Mahmure

Tanrım yine u-nut-tum!

Tanrım yine u-nut-tum!

Günümüz sorunlarından biri de unutkanlık. Bir davette tanıştığınız kişinin ismini söylediği anda unutuyorsanız veya başınızdan geçen bir olayı anlatırken takılıyorsanız, önerilerimize kulak verin.

Unutmak, bir başka deyişle hatırlayamamak hemen hepimizin ortak problemi. Unutkanlık yaşlıların sorunuyken, son yıllarda gençlerde de sıkça görülmeye başlandı. Hatta unutma şikayetiyle doktora başvuran gençlerin sayısı gözle görülür bir şekilde arttı. Uzmanlar yoğun ve stresli iş hayatına sahip kişilerin unutkanlık sorunu yaşama ihtimallerinin çok yüksek olduğunu söylüyorlar. Ve bu tip ortamlarda çalışanların unutkanlık problemini, disiplinli ve programlı yaşam tarzının benimsenmesiyle aşabileceklerini belirtiyorlar. Ayrıca bu sorunu yaşayanları birden fazla şeyle aynı anda ilgilenmemeleri konusunda uyarıyorlar. Televizyon izlerken gazete okumamak ya da telefonla konuşurken gelen mailleri kontrol etmemek gibi.

Hafızanızı kirletmeyin

Aslında gün boyunca istemeden öğrendiğimiz birçok bilgiyi unutmuyor, bilinçaltına atıyoruz. Bu da basit gibi görünen birçok şeyi unutmamıza sebep oluyor. Bunu çözmek için ise bilinçli ya da bilinçsiz hafızayı birçok bilgi ile kirletmemek gerekiyor. Bir şeyi hafızamıza alacağımız zaman tüm dikkatimizi ve konsantrasyonumuzu vermemiz gerekiyor. Araştırmalara göre bir konuya ne kadar çok dikkat verilirse o kadar kolay hafızaya alınıyor ve unutulmuyor. Bu durumda çevrede dikkati dağıtacak başka uyarıların da olması gerekiyor.

Keskin hafıza formülleri

Spor yapın: Sağlıklı bir vücutta kan dolaşımı düzenli olduğu için beynin oksijen alımı daha rahattır.

Rejim yapmayın: Kendi başınıza yaptığınız rejim unutkanlığa sebep olur.

Sigara içmeyin: Sigara beyninize yeterince oksijen gitmesini engeller.

Rahatlayın: Yoğun çalışıyorsanız saat başı bir kez derin nefes alın.

Meditasyon yapın: Meditasyonla zihninizi boşaltın.

Balık ve yumurta yiyin: Balık ve yumurta beyin için gerekli besinleri içerir.

Stresli yaşamdan uzak durun: Stresi günlük hayatınızda minimuma indirin.
Yayın tarihi: 15.02.2003
296
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.