Mahmure

Türkiye Kızlar Zirvesi toplanıyor

Türkiye Kızlar Zirvesi toplanıyor

Platform 3.3 tarafından 23-30 Nisan tarihlerinde İstanbul ve Ankara'da düzenlenecek Türkiye Kızlar Zirvesi, kadınlara uygulanan şiddet ve baskının önlenmesini amaçlıyor.

Türkiye Kızlar Zirvesi toplanıyor
Platform 3.3, kadınlara yönelik her türlü şiddet ve baskı konusuna dikkat çekmek amacıyla, Mayıs başında İstanbul'da yapılacak Küresel Kadın Zirvesi'nden hemen önce, 23-30 Nisan tarihlerinde Türkiye Kızlar Zirvesi'ni düzenliyor. Zirve, İstanbul ve Ankara'da Türkiye'nin yedi bölgesinden kızların katılımıyla gerçekleşecek. Zirvenin temel amacı, verilecek eğitimlerle genç kadın liderler yaratmak ve bu genç kadın liderlerin yerel ölçekte projeler geliştirip uygulamasını desteklemek.

2010 yılı G20 Zirvesi'nden önce Kanada'da yapılmış olan G(irls)20 Zirvesi'ne Türkiye'yi temsilen katılan üniversite öğrencisi kızların oluşturduğu bir grup tarafından gerçekleştirilecek zirvede, Türkiye'de kadın ve kızların karşılaştığı zorluklar ve olası çözümler tartışılacak.

Zirvede ele alınacak konular arasında eğitim, sağlık, şiddet ve ekonomi bulunuyor. Zirve sonrasında ise yaklaşık bir hafta sürecek çokyönlü bir programla katılımcılara medyayla iletişim, proje geliştirme, web teknolojileri gibi konular hakkında eğitimler verilecek.

Zirve süresince katılımcılar,

* Türkiye'de kadın olmak kavramını, bu kavramın toplumdaki algısını, günlük hayatta kendilerine ve Türkiye'deki diğer kadınlara nasıl yansıtıldığını tartışacak,

* Saptanan sorunlara yönelik yerel olarak uygulanmaya uygun projeler geliştirmek için ilk adımları atacak,

* Bu projelerin hayata geçirilmesinde ve aktif olarak yürütülmesinde liderlik yapabilmeleri için hazırlanan eğitim atölyelerinden yararlanacaklar.

Toplantıya katılımcı olmak isteyen 18-21 yaş arasındaki kızların, 15 Mart'a kadar www. girlssummitturkey.com adresinde yer alan başvuru formunu doldurarak komiteye ulaştırması gerekiyor.
Yayın tarihi: 10.03.2011
1378
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.