Mahmure

Tecavüzü tetikleyen unsur dekolte değildir!

Tecavüzü tetikleyen unsur dekolte değildir!

Son günlerde gündemi meşgul eden konulardan birisi de, tahrik unsuru içerdiği için "dekolte giyen kadınlara tecavüzün ve tacizin haklılığı ile tecavüz eden erkeklerin hadım edilmesi" konularında birçok fikir beyan edilmesiydi.

Güncellenme tarihi:
Tecavüzü tetikleyen unsur dekolte değildir!
Müdahalenin hukukiliğini sorguladığımızda karşımıza Anayasa çıkıyor diyen Av.Sevda Şahin, bu konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Avukat Sevda Şahin 'Buna göre Anayasanın " Kişi Hakları ve Ödevlerini düzenleyen 17.maddesinde ...." Tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, kişinin vücut bütünlülüğüne dokunulamaz; rızası olmadan bilimsel ve tıbbi deneylere tabi tutulmaz" ...düzenlemesi karşısında "tecavüz eden kişinin hadım edilmesi Anayasanın 17. mad. aykırı olup kişinin vücüt bütünlüğüne müdahale edilemeyeceğini, Yine Anayasanın 19. maddesinde " Her kez, kişi hürriyeti ve güvenliğine sahiptir" düzenlemesiyle kişi hak ve hürriyetleri Anayasal güvence altına almıştır.' dedi.

Sözlerine şöyle devam etti : 'Her iki konuda Anayasal güvence altına alınmışken yaptırım ve çözüm konusunda sorunun temeline inilmelidir. Toplumumuzda dekolte giymediği halde tecavüze uğrayan mağdurlar olduğu gibi, muhafazakar yaşayıp inandığı halde, tecavüz eden kişilerinde bulunduğu bir gerçektir.

Bu vakalarda tecavüzü tetikleyen unsurun dekolte olmadığı ortadadır. Sorunun temelinde cinsel eğitim yetersizliği yanı sıra cinsel açlık ve hatta psikolojik rahatsızlıkların bulunduğu bir gerçektir. Cinsel eğitimin okullardan başlayarak verilmesi, cinselliğin tartışılamaması ve öğretilmemesi gibi kırmızıçizgilerden çıkarılması gerekmektedir.

Bu yapılmadığı müddetçe uç ve kişi hak ve hürriyetini kısıtlayan yaptırımlarla bu tür toplumsal sorunların önüne geçilmeyeceği bilinmelidir.

Tecavüz hükümlülerine cezai yaptırımların yanı sıra ıslah niteliğinde tedavi yolu öngörülmelidir. Bunlar yapılmadan ve soruna köklü çözüm getirmeden kişinin hadım edilmesi görüşü hem Anayasaya aykırılık teşkil etmekte hem de sorunu çözüp ıslak etmemektedir.

Aynı şekilde dekolte giyen kadınlarında vücut dokunulmazlığı olup hak ve hürriyetleri anayasa ile güvence altına alınmıştır.

Avukat Sevda Şahin 'sonuç olarak her iki konudaki uç açıklama ve öneriler Anayasaya aykırı olup çözümden ziyade, hak ihlallerine yol açar niteliktedir' açıklamasında bulundu.

TARTIŞIN: Kadının dekolte giymesi tecavüze teşvik midir?
Yayın tarihi: 23.02.2011
903
dahafazlası
YORUMLAR

hangi devirde yaşıyoz yaa. dekoltenin ne zararı olabilirki. HAYDİ KENDİNE GGÜVENEN ÖZGÜR BAYANLAR. ÇIKIN SOKAKLARA EN CESUR DEKOLTELRİNİZİ TAKIP TAKIŞTIRIN. EĞER EVLİYSENİZ KOCANIZIN KOLUNDAN. ÇOCUNUZUNDA ELİNDEN YTUTARAK CESURCA HİÇ ÖLMEYECEKMİŞ GİBİ SALINA SALINA GÜLÜCÜKLER ATA ATA İÇ GICIKLAYICI TAVIRLARLA HAYDİ SOKAĞA... HAYDİİİ.

laedr 27.02.2011 20:37:56

sapiklarin allah belasini vers'n ___

asya 26.02.2011 22:37:57

ayetle karşılık vermek ne kadar tartışmaya açık. bir konu.neyi gizliyorsunuz yaa.Tanrının hiçde öyle bişey diyeceğini zannetmiyorum.bende çok okudum o ayetleri.1000 yıl önce medeniyetin daha hiçbir kuralların olmadığı dönemde tabiiki insanlara uhrevi bi yaptırım olması için öyle denmiş .yok boyun muş gerdan mış .ya buralara bakarak tahrik orgazm oluyosa bi adam, onda zaten sapıklık var.(tabi bu dediğim vaka o kişinin sevdiği kişiyle başbaşa olduğu anlar hariç)tecavüze yeltenecek olan kişi,dekolteli bayana bi kere cesaret edemez.dekolte giyen kendine güveni vardır.onlar daha içe kapanıkları te

döndü bilgin 26.02.2011 16:36:06

KADINLAR BENCE DEKOLTE GİYEREK , İŞ HAYATINDA İŞLERİNİ İSTEDİKLERİ GİBİ ERKEKLERİ CEZBEDEREK YÜRÜTMEK ,BAŞKA BİRŞEY DEĞİL,DEKOLTE ERKEĞİ ETKİLER.ADETLERİMİZE TERS.PATRONLARINDAN TİCARET YÖNÜNDEN İŞLERİNE GELİYO.

MINKA1976 25.02.2011 01:34:41

AMERİKADA EĞİTİM VERİLİYODA NE OLUYOR BAZI LİSELERİNDE KIZLARIN YÜZDE 80 İ HAMİLE KALIYORMUŞ O DERECE , TÜRK GELENEK GÖRENEK ADETLERİNDEN VAZGEÇMEYELİM YETER

WALKER 25.02.2011 00:05:34

bu dekolite gımyım gercekten erkeklerı tetıkler.

03ihsan03 24.02.2011 23:43:03

BU ÜLKEDE HERKEZ İSDEDİGİ GİBİ GİYER İSDEDİGİNİ YAPAR TABİKİ BUNA BİŞEY DEDİGİMİZ YOK AMA HERKEZ İSDEDİGİNİ YAPARSA NE LEROLUYOR GÖRÜYORSUNUZ DİMİ YANİ

efsane2669 24.02.2011 23:15:27

bence kapalı giyinmek tecavüzü tetikler.kadın ne kadar kapalı olursa o kadar gizemli olur . merak uyandırır. yani sürpriz yumurta gibi. içinden ne çıkacak acaba.

sürpriz yumurta 24.02.2011 23:13:04

ne kadar scma bi dusuncedır bu ya bu ulkede herkes istedgini giyr istdgini yapar acık gıyındı dıye tecavuze ugrck dıye bsy mı war? sızın gibi cahil,örümcek kafalı,yobaz insanlar yuzundn bu ülke boyle şu an millet dinin arkasına sığınpda neler neler yapıo hiç bunları gormuosn hrlde ve nedendır ki tv de izledıgmz tecavze uğrayan,akrabalryla ilişkye giren,akrabasınn karısıyla-kocasyla kacan insnlarn hepsıde turbanlı hersey kapanmakla olmuo sacma sapn konusmayın!!!!!

selin 24.02.2011 18:56:53

tamam medeni insan olmak yetmiyor inanan insanda olmak gerekiyor.inanan insan zorla birşey y apmanın ne büyük günah olduğunu bilir.ama kardeşim herkes medeni ve inanmış değilki,adam hayatında kadın yada karşı cins görmemiş karşısına cıkıyorsun afeti derya ...o zaman şeytan o kişiyi yoldan çıkarabilir.fatmagülün suçu bence bir örnek gayet yetişmiş bir aile çocukları paraları da olmasına rağmen işin içinden çıkamıyorlar.....sadece bayanlar şunu söylüyorum gittikleri yere çıktıkları sokağa göre tavır alırlarsa daha iyi olur.bu dünya sadece kadınlar için yaratılmadı bilin yeter.erkeklik farklı bi

nerul 24.02.2011 16:51:18
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.