Mahmure

Süper kadın olmak zorunda değilsiniz

Süper kadın olmak zorunda değilsiniz

Günümüz kadınları arasında 'süper kadın' sendromu yaşayanların sayısı hiç de az değil. 'Süper kadın', en iyi eş, en iyi anne, en iş kadını, en iyi gelin ve daha birçok rolü, aynı anda 'en iyi' biçimde yapmak zorunda hissediyor kendini.

Uzmanlar ise, insanın üstlendiği her rolü en iyi şekilde yapmak zorunda olmadığını, hatta bazı görevleri ise eğer istiyorsa reddetmesi gerektiğini söylüyorlar.

Süper kadın ideal değil

Süper kadın ile ideal kadın arasındaki farkı bilmek gerektiğini belirten uzmanlar ''Süper kadın zorlayıcı bir kadın tipi ama ideal değil. İdeal kadın, kapasitesinin sınırlı olduğunu kabul eden, objektif, kendini üstün ya da agresif olmak zorunda hissetmeyen kadın. En iyi şekilde yapmak değil, yapabildiği kadarını yapmak, içlerinden geldiği gibi davranmak doğru. Hedef ve beklentiler küçültülmeli'' dedi. Kadınların genellikle 'bencil' olmayı kendilerine yakıştıramadıklarını belirten uzmanlar, kadınların çok zor 'hayır' dediklerini, oysa zaman zaman herkesin 'hayır' demeye hakkı olduğunu belirtiyorlar.

Sağduyu bir pusula

Kadınların özellikle çocuk yetiştirme konusunda yetersiz olduklarını düşündükleri zaman kendilerini duygusal ve hassas olarak nitelendirmeleri karşısında ise, kadınların sağ duyusunun çok kuvvetli olduğunu belirten uzmanlar, yeterince eğitim alamamış bir kadının bile sağ duyusu sayesinde çok iyi çocuk yetiştirebileceğini belirtiyorlar. Uzmanlara göre sadece çocuk yetiştirme ile ilgili değil, diğer tüm konularda da kadınlar, sağduyularına güvenmeli.

Süper kadın sendromuna karşı birkaç rahatlatıcı öneri

Atılgan olun:
Toplantılarda söz alın ve soru sorun, sözünüzü kesen kişiye anında tepki gösterin, otorite kabul edilen kişilere görüşlerinizi ifade edin. Erkeklerin fikirlerine karşılık kendi fikirlerinizi savunun.

Güveni pekiştirin: Diğer kişilerin önerileri yerine, kendinizi dinleyerek kesin bir karar alın. Herkesin partnerle olduğu bir eğlenceye yalnız katılmaktan çekinmeyin. Alamadığınız bir hizmeti tekrar talep edin (restoran, mağaza vs).

Kendi ihtiyaçlarınızı önemseyin: Yönlendirilmeye izin vermeksizin, suçluluk hissetmeden kendiniz için doğru olanı yapın. Kendi ihtiyaçlarınızı en az diğer insanların ihtiyaçları kadar önemseyin.

Kendinizi rahatlatın: Kendinizi rahatlatmak ve kuvvetlendirmek için her gün kendinize zaman ayırın. Haklı olduğunuzu düşündüğünüz durumlarda özür dilemeyin. Sıkılmadan, çekinmeden ödünç alınan eşyanızı geri isteyin.
Yayın tarihi: 27.12.2003
436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.