Mahmure

Süper kadın sendromu

Süper kadın sendromu

Ne diyordu o reklam cingılı: "Çocuk da yaparım kariyer de!" Bazı yazarlar hemen karşı çıktılar: "Kadına bu kadar çok misyon yüklemek ve bunu normalmiş gibi göstermek modern kadın için bir trajedi." Gerçekten de ev, iş, çocuklar, sosyal aktivite derken kadın bir girdabın içinde buluyor kendini. Kimi zaman depresyon veya pamik atağa kadar varan bu durumun tıpta bir adı var: süper kadın sendomu.

Kaynak: Formsante / Funda Çatar

"Üniversite sınavlarına hazırlanırken, ilk görüşte aşık oldu­ğum eşimle evlendim. Eşimi hala çok seviyorum ve ilişkimizde de hiçbir sorun yaşamıyorum. Ancak, sa­dece ev işleriyle uğraşmak ve 10 yaşındaki kızım Pelin'le ilgilenmek artık beni tatmin etmemeye başla­dı. Daha doğrusu, eşim mesleğinde hızla yükselişe geçerken, hiçbir işe yaramadığım kaygısı ve ileride başıma gelebilecek her türlü sorunla daha iyi baş edebilmek için eğitimimi mutlaka tamamlamam gerektiğine karar verdim. Çevremdeki tüm arkadaşlarım çalışıyordu. "Ben niye evde boş boş oturuyorum?" di­yerek kendime hediyelik eşyaların satıldığı küçük bir dükkan açtım. Şu an bir yandan işyerimde müşterilerimle ilgileniyor, bir yandan da kurslara katılarak üni­versite sınavlarına hazırlanıyorum. Bu arada eşimi ve kızımı da asla ihmal etmiyorum. Hatta tam tersi eş, ev hanımı ve annelik rollerimi de en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyorum. Her şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışırken öyle yoruluyorum ki zaman za­man öfke atakları geçirmekten kendimi alamıyorum." Evli ve bir çocuk annesi 32 yaşındaki Y.N, ev, iş ve üniversiteye hazırlık kursu arasında mekik dokurken yaşadığı sıkıntıları bu sözlerle aktarıyor psikiyatristine.

Kim bu süper kadın?

Çevrenize şöyle bir bakın. Bir yandan işyerinde da­ha iyi bir kariyere ulaşmak için yoğun çaba sarf eder­ken, bir yandan da sosyal etkinlikler arasında mekik dokuyan kadınlar mutlaka var. Bu kadınlar aynı za­manda evlerindeki tüm gereksinimleri eksiksiz karşı­larken, çok iyi bir eş ve anne olmak için de yoğun ça­ba sarf ederler. Her rolün üstesinden gelen ve pek çok alanda başarıya imza atmış kadınlar, çoğumuzun imrendiği ve olmak istediği bir model. Oysa bu tip ka­dınların çoğu aslında günümüzde hızla yaygınlaşmaya başlayan "Süper Kadın Sendromu"nun etkisi altındalar. Üstelik, bu sendromdan yakınan kadınlar sanılanın aksine mutlu olmadıkları gibi, zamanla gelişen ruhsal sıkıntılarla da baş etmek zorunda kalıyorlar. Biz de, modern çağın yarattığı sorunlardan biri olan "Süper Kadın Sendromu"yla ilgili gerçekleri International Hospital'den psikiyatri uzmanı Dr. Muzaffer Uyar'a sorduk.

30'lu yaşların sorunu


Süper kadın sendromu genellikle 30'lu yaşlardaki kadınları etkisi altına alıyor. Psikiyatri uzmanı Dr. Mu­zaffer Uyar'a göre, Ülkemizde kadınlar genellikle 20'li yaşlarda evleniyorlar ve toplumun yüklediği iyi bir ev hanımı, iyi bir eş ile iyi bir anne misyonunu yerine ge­tirmekten büyük bir mutluluk duyuyorlar. Ancak 30'lu yaşlara geldiklerinde gerek edindikleri hayat tecrübeleri, gerekse kişiliklerinin oturmaya başlaması sonucu, artık kendileri için de bir şeyler yapma ihtiyacı hissediyorlar. Ayrıca, yazılı ve gör­sel olarak bakımlı, formda, meslek sahibi ve aktif bir sosyal ya­şamı olan kadınların daha çok tercih edildiği yönünde imalar da kadını etkiliyor. Tüm bu faktörlerin etkisiyle kadınlar kendini "güvende" hissetme ihtiyacı duymaya başlıyor. Bunun sonucunda pek çok alanda kendini ispat etme sürecine giriyor! Amaç; bulundukları çevreye yenik düşmemek ve daha fazla saygı görmek. Kimileri agresif bir tutum sergilerken, kimileri ise edilgen bir yol izleyerek isteklerini dolaylı yollardan gerçekleştirmeye çalışıyor. Bazıları da çözümü her işin üstesinden gelebi­len süper kadın modeli oluşturmakta buluyor. Yani, süper kadın senrdomu aslında, özgüven sorunu yaşayan ve çevresine güven duymayan kadınların geliştirdikleri bir davranış modeli.

Psikolojik sorunlar gelişebiliyor!


Bu tip kadınlar, mükemmelliyetçilik duygularını ve yüksek standart beklentilerini aile bireylerine de yansıtmaktan kendi­lerini alıkoyamıyorlar. Örneğin eşinin daha iyi bir kariyer yapması, daha iyi giyinmesi ve pek çok sosyal etkinliğe katılması konusunda sürekli baskı kuruyorlar. Bu baskı kimi kadınlarda sadece aile bireyleriyle sınırlı kalırken, kimilerinde işyerindeki arkadaş ve komşulara kadar uzanabiliyor. Kadının bu davranışları zamanla hem ailesi hem de iletişim kurduğu diğer insanlarla ilişkilerinin bozulmasına yol açıyor. Bunların yanı sıra, sendromun etkisi altındaki kadınlar genellikle zor ulaşılabilir hedeflere sahip oluyorlar. Yoğun koşuşturma arasında hem fiziksel hem de ruhsal olarak yıpranan, baskıcı tu­tumu nedeniyle çevresiyle de ilişkisi bozulan bu kadınlarda zamanla depresyon, anksiyete ve panik atak gibi psikolojik so­runlar ortaya çıkıyor.

Nasıl tedavi ediliyor?

Psikiyatri Uzmanı Dr. Muzaffer Uyar, 'süper kadın sendromu"nda, medikal tedavi ve psikoterapi yöntemiyle oldukça ba­şarılı sonuçlar elde edildiğine dikkat çekiyor. Depresyon, panik atak ya da anksiyete gibi hastalıkların geliştiği durumlarda, ön­celikle medikal tedaviye başvuruluyor. Ruhsal hastalıkların ortaya çıkmadığı durumlarda ise psikoterapi yöntemi yeterli oluyor. Dr. Muzaffer Uyar, toplumun yüklediği ya da kendi üstlendiği sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye çalışırken bunalan süper kadın sendromlulara "Her şeyin en iyisini yapmak zorunda değilsiniz. Bazı misyonları reddedin" önerisinde bulunuyor.

Psikoterapide nasıl bir yol izlendiğine gelince... Kadına, her şeyi başarmak gibi bir zorunluluğu olmadığı, kendini artıları ve eksileriyle kabul etmesi yönünde telkinlerde bulunuluyor. Da­ha makul hedef ve beklenti arayışı içine girmesi sağlanıyor. Ulaşmak istediği hedefler, önem derecesine göre sıraya konu­luyor. Bu tip telkinler sonucunda kadın kendini daha güvende hissediyor ve çevresinden gelen yüksek beklentilere de karşı koyabilecek gücü kendinde bulabiliyor.

Hangi kadın tipisiniz?

Kendine güvenen kadın tipi

• Kapasitenizin sınırlı olduğunu kabul ediyorsanız,

• Olaylara ve kişilere karşı objektif bir tutum sergiliyorsanız,

• Kendinizi diğer bireylerden üstün ya da agresif ofmak zorunda hissetmiyorsanız,

• Her şeyi en iyi şekilde değil, yapabileceğiniz ölçüde ve yeterli düzeyde gerçekleştirmeye çalışıyorsanız,

• İçinizden geldiği gibi davranıyorsanız, kendinize güvenen bir kadınsınız.

Süper kadın sendromu tipi

• Üstlendiğiniz tüm rolleri en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışıyorsanız,

• Agresif bir tutum sergiliyorsanız,

• İçinizden geldiği gibi davranamıyorsanız,

• Pek çok alanda başarılı olmak istiyorsanız,

• Kendinizi ve çevrenizdeki insanları yüceltme ihtiyacı hissediyorsanız,

• Sürekli üst standartlara sahip olmak istiyorsanız,

• Bir şeylerle meşgul olmadan duramıyorsanız, süper kadın sendromu'nun etkisi altında olabilirsiniz.

Yayın tarihi: 29.10.2005
290
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.