Mahmure

Soru sormaktan kaçmayın

Soru sormaktan kaçmayın

Nedense, bu soruya en sık verilen yanıt "hayır"dır ve bu hem yanlış yanıttır, hem de şirket hakkında daha fazla bilgi edinme yolunda kaçırılmış bir fırsattır. Soru sormak son derece önemlidir, fakat öylesine sorular değil, iş, şirket ve sektör hakkında sorular sormak gerekir.

Hazırlıklı olun

Bu şirkette çalışıp çalışmamaya karar vermek için neleri bilmeniz gerekiyor? Mülakata giderken yanınızda götürmek için en az 10 sorudan oluşan bir liste yapın. Mülakatı kiminle yapıyorsanız sorularınızı ona göre seçmelisiniz.

Eğer işe alımdan sorumlu müdürle görüşüyorsanız, işin gerektirdiği özellikler ve bu işi yaparken karşılaşılabilecek zorluklar gibi işle ilgili sorular sorun.

Eğer görüştüğünüz kişi insan kaynakları yöneticisiyse, şirket ve özellikle başvurduğunuz bölümle ilgili sorular sorun.

Yönetimden biriyle görüşüyorsanız sektör ve sektörün geleceği hakkında sorulara odaklanın. Sektör hakkındaki bilginizi bu şekilde gösterebilirsiniz.

Zamanlama önemlidir

Ne kadar soru soracağınıza ve soruları ne zaman sormaya başlayacağınıza karar vermek size kalmış. Mülakatı bir sohbet gibi düşünün. Bazı soruları sormak için uygun bir zaman gelecektir. Emin olmak için, en iyisi bir teklif alana kadar işin gerektirdiği sorumluluklar ve bu işe ne kadar uygun olduğunuz konusuna yoğunlaşmak.

Mülakatı çift yönlü bir süreç olarak görmeye başladığınızda şirket hakkında mümkün olduğu kadar çok bilgi edinmenizin ne kadar gerekli olduğunu göreceksiniz. Sorduğunuz sorularla aynı zamanda iş teklifine "evet" demeden önce buranın sizin için uygun bir yer olup olmadığına karar verme olanağını da bulabilirsiniz

Kaynak: yenibir.com

Yayın tarihi: 05.01.2004
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.