Mahmure

Sözcükleriniz sizi yansıtsın!

Sözcükleriniz sizi yansıtsın!

İş görüşmelerinde kendinizi anlatırken seçtiğiniz kelimeler eğitim seviyeniz, yeteneğiniz ve işe uygunluğunuzu gösterir.

Hem yaşamınız boyunca hem de iş görüşmelerinde kullandığınız sözcükler, karşınızdakilerin hakkınızda fikir edinmelerini, bir yargıya varmalarını sağlar.

İş görüşmelerinde de, kendinizi anlatırken seçtiğiniz kelimeler eğitim seviyeniz, yeteneğiniz ve işe uygunluğunuzu gösterir. İş hayatına yeni atılacak bir yeni mezun ya da kariyerinde ilerlemek isteyen bir çalışan da olsanız, aynı durum söz konusudur.

Uzmanlar işverenin sözlü iletişim yeteneği kuvvetli adayları seçme eğiliminde olduğunu söylüyor. Tabi bu durum abartılı kelimeler kullanarak zekânızı gösterme çabasına dönüşmemeli. Bazıları öyle entellektüel ve akademik kelimeler kullanıyorlar ki, o kelimeyi cümle içinde doğru bir şekilde kullanamıyorlar. Bu davranışın hiçbir faydası olmuyor. O nedenle ne olduğundan, ne anlama geldiğinden emin olduğunuz kelimeler kullanın.

Dağarcığınızı geliştirin

İnsanların anlamını bildiği, dağarcığında olduğu halde kullanmadığı birçok etkili kelime var. Bu kelimeleri bulmak ve kullanmaya başlamak, sizi dinleyenlerin üzerinde bir şekilde etki bırakacaktır. Peki bunları nasıl seçeceksiniz? İş görüşmesine hazırlanıyorsunuz diyelim. Tecrübenizi ve bu işi ne kadar istediğinizi, onlara ne katacağınızı gösteren sözcükler bulun. Örneğin, şirketin kârlılığıyla ilgilenen üst düzey bir yönetici ile görüşüyorsanız, 'kârı artırmaktan' bahsedin. Böylece sizi daha istekli ve dikkatli dinlemesini sağlarsınız.

Geniş bir dağarcığı olan kişiler, doğru kelimeyi doğru zamanda rahatça bulur ve düşüncelerini açık ve anlaşılır şekilde aktarabilir. Bu konuda, bir şey anlatmaya çalışmak ama kelimeyi bulamamak veya cümleyi kuramamaktan daha kötü bir şey yoktur!

Monster CareerNews – yenibiris.com
Yayın tarihi: 30.01.2007
425
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.