Mahmure

Sorma sırası sizde!

Sorma sırası sizde!

İş arayan herkes o cümleyi duymak istiyor: "İşe alındınız". Ama bu sihirli kelimeleri duyar duymaz, ne kadar hevesli olsanız da, bazı soruların cevaplarını araştırın.

İşe alındığınız size bildirildiğinde aklınızda sorular olmasın. Kritik önemdeki konuları netleştirin. Kendinize de sormanız gereken bu soruların cevapları, çok iyi bir kariyerin başlangıcı olabileceği gibi, sizi mutsuz bir iş hayatına da sürükleyebilir.

Bu soruları işe kabul edildiğiniz haberini aldıktan sonra yöneltebileceğiniz gibi, mülakat sırasında işverenin "sormak istediğiniz bir şey var mı" sorusuna cevaben de kullanabilirsiniz. İşte birkaç tanesi:

- Alacağım görev ve sorumluluklar rekabete açık mı?

Bu soru çoğunlukla göz ardı ediliyor, çünkü adaylar daha çok ünvan, ücret ve yan haklara bakıyorlar. İşte geçireceğiniz bir günün nasıl olacağını düşünün. Zamanınızın büyük kısmını ne yaparak geçireceksiniz? Yapacağınız iş değerlerinizle örtüşüyor mu? İşi hemen öğrenip, kısa süre içinde yapacağınız bir şey kalmayınca sıkılacak mısınız? Şefinize veya müdürünüze çok yakın olmanız gereken bir pozisyondasınız diyelim. Zamanınızın çoğunu onun işleri ile mi geçireceksiniz? Daha da önemlisi, zamanınızı nasıl kullanacağınız belli mi?

- Şirkette hangi değişiklikler ne boyutta olacak?

Yakında büyük değişiklikler olacak mı öğrenin. Bunlar yeni iş ve yönetim süreçleri, bekleyen emeklilikler veya uygulanması beklenen yeni kurallar olabilir. Şunu da göz önünde bulundurun: Bu değişimlerden bazıları sizi diğerlerinden daha az veya fazla etkileyebilir.

- Hangi becerilerimi ve tecrübelerimi kullanma ve geliştirme imkanım olacak?

Becerilerinizi ve yeteneklerinizi kullanacağınızdan, eğitim ve terfi yolunun açık olduğundan emin olun. İş değiştirmeye veya ilerlemeye karar verdiğinizde, kendinize bir şeyler katmış olmanız gerekecek. Hedefiniz, sürekli gelişip öğrenirken işinizi en iyi şekilde yapmak olmalı.

- Benden önce kaç kişi aynı pozisyonda çalıştı? (veya) Bağlı olacağım birimde kaç kişilik bir ekip var?

O işte sizden önce kaç kişinin çalıştığını ve neden ayrıldıklarını bilmek önünüzü görmenizi sağlar. Terfi mi ettiler yoksa istifa mı? Arka arkaya istifa etmiş ve kısa süreler çalışmış iseler, bu yakında işsiz kalacağınız anlamına geliyor olabilir. Biriminizde kaç kişi olduğunu ve görev tanımlarını da sorabilirsiniz.

www.yenibiris.com
Yararlanılan kaynak: Monster CareerNews
Yayın tarihi: 20.02.2007
493
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.