığınız araştırmaları düşünün. Bazı işverenler için bu bölüm oldukça etkileyici olabilir ve kendinizi geliştirmek için yakın zamanda attığınız adımlar yıllar önce alınan diplomadan daha değerli olabilir.

Öğreniminiz henüz bitmediyse de özgeçmişinize ekleyin

Üniversiteyi yarıda bıraktıysanız veya halen bir bölümde okumaktaysanız özgeçmişinizde bu durumu belirtin.

Örnek:

Şu anda bir üniversitede okuyorsanız:
A Üniversitesi (Şehir)

. Lisans Programı, 6 / 2005 'te mezun olacağım

Eğer öğreniminizi yarıda bıraktıysanız ve bitirmeyi de düşünmüyorsanız:
B Üniversitesi (Şehir)

09 / 1999 – 06 / 2002 tarihleri arasında . Lisans Programında XX kredi tamamladım.

İstenen diplomaya sahip değilseniz vazgeçmeyin

Belirli bir eğitim düzeyi gerektiren fakat deneyiminiz ve becerilerinizle üstesinden gelebileceğinizi düşündüğünüz bir pozisyon görürseniz özgeçmişinizi göndermeye çekinmeyin. İnsan kaynakları yetkilileri belirtilen düzeyde eğitim almış kişileri tercih edebilir fakat diğer özellikleriniz sayesinde özgeçmişiniz dikkat çekebilir.

Mümkünse gönderdiğiniz özgeçmişin peşini bırakmayın. Bazı şirketler özgeçmişleri elektronik ortamda değerlendiriyor fakat yetkili biriyle bizzat görüşürseniz daha fazla şansınız olur.

Öğreniminizi tamamlayın

Eğitim seviyeniz yüzünden sık sık zorluk yaşıyorsanız belki de okulu bitirmeyi düşünmelisiniz. Amacınıza ulaşmak için elinizden ne geliyorsa yapın; ikinci öğretimi deneyin, internet üzerinden eğitim programlarına, hatta uzaktan eğitim programlarına katılın.

Öğreniminizi tamamlamaya çalışıyor olmanız işverenlerin gözünde daha kararlı görünmenizi sağlar ve rekabet ortamında sizi bir adım daha ileri götürür.

Yayın tarihi: 19.05.2004
319
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.