Mahmure

Türkiye'de çalışan kadınların sorunları

Türkiye'de çalışan kadınların sorunları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, "yeni iş yasası taslağında doğum izinleriyle ilgili yeni düzenlemeler ile cinsiyete dayalı ayrımcılığa meydan vermeyen, bu yapıldığında müeyyideler koyan yeni düzenlemeler yer almaktadır" dedi.

Türkiye'de kadın işsiz sayısının 1 milyonu geçtiği ve çalışabilir çağdaki kadın nüfusun yüzde 25.1'ine karşılık gelen 5 milyon 900 bininin çalıştığı bildirildi.

Memur-Sen tarafından düzenlenen "Türkiye'de Çalışan Kadının Sorunları" adlı toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye'de kadınların ekonomideki yerinin çok gerilerde gözüktüğünü kaydetti.

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün son verilerine göre Türkiye'de kadınların istihdam oranının yüzde 28.7 olduğunu belirten Başesgioğlu, şöyle konuştu: "Çalışabilir çağdaki kadın nüfusun yüzde 25.1'ine karşılık gelen 5 milyon 900 bini çalışmaktadır. 25 yaş üzerindeki kadınlarda işsizlik oranı yüzde 7.7 iken, 15-24 yaş grubunda işsizlik oranı yüzde 19.9'dur. İş aramayıp işbaşı yapmaya hazır olanlar ile iş arayıp son 3 ayda iş arama kanalını kullanmayan kadınların toplamı 361 bindir. Kadın açık işsiz sayısı olan 739 bine bu rakam eklendiğinde işsiz sayısının 1 milyonu geçtiği görülmektedir. Bu vermiş olduğum birkaç rakam, kadınlarımızın istihdam konusundaki yerini çok açık bir şekilde bize göstermektedir. Bunda gerek kadının, gerekse toplumun kadını tanımlamakta kullandığı önceliklerin etkisi büyüktür. Toplumun kadına ve kadının kendine biçtiği öncelikli rol eş, anne ve bunun doğal sonucu olarak ev kadınlığı olduğu sürece işgücü olarak kadının sadece aile ekonomisine yardımcı şeklinde tanımlanması kaçınılmaz olmaktadır. Kadınlarımızın başta çalışma hayatı olmak üzere bütün sektörlerle katılımını sağlamak için hep birlikte mücadele etmemiz gerekir."

İŞ YASASI

İş Yasası taslağına 9 kişiden oluşan bilim kurulunca son şeklinin verildiğini belirten Başesgioğlu, "Taslağı, 2 gün evvel Bakanlar Kurulu'nun imzasına açtık. Zannediyorum, bütün bakanlar ve başbakanımız bu taslağı dün itibariyle imzaladılar. Bugün bu taslağımız Meclis'e sevkedilmek üzeredir" dedi.

Taslağın çalışma hayatına birçok yeni kurum ve kavramı getirdiğini ifade eden Başesgioğlu, şunları kaydetti: "Hem çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği açısından hem de işletmelerimizin esnek çalışma sistemlerine kavuşması açısından yeni değişikler getirmektedir. Özellikle, kadınlarımızın istihdamda daha yoğun yer almalarına yarayacak imkan sağlayacak çalışma usulleri taslakta geniş ölçüde yer almaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde kısmi çalışmalarda kadınların erkeklere oranla daha fazla çalıştığı görülmektedir. Çünkü, kadınlarımızın meşgalesi ve eve bağımlılıkları dolayısıyla part-time çalışmalar onlara daha uygun gelecek çalışma biçimleri olarak görülmektedir. Keza, yeni taslakta doğum izinleriyle ilgili yeni düzenlemeler getirilmiş olmaktadır. Cinsiyete dayalı ayrımcılığa meydan vermeyen, bu yapıldığında müeyyideler koyan yeni düzenlemeler de İş Yasası taslağı içinde yer almaktadır. Dilerim, parlamentomuzun da desteğiyle bu çağdaş düzenlemeleri içeren yeni İş Yasası, çalışma mevzuatımıza girer ve çalışma hayatımızda barışın sağlanmasına altyapı oluşturur."

EVDEN İŞE, İŞTEN EVE

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Bayram Meral de, toplantıda yaptığı konuşmada kadının iş hayatında istenilen düzeyde yer alamadığını kaydetti. Kadının iş hayatının yanı sıra siyasette de yoğun şekilde kendini gösteremediğini anlatan Meral, "Kadınlarımızın siyasette daha fazla yer alması gerekmektedir" dedi.

Meral, şunları söyledi: "Elbette ki kadınlarımızın sorunları çok fazladır. Kadın bir eştir, annedir. Eş ve anne olan bir kadının elbette erkekten sorunları daha fazladır. Bir çalışan kadın düşünün, bir çalışan bey düşünün. Akşam işyerinden çıkıldığında bey istediği bir yere takılır, sohbet eder. Ama kadının öyle bir hakkı yoktur, kadın nereye gidecektir? Eve. Ne yapacaktır? Çocuğuna yetişecektir. Beyine yemek yapacaktır. Bir türlü bu feodal yapıdan da kafadan kurtulamıyoruz. Kadın da çalışıyor, erkek de çalışıyor. Eve akşam gelse yemek yok, bakarsın beyin suratı asılır. (Ben de çalışıyorum, sen de çalışıyorsun) diyemiyor kadın. Çünkü, siz kadınlara da o yakışıyor. Erkekler olarak teşekkür ediyoruz sizlere..."

Toplantıda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Fatih Uğurlu ise eşit işe eşit ücret prensibinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Uğurlu, "Hakkari'de çalışan bir memurun maaşının Cumhurbaşkanlığı'nda çalışan bir memurla aynı olması gerekir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 10.03.2003
1153
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.